VANDA BAZI KÖYLERE HALEN YARDIM USLŞMADI

Depremin ağır vurduğu köylere devletin yardımı hâlâ ulaşmadı, yurttaşlar kendi imkânlarıyla yaralarını sarıyor

VANDA BAZI KÖYLERE HALEN YARDIM USLŞMADI

Depremin ağır vurduğu köylere devletin yardımı hâlâ ulaşmadı, yurttaşlar kendi imkânlarıyla yaralarını sarıyor

Vanı 7.2 ile vuran 432 kişinin yaşamını yitirdiği, 1352 kişinin yaralandığı depremin ardından yetkililerin açıklamalarınının aksine köyler hâlâ yardım bekliyor. Kendilerine yardım eli uzatılmadığını yaralılarını kendi olanaklarıyla hastanelere taşıdıklarını anlatan köylüler,Devlet neredediye soruyor.

Depremde kent merkezi ve Ercişe bağlı 50’den fazla köyde büyük hasar meydana geldi. Depremin üzerinden 2 gün geçmesine karşın birçok köye henüz yardım ve arama kurtarma ekibi gitmedi. Depremde 24 kişinin yaşamını yitirdiği Güveçli köyünde, yurttaşlar cenazelerini ve yaralıları kendi imkânlarıyla enkaz altından çıkardı. Köylüler kendilerine yeterli ölçüde yardım gönderilmemesine isyan etti. Köyde sağlam evin kalmadığını belirten yurttaşlar çadır ve yaşamsal malzemelere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Tunceli beldiyesince köye gönderilen sıcak yemek ve giyim eşyalarının dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.

‘Herkes perişan yardım bekliyor’

200 hanelik Alaköyde ise 11 kişi yaşamını yitirdi, 12 kişi de yaralandı. 131 evin yıkıldığı köyde yurttaşlar, Millet perişan durumda. Köyde ayakta kalmış 15-20 ev ya var ya yok. 10-11 kişi hayatını kaybetti. Ne çadır, ne sığınacak yer, ne gıda, hiçbir şey yok. Kalan evlere de girilemiyor. Hiçbir yardım gelmedi. Çok acil olarak çadır lazım. Hava giderek soğuyor diye isyan etti.

Karagündüz köyünde de 2 bina yıkılmış, evlerde hasar oluştuğu için yurttaşlar geceyi dışarda geçirmiş. Köylüler, Herkes dışarıda. Boş arazide battaniyeye sarılmış bekliyor. Hiç yardım gelmedi. Çevre köylere de yardım yapılmadı. Sadece jandarma geliyor kontrol ediyordediler. Yoldöndü köyünde de can kaybı yok ancak evler yıkıldığı ya da hasarlı olduğu için kimse evine giremiyor. Köylüler,Yardım hiç gelmedi. Çocuklar soğukta, çadır istiyoruz, battaniye istiyoruzdiye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56