TERÖR ESTİRİYOR

Hopa ve Ankara’da gözaltına alınanlar terörist ilan edildi, işkence gördü. Gece baskınları düzenlendi. Erdoğan, yaşamını yitiren yurttaş için ‘Birisi de kalp krizinden ölmüş, üzerinde durmak istemiyorum’ dedi

TERÖR ESTİRİYOR
Recep Tayyip Erdoğanın önceki gün Artvinin Hopa ilçesinde düzenlediği miting öncesi ve sonrasında yaşanan; 1 kişinin öldüğü 2si polis 3 kişinin de ağır yaralandığı olayların ardından polis yaklaşık 60 kişiyi gözaltına aldı. Olaylarda yaşamını yitiren Metin Lokumcu dün toprağa verildi. Olaylar sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerince yapılan açıklamalarla protesto edildi.

Hepimiz eşkıyayız’

Lokumcunun cenazesi için polis ve jandarma ekipleri Hopada geniş güvenlik önlemleri aldı. İlçeye girişler kontrol altına alınırken özellikle Kemalpaşa ve diğer ilçelerden gelen gruplar engellenmeye çalışıldı, kimlik kontrolleri ve GBT taramaları yapıldı. Hopada yaklaşık 5 bin kişi tarafından alkışlarla karşılanan cenaze yüzlerce araçlık konvoyla Dereiçi köyüne götürüldü. Cenazeye katılanların “Hepimiz eşkıyayız” pankartı açtığı görüldü. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, CHP Artvin milletvekili adayları Uğur Bayraktutan ile Yüksel Çorbacı ve ESPnin milletvekili adayı Birsen Kaya, Derelerin Kardeşliği Platformu, CHP, ÖDP, EMEP, ESP, Halkevleri, KESKe bağlı sendikaların üyeleri de konvoya katıldı. Lokumcunun cenazesi, çevre il ve ilçelerden gelen yoğun kalabalık ve sloganlar eşliğinde ikindi namazının ardından toprağa verildi.

ÖDP lideri Alper Taş, yaşananların devlet terörü olduğunu belirterek, “Başbakan, ‘Eşkıya Hopaya inmiş gibi laflar söylüyor ama orada eşkıyanın kim olduğu açıkça belli. Üniformalı bir devlet terörü var orada. Metinin hesabını soracağızdedi. Artvinden ESPnin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Birsen Kaya, ilçede adeta bir jandarma ablukası olduğuna dikkat çekti.

Lokumcunun hayatını kaybetmesini protesto etmek için Trabzonda da gösteri yapıldı. PTT binası önünde yapılan basın açıklamasını okuyan Muhammet Ekinci, “Bu ülkeyi, bu ülkenin doğasını, vadisini, deresini sevmekse eşkıyalık evet biz eşkıyayız” dedi. İstanbul Okmeydanı’nda bir araya gelen yaklaşık 200 kişilik grup polisin Hopa’daki sert tutumunu protesto etti.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56