ÜÇ FİDAN'IN YANINA BİR ÇINAR

Türkiye sosyalist gençlik hareketinin öncü isimlerinden Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idamlarının 39. yılında çeşitli kentlerde etkinlikler düzenlendi.Halit Çelenk, binlerce kişinin katıldığı törenle ‘üç fidan’ın yanına uğurlandı

ÜÇ FİDAN'IN YANINA BİR ÇINAR
Mersinde Üç Fidan İçin 68liler Barış ve Kardeşlik Ormanında her yıl olduğu gibi bu yılda 3 fidan diken Mersin 68liler Derneği üyeleri daha sonra Akdeniz Belediyesi önünde bir araya geldi. Atatürk Caddesine kadar yürüyen 68Üç Fidan’ etkinliklerle anıldı

Türkiye sosyalist gençlik hareketinin öncü isimlerinden Gezmiş, Aslan ve İnan’ın idamlarının 39. yılında çeşitli kentlerde etkinlikler düzenlendi

Türkiye sosyalist gençlik hareketinin öncü isimlerinden Üç Fidan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, idamlarının 39. yılında çeşitli kentlerde düzenlenen etkinliklerle anıldı.

İstanbul’un Anadolu yakasındaki bazı ilçeleri ziyaret eden CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kartalda, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin 39. yıldönümü nedeniyle düzenlenen törene katıldı. Burada seçim otobüsünün üzerinden gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, Üç Fidanın acılarını hâlâ yüreklerinde hissettiklerini belirterek, Onların arzularının yerine gelmesi için rant imparatorluğunun yıkılması lazım. Rant imparatorluğunun yıkılması için yola çıktım. Sizin desteğinizle halkın iktidarını kuracağız. Onlar halk için mücadele ettiler, ülkenin bağımsızlığı için mücadele ettilerdedi.

Dolmabahçe’de düzenlenen anma törenine eski CHP milletvekili ve İl Başkanı Berhan Şimşek ile İP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, Türkiye Gençlik Birliği, CUMOK üyeleri ile çok sayıda 68li katıldı. Anma etkinliğinde konuşan 68liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, 6. Filo emperyalizminin erleri buradan denize döküldü. ABD emperyalizmi dün olduğu gibi bugün de bölgemizde ve Türkiyede terör estiriyor. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan emperyalizme karşı bayrak açtığı için şehit olmuşlardırdedi.

Deniz’lerin idam kararını veren Ali Erverdinin boğularak öldüğünü anımsatan Targan, Ama Denizlerin bıraktığı bayrak hâlâ yürüyor ve verdikleri siyasal mücadele sürüyordiye konuştu. Berhan Şimşek, 6 Mayıs 1972de Denizlerle birlikte Türkiye’nin de idam edildiğini, 12 Eylül darbesinin ardından ise ortaya sindirilmiş bir toplum çıktığını söyledi. Gezmiş ve arkadaşları için denize 3 kırmızı karanfil bırakıldı.

Dev-Genç, Genç-Sen, Ekim Gençliği, ESP ve DHF’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda örgütün üyesi yaklaşık bin kişi Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anmak amacıyla Galatasaray Meydanından Dolmabahçeye dek yürüdü. Denizlere çıkar bütün yollarpankartı açan göstericiler, “Emperyalistler, işbirlikçiler, 6. filoyu unutmayın”, “Deniz, Yusuf, Hüseyin ölümsüzdürsloganları attılar.

EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut yaptığı yazılı açıklamada Darbeler ve darbecilerin isimleri tarihe kara harflerle yazılırken Denizlerin ve Halit Çelenkin isimleri milyonların yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edecekdedi. Avukatlar Dayanışma ve Hukuk Araştırmaları Vakfı Başkanı Av. Uğur Yetimoğlu da 6 Mayıs’ın üç fidanın ve avukatlarının günü olduğunu ifade etti.

liler ve çeşitli partilerin üyeleri, üzerinde Gezmiş ve arkadaşlarının fotoğraflarının olduğu bir pankart taşıdı.

Deniz’lere kavuştu

68 kuşağının devrimci öğrenci liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnanın idamlarına tanıklık eden avukatı Halit Çelenk, üç fidanın idam edilişlerinin yıldönümünde son yolculuğuna uğurlandı. Binlerce kişinin katıldığı törende Halit Çelenk, Yaşasın devrim ve sosyalizmsloganı ve Enternasyonal Marşı eşliğinde toprağa verildi. Törene Deniz Gezmişin ağabeyi Bora Gezmiş de katıldı.

Karşıyaka Mezarlığı dün tarihi günlerinden birini daha yaşadı. Denizlerin ölüm yıldönümüne bir gün kala, 90 yaşında yaşamını yitiren Halit Çelenk için Karşıyaka Mezarlığı 2 Nolu Kapıda on binlerin katıldığı tören düzenlendi. Törene Halit Çelenkin eşi Şekibe Çelenk, kızları Ferda Özyurda ve Serpil Güvenç ile torunları katıldı. Töreni sandalyede seyreden Şekibe Çelenki torunları teselli etti. Binlerce kişi, Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Halit Çelenk onurumuzdursloganları attı.

Çelenkin kızı Ferda Özyurda, babasının kendilerine ve tüm gençlere öğretmeye çalıştığı devrimci ruhu anlattı. Özyurda, Hukuk fakültesini annemle birlikte el ele bitirip hukuk felsefini özümseyen, siyasi inançlarını bütünleştiren, anti-emperyalist, sosyalist bütün emekçileri, öğretmenleri, öğrencileri, işçileri, köylüleri yılmadan savunan hukuk duayeni. İnancı doğrultusunda siyasi mücadelesini 60lı yıllarda Çağdaş Hukukçular Derneği ve Türk Hukuk Kurumu gibi kurumlarda sürdüren, halkı sosyalizme inandıran, Deniz, Yusuf ve Hüseyinin avukatı ve yoldaşı. Buraya bir mesaj göndererek değil, her yıl olduğu gibi kendi fiilen ve her zamanki kararlılığıyla, naaşıyla katılıyordedi.

‘Teslim olmamayı, dik durmayı öğretti’

Törende babası için yaptığı konuşmada gözyaşlarını tutamayan Serpil Güvenç ise 6 Mayısın üç fidanların, 12 Mart askeri faşizmi tarafından katledildiği gün olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

Bugün babamın, yoldaşımın, avukatımın onlara katıldığı gün... Onlarla anılmak, onlarla birlikte olmak için öleceği günü kendisi seçti diye düşünüyorum.

Babası Halit Çelenkin Denizler için söylediklerini aktaran Güvenç, Bizler bugün buraya Denizlerin mezarı başına yas tutmak için gelmedik. İnançlarımızı, bilincimizi ve heyecanlarımızı tazelemek, burada yatan ölümsüz dostlarımızla birlikte olmak için geldikdedi.

Törende katılanlar adına hazırlanan ortak açıklamayı da KESK Ankara Şubeler Platformu Sözcüsü İbrahim Kara okudu. Kara, 68 önderlerinden Gezmiş, Aslan ve İnanın katledilmesinin üzerinden 39 yıl geçtiğine dikkat çekerek Onları unutturmak isteyenlere inat; onlar 39 yıldır emekçi halk kitleleri; dün olduğu gibi bugün de onları yüreklerinde yaşatmayı sürdürüyorlar. Onların idam kararlarını verenler ise kendi çürümüşlükleri ile hatırlanmıyorlardedi.

‘Ölüm tarihini kendi seçti’

Deniz, Yusuf ve Hüseyinin mücadele arkadaşı Aydın Çubukçu ise Onlar buradaki varlıklarıyla bize güç katıp yeniliyorlar. Ama bu yıl ki 6 Mayıs, Halit Çelenkin 6 Mayısıdır. Söylenecek çok fazla bir şey yok. Kuvvetle inanıyorum bugün ölmeyi o seçti. Saatini ona göre kurdu. Her 6 Mayısta birlikte olacağız. Burada 3 fidan vardı, yanlarına bir de çınar geldi diye konuştu.

Törene katılamayan yazar Alaaddin Bilginin mesajı okundu.

Törenin ardından Çelenkin tabutu, cenaze namazı için Karşıyaka Camisine götürüldü. Bu arada mezarlıkta bekleyen binlerce kişi, Denizlerin mezarlarının önünden saygı geçişi yaptı. Cenaze namazının ardından ambulansla tekrar 2 Nolu kapıya getirilen Çelenkin Türk bayrağına sarılı tabutu omuzlara alındı ve Denizlerin mezarının olduğu yere götürüldü. Bu sırada Devrim şehitleri ölümsüzdürsloganı atılırken dakikalarca alkışlandı.

Çelenkin cenazesi Enternasyonal Marşı eşliğinde Denizlerin mezarına yaklaşık 200 metre uzaklıkta toprağa verileceği yere götürüldü. Çelenk, Yaşasın devrim ve sosyalizm sloganı ve Enternasyonal Marşı söylenerek burada toprağa verildi. Denizlerin arkadaşı Mustafa Yalçıner, burada yaptığı kısa konuşmada, Sadece avukatımız değildi, biz oyduk, o da bizdedi. 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56