ÜRKÜTEN POZANTI CEZAEVİ RAPORU

Adana Pozantı Çocuk Cezaevi’nde terör hükümlüsü çocuklara, adli mahkûmlarca “işkence, tecavüz, taciz” iddialarını yerinde inceleyen CHP milletvekillerinin raporunda, insan hakları örgütlerinin 25 çocuğun şikâyetini, Adana Valiliği, Cumhuriyet Savcılığı ve Adalet Bakanlığı’na iletmelerine rağmen, 1 yıldır hiçbir işlem yapılmadığı ifade edildi. Raporda, “Gardiyanlar tarafından siyasi suçtan gelen herkese ‘teröristsiniz’ denilerek dayak atıldığı” iddiası dikkat çekti.

ÜRKÜTEN POZANTI CEZAEVİ RAPORU

Hepiniz teröristsiniz dayağı

Adana Pozantı Çocuk Cezaevinde terör hükümlüsü çocuklara, adli mahkûmlarca işkence, tecavüz, taciz iddialarını yerinde inceleyen CHP milletvekillerinin raporunda, insan hakları örgütlerinin 25 çocuğun şikâyetini, Adana Valiliği, Cumhuriyet Savcılığı ve Adalet Bakanlığına iletmelerine rağmen, 1 yıldır hiçbir işlem yapılmadığı ifade edildi. Raporda, Gardiyanlar tarafından siyasi suçtan gelen herkese teröristsiniz denilerek dayak atıldığı iddiası dikkat çekti.

CHP milletvekilleri Veli Ağbaba, Ümit Özgümüş, Nurettin Demir, Özgür Özel ve Melda Onurdan oluşan heyet, cezaevindeki iddialarla ilgili yerinde yaptıkları incelemelerle ilgili raporu Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğluna sundu. Pozantı Cezaevinde kalan terör hükümlüsü çocukların 2011 Nisan ayından itibaren Mersin İnsan Hakları Derneğine başvurular yapmaya başladığı, TİHAV Adana Şubesinin Haziran 2011de 8 çocukla ilgili rapor düzenlediğine dikkat çekilen raporda 12.07.2011 tarihinde İnsan Hakları Derneği Mersin Şubesi tarafından Adalet Bakanlığı, Adana Valiliği ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyetler iletilmiştir. İHD tarafından bugüne kadar 25 çocuğun başvurusu alınmıştır. Ancak iddiaların üzerinden 1 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen Adalet Bakanlığı hiçbir soruşturma ve inceleme yapmamıştırbilgisine yer verildi. Raporda, şu saptamalara yer verildi:

Adli tutuklu ve hükümlülere yönelik iddialar: Çamaşır yıkatma, masaj yaptırma, ayak yıkatma gibi özel işlerin yaptırılması, paspas sapı ile dayak atılması, koğuş mesullerinin daha çok yemek alması, etli yemeklerde etleri seçip almaları, sabah erken saatte uyandırılıp koğuş temizliği yaptırılması, aileleri tarafından yatırılan paranın koğuş mesulleri tarafından kontrol edilmesi ve harcanması, ayak tabanlarına sopalar ile vurulması, basketbol potasına boğulacak derecede kafaların asılması, cinsel taciz ve tecavüz.

Cezaevi yönetimi ile ilgili iddialar: Revire çıkma taleplerinin gardiyanlar tarafından engellenmesi, şarkı söylerken slogan atıyorsunuzdenilerek gardiyanlar tarafından dayak atılması, gardiyanlar tarafından siyasi suçtan gelen herkese teröristsinizdenilerek dayak atılması, cezaevine ilk girişte işkence, saldırı ve kötü muameleye maruz kalma, Adli Tıp Kurumuna, adliyeye, hastaneye götürülüp getirilirken kelepçe takılması, revir doktorlarının kötü muamele uygulaması.

Yöneticilere terfi: Çocukların Bizi dövüyor, hakaret ediyordediği ve en çok şikâyet edilen kişi olan cezaevi ikinci müdürünün Van-Erciş Cezaevine birinci müdür olarak atanması, Pozantı Cezaevi Müdürünün de Ankaradaki Sincan Cezaevine atanarak terfi ettirilmesi, Adalet Bakanlığının olay karşısında tutumunu özetler niteliktedir.

Yönetim göz yumdu: 2 ay önce meydana geldiği iddia edilen tecavüz olayının ardından ağır ceza mahkemesinde devam eden bir davanın olduğu belirtilmiştir. Ancak cezaevi yönetiminin tecavüz iddiasının üzerine yeterince gitmediği hatta bu tarz olaylara göz yumduğu iddia edilmektedir. Cezaevinden çıkan çocukların psikolojik travma yaşadıkları, takip edildiklerini sandıkları, evden-mahalleden dışarıya çıkamadıkları, tekrar cezaevine konulacakları kaygısı yaşadıkları ifade edilmektedir.


Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56