YANANLARI ANMAK DA SUÇ OLDU

Sivas katliamında yaşamını yitirenler için 2 Temmuz’da yapılan yürüyüşü tertipleyen komite hakkında dava açıldı

YANANLARI ANMAK DA SUÇ OLDU
33 aydın ve sanatçı, 2 Temmuz 1993te, Sivastaki Madımak Otelinde yakılarak katledildi. Bu üzücü olayın 18. yıldönümünde, şu an Bilim ve Kültür Merkezi yapılan Madımak Oteli önünde anma etkinliği düzenlenmek istenmesi üzerine, anma komitesi hakkında polise mukavemet ve izin olmayan yerde gösteri yapmaktan dava açıldı. Otelin önünde, gösteri ve anma yapılması da yasaklandı.

Bu yıl 18.si gerçekleştirilen, 2 Temmuz Anma Etkinliği mahkemelik oldu. Geçen yıl kamulaştırılarak, Bilim ve Kültür Merkezi adı altında yeniden düzenlenip, Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlanarak kamu binası sayılan, Madımak Oteli önünde anma yapıldığı için, Anma Komitesi hakkında 2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa muhalefetten Sivas Sulh Mahkemesinde dava açıldı.

Açılan davaya birçok kesimden insan tepki gösterdi. 2 Temmuz Anma Komite Başkanı ve Eğitim-Sen Sivas Şube Başkanı İbrahim Erdoğan, 1 Temmuzda ulusal basında anmanın valilikçe yasaklandığı ve anmanın yaptırılmayacağı konusunda haberler çıktı. Bizi Emniyete çağırdılar Basın bu olayı abarttı, hiçbir engel yoktur, istediğiniz şekilde gidebilirsiniz. Ama biz devlet memuru olarak usulen gitmemeniz yönünde tebliğ ediyoruz. Ama bu usulen yapılmış bir şeydediler. Hatta emniyet müdürü gülerek yarın gaz bombası falan atılmayacak diye de açıklama yaptı. Hatta böyle bir şey var, biz tebliği almak da istemedik. Yasal süreç diye otelin önüne gidilmemesi yönünde bize bir yazı tebliğ ettiler ve böyle bir süreç yaşandı. Savcılıktaki ifademde bu olayın yaşanmasında sorumluluk valiliğindir dedik. Otelin önüne gitmek suç ise bizi suça teşvik ediyorlar. Bir taraftan gideceksiniz, bir engel yok diyorlar, bu şekilde bizi teşvik ediyorlar, ondan sonra da suç işlediniz diyorlar. Bu suçsa, bizi suça teşvik eden valilik hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı söyledik. Bizi hem yönlendirdiler, onlar gitmeyin dese de biz gidecektik ama 2 Temmuz günü de bize gaz bombası attılar ne yazık ki. Bu tür yaklaşımlar bizlerin oraya gidip anma yapmamızı hiçbir şekilde engellemeyecektir diye konuştu.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56