URFADA ATMALILARIN KAN DAVASI BARIŞI

Muhtarlık seçimlerinde yaşanan bir talihsiz bir olay bir kişinin ölmesine neden oldu. Bu olay Babacan ve Çetindağ ailesi arasında kan davasına yol açtı.

URFADA ATMALILARIN KAN DAVASI BARIŞI

Şanlıurfa merkeze bağlı Bezerci köyünde 29 Mart 2009 yılında muhtarlık seçimlerinde amcaoğulları arasında yaşanan talihsiz bir olayda bir kişi haytaını kaybetti. Bu olaydan sonra  Babacan ve Çetindağ ailesi arasında kan davası başladı. 

Türkiye’de ki Atmalıların Malatya Arguvan’da yaptığı birlik toplantısında Ağrı’dan toplantıya katılan Fesi Cömertsoylu bu konuyu gündeme getirip barış girişimi önerdi. 2010 Yıllında her bölgeden toplanan Atmalılar Şanlıurfa’ya giderek bu çalışmayı başlattı. Dr. Ferudun Öncel, Osman Fırat ve Murat Toprak bu konuda dışarıdan gelen Atmalıların desteğini alarak barışa öncülük yaptılar.

Şanlıurfa Valisi Nuri Oktan, Jandarma Asayiş Komutanı, Emniyet müdürü ve yerel yönetimin destekleriyle barış çabaları devam etti. Giderek yoğunlaşan barış çalışmaları nihayet sonuçlandı. 05. 06. 2011 Pazar günü verilmesi gereken barış yemeği Atmalıların Ağrı buluşması nedeniyle 8 Haziran Çarşamba gününe ertelendi. Dün Malatya, Gaziantep, Batman, Siirt, Ağrı, Mardin, Muş, Adıyaman, Van ve Şanlıurfa’ya bağlı 27 köyden gelen iki bin kişi toplandı. Vali Nuri Oktan yaptığı barış konuşmasında sonra el sıkışan Aziz Babacan ve Reşit Babacan barışı sağladılar. Barış konuşmasının ardından büyük alkış barışın ne kadar anlamlı olduğu anlatmaya yetiyordu.

Malatya’dan katılan Atmalılar Dernek Başkanı Mehmet Ali Başıböyük, İl genel Meclis üyesi Naki Düzova ve Malatya Gözlükçüler Dernek Başkanı Gülali Gürer katıldılar. Yemekten sonra dışarıdan gelen Atmalılar birlikte sohbet edip Şanlıurfa’yı gezip sevinç içinde döndüler.


Türkiye’de ki Atmalıların toplantısında barışa katkı sağlanması her açıdan anlamlı oldu.

Kaynak: Rıza Parlak
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56