VELİ AĞBABA HAPİSHANELERDEKİ AÇLIK EYLEMİ HAKKINDA BASIN TOPLANTISI YAPTI

Bir yanda insan hayatının söz konusu olduğu bir durum var, diğer yanda siyasi taleplerle yola çıkılmış bir eylem ve bu eylemle alakalı yoğun bir bilgi kirliliği var.

VELİ AĞBABA HAPİSHANELERDEKİ AÇLIK EYLEMİ HAKKINDA BASIN TOPLANTISI YAPTI
Değerli arkadaşlar;
Bugünkü basın toplantımızın konusu, hapishanelerde devam eden açlık grevi eylemi.
51. gününde olan eylemleri biz de başından beri takip ediyoruz ve bu amaçla 6 farklı hapishanede 50’den fazla eylemciyle görüştük. İlk ziyaretimizi, 19 Ekim 2012 tarihinde, Sincan 1 ve 2 Nolu F tipi Cezaevleri ile, Sincan Kadın Kapalı Cezaevine gerçekleştirdik. Son olarak da 31 Ekim 2012 tarihinde Kandıra 1 ve 2 Nolu F Tipi Cezaevleri ile Bolu F Tipi Cezaevinde açlık grevi eylemini sürdüren mahpuslarla görüştük.
Bir yanda insan hayatının söz konusu olduğu bir durum var, diğer yanda siyasi taleplerle yola çıkılmış bir eylem ve bu eylemle alakalı yoğun bir bilgi kirliliği var. En büyük bilgi kirliği kaynağı da başta başbakan olmak üzere hükümet üyeleridir. Başbakanın yalnızca 1 kişinin ölüm orucunda olduğu yönündeki beyanları da gerçeği yansıtmamaktadır. İnsan canı ve bedeni hiçbir şeyin pazarlık konusu olamaz.
Hükümet açlık grevi eylemleri karşısında “deve kuşu pozisyonu” almıştır. Bu yanlıştır. Bu yanlışın bedeli genç hayatlar olmamalıdır. Bu eylem tarzı da, bu eylemi görmezden gelen zihniyet de sorgulanmaya muhtaçtır.
Bu sorunun çözülmesi için atılacak ilk adım ise gerçekçi olmak ve kirli bilgiden kurtulmaktır. Burada başta medya ve yetkili kurum ve kişiler olmak üzere herkese büyük görev düşmektedir. Bu ülkeye 100’den fazla ölüyü, 600’den fazla engelliyi geride bırakan bir “19 Aralık” daha yaşamamalıdır. İnsan canı ve bedeni hiçbir pazarlığın konusu edilemez. Biz CHP olarak adı, sıfatı, cezası ne olursa olsun herkese hukukun eşit şekilde uygulanmasını savunuyoruz.
Değerli basın mensupları;
58 farklı cezaevinde 658 tutuklu ve hükümlü açlık grevi eylemini sürdürmektedir. Görüştüğümüz mahpuslarlasın iddiasına göre: Bazı basın-yayın organlarında açlık grevinin bırakıldığı yönünde yer alan haberler, destek amaçlı açlık grevine katılanlardan ibarettir. Eylemcilerim iaşe bedeli bakanlık tarafından kesilmiştir ve açlık grevi sürecinde eylemcilere hiçbir şey verilmemektedir.
Bolu F Tipi Cezaevinde açlık grevinin 50. gününde 10, 17. gününde ise 9 kişi mevcuttur. Kandıra 1 Nolu F tipi Cezaevinde 50. günde 11, 17. günde ise 4 kişi ve Kandıra 2 Nolu Cezaevinde 9 kişi 50. günde, 5 kişi ise 17. Günde açlık grevi eylemini sürdürmektedir.
Görüşülen 28 kişiden 11’i tutuklu, 17 ise hükümlüdür. 20 ila 47 yaş arasında bulunan 28 kişinin yaş ortalaması 33’tür. En fazla kilo kaybı 18 kilo gram, en az kilo kaybı 6 kilo gram ve ortalama kilo kaybı 10 kilo gramdır.
Dikkat çeken unsur sadece kilo kaybı değildir; pek çok eylemcide çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlamıştır. 
Heyetimiz tarafından yapılan inceleme ve görüşmeler sonucunda ziyaret edilen açlık grevi eylemcilerinin “yiyip içtikleri” yönünde bir bulguya rastlanmamıştır. Eylemciler, kamuoyuna yansıyan talepleri dışında herhangi bir talepten bahsetmemiştir. Görüşülen eylemcilerden hiçbiri kendisinin açlık grevine zorlandığını veya bunun için tehdit edildiğini söylememiştir.
Özelikle bazı eylemcilerin aşırı kilo kaybetmeleri ve bazı rahatsızlıkların baş göstermesi eylemciler açısından kritik günlere işaret etmektedir. Can kayıplarının muhtemel olduğu günlere doğru ilerken, yetersiz beslenmeden dolayı kalıcı hastalıklar da ortaya çıkabilir. Bu açıdan eyleme ciddiyet ve sorumluluk bilinciyle yaklaşılması, olayın insani boyutunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.
Şimdi sözü tıpçı arkadaşlarımıza bırakıyoruz.
Veli Ağbaba-Malatya Milletvekili
Nurettin Demir özetle şunları söyledi.
Açlık grevi eylemcilerinde yetersiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan sağlık sorunları ise şöyledir:
•          Mide bulantısı veya midenin kasılması
•          Ağızdan, idrar yollarından veya makattan kan gelmesi
•          Baş dönmesi, baş ağrısı
•          Göz kararması veya iyi görememe
•          Bedenin çeşitli bölgelerinde uyuşma veya titreme
•          Halsizlik ve uyku bozuklukları
•          Boğazda ve solunum yollarında yanma
•          Yürüme ve konuşmada zorluk
•          Duyu Organlarında hassasiyet
•          Sıvı alma ve hap yutmada zorlanma
Tebessümde donukluk
Kitap okuyamam
Kayısı suyu bile içerken zorlanma.
Beyin hücrelerinin öldüğü gözlemleniyor.
Açlık grevi eylemcilerine yaklaşımlarının insani olduğunu belirtti.
Nurettin Demir -Muğla Milletvekili
Aytuğ Atıcı
Bu insanlar ölmekte olduğunu görmek için hekim olmanıza gerek yok. Biraz vicdanlı bir insan karşısındakiyle konuşunca bunu çok net görür. Işıktan, sesten rahatsız olduklarını gördük. Başbakan tarafından yapılan açıklamaların ardından bu insanların daha da bilendiğini, kendilerini ölüme adamış insanlar haline geldiklerini gördük.
Eskiden açlık grevlerine yönelik açıklamalar yapılırdı, “yiyorlar içiyorlar denilirdi1 1 hafta sonra insanlar ölmeye başlardı. Bu durum burada da geçerli olacaktır. Akıllı olan insanlar geçmişten ders alırlar.
Aileler de kahrolmuş durumda. Bir yandan hükümete isyan ediyorlar, bir yandan da evlatlarının bu eylemi bırakmalarını istiyorlar.
Aytuğ Atıcı-Mersin Milletvekili
Melda Onur
Bu konu tek başına bir siyasi partinin çözebileceği konu değildir. Bu insanlar da bu sorunun mecliste çözülmesini istiyorlar. İktidar partisi şunu yapacak ortalığı germeyeceksiniz. Bu insanların duruşlarına saygı göstereceksiniz. Ortalığı gererek ikinci bir 19 Aralık yaratırsınız. Bir an önce sorunu çözen bir üslup oturtmak lazım. Açlık grevine girdikten sonra dilekçeyle bildirimde bulunuyorlar. İaşe bedeli karşılığında bize tuz, şeker, su, limon verin diyorlar. Bakanlık buna yanaşmıyor.
Melda Onur-İstanbul Milletvekili

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56