TEKKELERİ AÇMAK İÇİN CEMEVİ KILIFI

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Alevilerin cemevlerine yasal statünün “devrim kanunları”na takıldığını belirterek “CHP gelsin bunu konuşalım” dedi. AKP’li bazı vekillerin Sabahat Akkiraz’ı ziyaret ederek “Tekke ve zaviyelerin kapatılmasını sağlayan yasanın kaldırılması için teklif verin, biz destekleyelim” dedikleri ortaya çıktı.

TEKKELERİ AÇMAK İÇİN CEMEVİ KILIFI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Alevilerin cemevleriyle ilgili taleplerinin karşılanabilmesi için devrim yasalarından biri olan tekke ve zaviyelerin kapatılmasını sağlayan yasanın kaldırılması gerektiğini söyledi. Bozdağ, “CHP gelsin bunu konuşalım” dedi. AKP’li bazı milletvekillerinin CHP milletvekili Sabahat Akkiraz’ı ziyaret ederek, “Yasanın kaldırılması için teklifi siz verin, biz destekleyelim. Cemevi sorununu da çözelim” dedikleri ortaya çıktı. Aleviler ise Bozdağ’a “Biz bu oyuna gelmeyiz” yanıtını verdi.

Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Alevilerle ilgili soruları yanıtlarken, hükümetin önümüzdeki dönemde cemevleri ile ilgili izleyeceği politikanın ipuçlarını verdi. Bozdağ, 1925’te kabul edilen tekke ve zaviyelerin kapatılmasına ilişkin yasadan hükümler okuyarak cami veya mescit dışında bütün tekke ve zaviyelerin kapatıldığını söyledi. Söz konusu yasanın “devrim kanunu” olduğuna dikkati çeken Bozdağ, anayasanın 174. maddesi uyarınca devrim kanunlarının herhangi bir maddesinin anayasaya aykırı anlama ve yorumlama yasağı konulduğunu belirtti. Bozdağ, “Bizim bu meseleyi doğru tartışmamız gerekiyor. Bu kanunla ilgili adım atmak lazım, eğer biz bu meselede kalıcı bir çözüm istiyorsak. CHP gelsin bunu konuşalım” diye konuştu. CHP’li komisyon üyelerinin “Biz bu oyuna gelmeyiz” yönündeki sözleri üzerine Bozdağ, “Bunun oyunla ilgisi yok” diyerek, tartışmanın doğru bir zeminde yapılması gerektiğine işaret etti.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56