TÜRKİYE FAŞİZME GİDİYOR

Mücadelelerinden vazgeçmemekte kararlı olan üniversite öğrencilerinin AKP’ye tepkisi sürüyor. Öğrenciler, “İleri demokrasi üniversite öğrencilerini cezalandırıyor. Türkiye hızla AKP faşizmine gidiyor” dedi.

TÜRKİYE FAŞİZME GİDİYOR

Çeşitli üniversitelerde okuyan öğrenci kuruluşlarının temsilcileri, AKP iktidarının öğrencilere yönelik bakışını, sürgünleri, okuldan uzaklaştırmaları değerlendirerek, ortak mücadele vurgusu yaptı.

AKPnin İleri demokrasi söylemiüniversitelerde öğrencilere ceza olarak yağıyor. AKP ile birlikte Türkiye genelinde yüzlerce öğrenci okuldan uzaklaştırıldı, hapis cezaları ile karşılaştı. En son İstanbul Teknik Üniversitesinde (İTÜ) 18 öğrencinin 15er ay hapis cezasına çarptırılmasına isyan eden öğrenciler, İleri demokrasi üniversite öğrencilerini cezalandırıyor. Türkiye hızla AKP faşizmine gidiyordedi.

İstanbuldaki çeşitli üniversitelerde okuyan ayrı görüşe sahip beş öğrenci kuruluşlarının temsilcileri, AKP iktidarının öğrencilere yönelik bakışını, sürgünleri, okuldan uzaklaştırmaları gazetemize değerlendirerek ortak mücadele vurgusu yaptı.

İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü öğrencisi ve TKPli öğrenciler adına konuşan Erçin Fırat, AKPnin Türkiyeyi hızla dönüştürdüğünü, üniversitelerde bunu henüz başaramadığı için saldırgan bir tutum sergilediğini söyledi.

‘Sahip çıkacağız’

İTÜ öğrencisi ve Öğrenci Kolektifleri temsilcisi Ali Duman, 12 Eylülde gerçekleştirilen anayasa değişikliği referandumunun ardından ileri demokrasisöyleminin çok sık telafuz edildiğini kaydederek Adanada 21 arkadaşımız hakkında protesto gösterisine katıldıkları gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi. Yunus Söylet dönemiyle birlikte İ.Üde 100e yakın öğrenci 20 yıla yakın bir süre okuldan uzaklaştırıldı. Hacettepede 70 öğrenciden yedisine birer dönem, ikisine 1er yıl okuldan uzaklaştırma cezası verildi, son sınıf öğrencisi bir arkadaşımız okuldan atıldı. Samsunda gözaltına alınan 12 arkadaşımızdan beşi tutuklandı. Soruşturmalara ise ideolojik halay çekmek’, ‘stand açmak’, ‘afiş asmakgibi gerekçeler gösterildi. İşte AKPnin ve rektörlerinin Türkiyedeki ileri demokrasisöylemi. Türkiye hızla AKP faşizmine gidiyordiye konuştu.

Gençlik Muhalefeti temsilcisi ve İ.Ü öğrencisi Can Uğur ise cezaların temelinde üreten, düşünen, sorgulayan bir gençliğin engellenmesinin yattığını belirterek Biz üniversite öğrencileri üniversitelerin sermayenin değil, bilimin üretildiği, ifade özgürlüğünün gerçekleştiği yerler olmasını istiyoruz. O yüzden üniversitelerimizi AKPye ve gericiliğe bırakmayacağızdedi.

‘Tepkiler sürecek’

Ekim Gençliği dergisi okuru Deniz Aydın da YTÜde soruşturma açılan 26 öğrenciden biri olduğunu ifade ederek Bizler üzerinden toplumun her kesimine bir gözdağı verilmek istense de üniversitelerimize sahip çıkmaya devam edeceğizdiye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi ve Genç-Sen öğrenci temsilcisi Burak Sayım ise baskının ve şiddetin olduğu yerde tepkinin olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

Türkiyede demokrasi AKPnin temsil ettiği gruplar için var. Fizik yasalarında etkinin olduğu yerde tepkide vardır diye bir kavram var. AKPnin üniversitelerdeki baskıları devam ettiği sürece tepkiler devam edecektir.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56