YARGIYA AYAR TAMAM-YASA ONAYLANDI

Cumhurbaşkanı Gül, Gerçeker ve Birden’le görüşmesinden iki gün sonra Yargıtay ile Danıştay’ın daire ve üye sayısını arttıran yasayı onayladı.

YARGIYA AYAR TAMAM-YASA ONAYLANDI

Cumhurbaşkanı Gül, Gerçeker ve Birden’le görüşmesinden iki gün sonra Yargıtay ile Danıştay’ın daire ve üye sayısını arttıran yasayı onayladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve Danıştay Başkanı Mustafa Birden’le görüşmesinden iki gün sonra Yargıtay ile Danıştay’ın daire ve üye sayısını arttıran yasayı onayladı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle Yargıtay ve Danıştay’da dengelerin hükümet lehine değişmesi bekleniyor.

Danıştay ve Yargıtay’la ilgili düzenleme 9 Şubat Çarşamba günü TBMM’de kabul edilmiş, 10 Şubat’ta ise Cumhurbaşkanlığı’na gönderilmişti. Aynı gün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Gül’e Parlamentoda kabul edilen yasa, yargının, yürütmenin emrine girmesini öngören bir yasadır. Eğer siz bu ülkede demokrasinin kökleşmesini, özgürlüklerin yeşermesini, baskının ortadan kalkmasını istiyorsanız, sade bir yurttaş bile telefonlarının dinlendiğinden endişe duyuyorsa, bu yasa bu endişelere sadece katkı verecektir, endişeleri yok etmeyecektirdiye seslenmişti. Cuma günü ise Gerçeker ve Birden, Köşk’e çıkarak, ayrı ayrı Gül’e çekincelerini anlatmıştı.

İstinaf mahkemelerinin de süratli bir şekilde çıkartılması gerektiğini savuyor ve bunu takip edeceğini ifade ediyor.

‘Taraflılığı tescillendi’

Yargıçlar ve Savcılar Sendikası (YARGI-SEN) Kurucu Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay ve Danıştaya ilişkin yasa değişikliğini jet hızıyla onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gülün tarafsızlığını yitirdiğini söyledi. Yasayla yargı bağımsızlığının ortadan kaldırıldığını belirten Eminağaoğlu, istinaf mahkemelerinin kurulmasının ardından da siyasi iktidarın yargı operasyonunun tamamlanacağını vurguladı.

Eminağaoğlu, Gülün yüksek yargıyla ilgili yasayı jet hızıyla imzalanmasıyla Cumhurbaşkanlığı makamının hükümet programlarının uygulanma mercii görünümü kazandığını ve tarafsızlık içinde hareket etmediğinin tescillendiğinikaydetti. Gülün zamanaşımıyla ilgili sözlerini eleştiren Eminağaoğlu, “2005’teki yasa değişikliği ile yargıyı bu kaotik ortama siyasi iktidar sokmuştur. Buna rağmen Cumhurbaşkanı tarafından zamanaşımının gerekçe yapılması kaotik ortamı yaratan siyasi iktidarla aynı eksende davranması yönünden son derece manidardırdiye konuştu. Düzenlemeyle mevcut davaların da dairesinin değiştirileceğini vurgulayan Eminağaoğlu Bu da devam eden davalara müdahale olarak yorumlanabilecek” dedi.


Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56