TEKEL İŞÇİLERİNE HAPİS DAVASI AÇILDI

4/C’yi protesto gösterilerinde orantısız güç kullanılan TEKEL çalışanlarına bu kez de dava açıldı

TEKEL İŞÇİLERİNE HAPİS DAVASI AÇILDI

4/C statüsüne karşı eylem yapan TEKEL işçileri hakkında 8’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

TEKEL işçilerinin, 78 gün boyunca 4/C statüsüne geçirilmelerine karşı yaptıkları eylemin ardından bir ay sonra tekrar Türk-İş Genel Merkezi önüne gelmek istemeleri üzerine çıkan olaylarla ilgili; 111 kişi hakkında, 8er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Özelleştirilen TEKELde çalışan işçiler, 15 Aralık 2009da 4/C statüsüne karşı Türk-İş Genel Merkezi önünde oturma eylemi başlatmışlardı. Bu kapsamda çadır kuran işçilerin eylemi 78 gün sürmüştü. İşçiler Danıştayın lehlerine verdiği karar sonrası 1 Mart 2010da çadırları sökerek başkentten ayrılmışlardı.

1 aylık aradan sonra 1 Nisanda başkente dönen işçiler, eylem alanı olan Türk-İş Genel Merkezinin önüne gitmek istemiş ancak polis buraya yaklaştırmamıştı. Kızılay çevresinde barikat kuran polis, yer yer işçilere gaz bombalarıyla müdahale etmişti.

Yaklaşık bir yıl önce gerçekleşen bu olayla ilgili Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcılığı iddianame hazırladı. İddianamede, Tek Gıda-İş Sendikasının, TEKEL işçilerinin 4/C statüsüne geçirilmelerini protesto etmek amacıyla Ankarada 1 Nisan 2010da eylem organize ettiği ifade edildi. Sendika yöneticilerinin, tüm illerden otobüsle Ankaraya gösterici taşıdığı, yasadışıgösteriye valiliğin izin vermediği kaydedilen iddianamede, bu amaçla sabah saatlerinden itibaren Kolej ve Kızılay civarında gruplar halinde toplanan eylemcilerin, yolları kapatmaya ve gösteri yapmaya başladıkları belirtildi. Türk-İş Genel Merkezi ve çevresi ile diğer noktalarda toplanan gruplara sesli ikaz yapıldığı ifade edilen iddianamede, buna karşın protestocuların eylemi saat 21.30a kadar devam ettirdikleri, gruplar halinde şehrin merkezindeki cadde ve sokakları trafiğe kapattıkları belirtildi.

Bir şüphelinin evrakının, yaşının küçük olması nedeniyle ayrılarak, Çocuk Suçları Soruşturma Bürosuna gönderildiği bildirilen iddianamede, 111 kişinin, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleriiddiasıyla 3 yıl 6şar aydan 8er yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

Sanıklar arasında CHP İstanbul Milletvekili adayı Süleyman Çelebi, TKP Genel Başkanı Erkan Baş, DİSK Genel Başkanı Tayfun Görgün, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç, eski KESK Genel Başkanları İsmail Hakkı Tombul ve Sami Evren gibi çok sayıda sendikacı ile YSKnin bağımsız milletvekili adaylığının iptaline karar verdiği Çiçek Otlu da bulunuyor. Sanıklar, Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesinde yargılanacak.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56