YARGIDA TOPLU İSTİFA

İktidarın kurulu engelleme ve yargıyı ele geçirme planına tepki gösteren HSYK’de 7 üye görevi bıraktı.Yargı ile hükümet arasında aylardır süren bunalım, istifalarla yeni bir boyut kazandı

YARGIDA TOPLU İSTİFA
İstifa eden üyeler: Başkanvekili Özbek, üyeler Türkoğlu, Tekin, Erbük. Yedek üyeler: Genç, Kerman, Doğan. Seçilmiş asil üyelerden yalnızca Ertosun istifa etmedi.

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun Başkanvekili Kadir Özbek’in de aralarında bulunduğu 6 üyesi istifa etti. Seçilmiş asil üyelerden yalnızca Ali Suat Ertosun istifa etmedi. İstifa eden üyeler: Başkanvekili Özbek, üyeler Türkoğlu, Tekin, Erbük. Yedek üyeler: Genç, Kerman, Doğan.

Yargı ile hükümet arasında aylardır süren bunalım, dün HSYK üyelerinin istifasıyla yeni bir boyut kazandı. HSYK Başkanvekili Kadir Özbek, düzenlediği basın toplantısında, kurulun bir süredir kamuoyunun gündeminde çok yoğun bir biçimde yer aldığını söyledi. Hukukun toplum için olduğunu ve toplumla iç içe olduğunu söyleyen Özbek, Sürekli tartışma konusu yapılması ve bu yolla yıpratılması, topluma, hukuka ve hukuk kurumlarına zarar vermektedir. Birey her an hukukun koruması altında olduğunu hissetmeli, hukukun herkes için aynı ve tek olduğuna inanmalı, kurallar ve kurumlardan oluşan hukuk devletinde yaşamanın en temel hakkı olduğunu bilmeli ve bunun için de mücadele etmelidir diye konuştu.

Özbek, HSYK’nin hiçbir önyargı ve art niyeti olmadan anayasanın çizdiği sınırlar içerisinde ve yasaların kendisine verdiği yetkilere sahip çıkarak görev yapma amacını ısrarla ortaya koymasına karşın, 17 Ağustos tarihinden itibaren kurulun fiilen çalıştırılmadığını söyledi.

Kadir Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu husus Adalet Bakanlığına defalarca iletilmiş, sözlü ve yazılı başvurularla duruma resmiyet kazandırılmış, yapılamayan her toplantı için kurulun seçimle gelen üyeleri tarafından tutanak tutularak durum ilgili makamlara iletilmiş olmasına rağmen bugüne kadar hiçbir sonuç alınamamıştır. Adalet Bakanlığı son olarak Adalet Bakanı imzasıyla göndermiş olduğu yazısında yeni oluşum tamamlanıncaya kadar mevcut HSYKye gündem yapılmayacağını, başkanvekilliğine resmen bildirmiş bulunmaktadır.

Adalet Bakanlığı’nca hazırlanan ve 20 ayrı kuruluştan görüş istendiği bildirilen HSYK Kanun Tasarısı’nın ön taslağının hazırlık çalışması sırasında kurulla hiçbir temas kurulmadığını açıklayan Özbek, Taslak hakkında görüşü istenen kuruluşlar arasında kurula yer verilmemiş, hatta kurulun bu taslak hakkında hazırladığı görüşlerinin HSYKnin kendi internet sitesinde yayımlanmasına da olanak tanınmamıştır. Bugün (dün) basın toplantımızı yapacağımızı açıkladıktan sonra HSYKnin internet sitesine bizim yeni taslakla ilgili kurulun görüşlerinin eklendiğini öğrenmiş bulunuyoruz dedi.

‘Çalıştırılmayan kurulda kalmayız’

Kadir Özbek, kurul üyelerinin istifalarını, Gündemi belli olmayan, toplantı yaptırılmayan, karar verdirilmeyen, görüşlerini açıklaması dahi fiilen engellenen bir yapı içerisinde daha fazla kalmanın bir yarar sağlamayacağı görüşü ile ben ve arkadaşlarım Suna Türkoğlu, Musa Tekin, Orhan Cem Erbük, Fatma Anıl Genç, Hatice Ceyda Kerman ve Ayşe Albayrak Doğan, görevimizden ayrılma kararı almış bulunuyoruz sözleriyle açıkladı.

Anayasa değişikliği paketi gündeme geldiğinde yargı savunmada dediniz, aynı noktada mısınızsorusu üzerine Özbek, Yargı savunma konumuna düşürülmüştür dediğimiz zaman yargıya karşı sistemli bir yıpratma kampanyasının başladığını görmüştük. Bu sebeple bu ifadeleri kullanmıştık. Ancak aradan geçen zaman zarfında insanların iradelerinin fesada uğratıldığı bir biçimde yani serbest iradelerin sakatlandığı biçiminde bir yıpratma sonunda belli bir noktaya geldikkarşılığını verdi.

‘Bizimle birlikte’

Üyelerden Ali Suat Ertosun’un istifa etmemesine ilişkin soru üzerine Özbek, Arkadaşlarımızın adına bizim konuşma gibi bir imkânımız yok. Ancak Suat Bey şu an yanımızda. Bizi izliyor. Bizle birliktedir. Bu soruların yanıtlarını kendisi verecektir dedi.

İstifaların stratejik olarak değerlendirilebileceği ve bazı üyelerin görev süresinin aralık ayında dolacak olmasının anımsatılması üzerine ise Özbek, şunları kaydetti:

Günlük yaşamda konuşma imkânımız olsaydı, biz buna ucuz kahramanlık mı yapıyorsunuz biçiminde bir anlam verebilirdik. Sizin dediğiniz gibi değil. 17 Ağustostan beri biz bu konuları değerlendiriyorduk. Hatta 17 Ağustostan daha önce kararname çalışmalarının başlangıcı tarihidir. O süreden beri kurul normal çalışmalarını yapamamıştır. Bizim elimizde başka bir enstrüman kalmamıştır. Çünkü bugüne kadar çektiğimiz sıkıntıları bir hâkim ciddiyeti içinde kamuoyuyla paylaşmaya ve onlara yansıtmaya çalıştık. Bu aşamada şimdi yapabileceğimiz konu da budur. Eğer aksi davranış olsaydı biz, Sayın Musa Bey ve ben bu ekibin dışında kalsaydık niye onlar kaldı diye bir soru olabilecekti. Neresinden baktığınıza göre değişir konu. Bildiğiniz gibi biz Yargıtay ve Danıştay üyeleriyiz. Orada görevlerimize geri dönüyoruz. Bundan sonra Danıştay ve Yargıtay üyeliği görevlerimizi sürdüreceğiz.

‘Beklemek istemedik’

Özbek, daha fazla beklemek istemediklerini ifade ederekBekleyip, 17 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek seçimden (HSYK üyeliği) sonra gelecek arkadaşlarımızın buraya gelmesinden veya isimlerinin belli olmasından sonra ayrılmanın da birtakım polemiklere sebep olacağı, yeni oluşacak kadronun beğenilmediği veya onlarla uyumlu bir şekilde çalışılamayacağı şeklinde birtakım değerlendirmeler yapılabilir endişesiyle seçim gününü beklemeden ayrılma kararı aldık dedi.

Kurul üyeleriyle toplantı salonuna gelen ve izleyici bölümüne oturan Ertosun ise toplantı çıkışında İstifa etmiyorum, görevimi sürdüreceğimdedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56