TÜRKİYE İÇİN KARAR GÜNÜ

50 milyon 189 bin 930 seçmenin katılacağı seçimlerde, 203’ü bağımsız olmak üzere 7 bin 660 aday yarışacak.

TÜRKİYE İÇİN KARAR GÜNÜ

50 milyon 189 bin 930 seçmenin katılacağı seçimlerde, 203’ü bağımsız olmak üzere 7 bin 660 aday yarışacak

Türkiye için karar günü

Türkiye yeni dönemini belirlemek için bugün sandık başına gidecek. 50 milyon 189 bin 930 seçmenin katılacağı seçimlerde, 203ü bağımsız olmak üzere 7 bin 660 aday yarışacak. Seçime 15 siyasi parti katılacak. Bu yıl ilk kez seçmenler tahta sandık yerine şeffaf sandıklarda oy kullanacak.

Seçmenler YSKnin internet sitesindekinerede oy kullanacağımbölümünden oy kullanacakları sandık alanı ve sandık numaralarını öğrenebilecekler. Seçmen bilgi kâğıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Dağıtımı yapılmayan seçmen bilgi kâğıtları oy verme gününde sahiplerine verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edildi.

Seçmen kâğıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, kimlik belgeleriyle, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartlarıyla, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanlarıyla oy verebilecekler. Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kâğıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Kimliğinde TC kimlik numarası olmayan seçmen, seçmen bilgi kâğıdı ile oy kullanabilecek.

Engelli ve 75 yaş üstü vatandaşların, sandık kurulan binaların giriş katlarında oylarını kullanabilmeleri için de gerekli önlemler alınacak.

Milletvekilleri, milletvekili kimliği ve seçmen bilgi kâğıdını, milletvekili adayları ise herhangi bir il seçim kurulu başkanınca milletvekili adayı olduklarına dair verilmiş seçmen bilgi kâğıdını göstererek kayıtlı oldukları seçim çevresi dışında da oylarını kullanabilecek.

Doğu’da sandık 07.00’de açılacak

Seçimde Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkâri, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis olmak üzere 32 ilde 07.00-16.00 saatlerinde oy verilecek. Bunların dışındaki şehirlerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.

İlklerin seçimi 2011

Bu seçimde ilk kez 25 yaşındakiler milletvekili adayı olabildi. Seçimde, tahta oy sandıkları tarihe karışacak. Oy sandıkları eni 40, boyu 55, yüksekliği 50 cm, şeffaf, ısıya ve kırılmaya dayanıklı sert plastikten olacak. Seçimlerde kullanılacak oy verme kabinleri de değiştirildi. Kabinler, eni 120, boyu 120, yüksekliği 180 santimetre, portatif, hafif metal profil üzerinde, bir tarafı açılıp kapanabilir ve içini göstermeyen koyu renk dayanıklı sentetik kumaşla kaplı, kolay taşınabilir ve katlanabilir olacak şekilde yaptırıldı. YSK, yasa gereği oy zarflarının boyunu büyüttü. Kanuna göre, zarflar, her seçim için ayrı renkte, eni 15 cm, boyu 21 santimetre oldu. Kanunla açık yerlerde, güneşin batmasından sonra da propaganda yapılabilmesi mümkün hale getirildi. Buna göre, güneşin batmasını takiben iki saat daha propaganda yapılabiliyor. Türkçe propaganda yapılacak, ancak bu seçimde ilk kez Türkçe dışındaki dillerde propagandaya hapis cezası verilmeyecek.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56