YENİ BİR TOPLUM DOĞUYOR

Binler, adalet ve özgürlük mitinginde iktidara açık mesaj verdi.

YENİ BİR TOPLUM DOĞUYOR
Binler, adalet ve özgürlük mitinginde iktidara açık mesaj verdi.

Forumfest tarafından Gezi Parkı gösterileri sırasında yaşamını yitirenleri anmak ve polis şiddetine tepki göstermek amacıyla dün Kadıköy İskele Meydanı’nda “Adalet ve Özgürlük için Eylül’de Gel” mitingi düzenlendi. AKP’nin baskıcı politikaları ve polis saldırısına karşı mücadelenin devam edeceği vurgulanan mitingde “Yeni bir toplum doğuyor bu topraklarda. Korkudan uzak, dayanışma kültürü ile yoğrulan bir toplum. Artık hiçbirşey eskisi gibi olmayacak. Alış veriş merkezlerine sıkışmış, televizyon karşısına bağlanmış ve evlere hapsolmuş bir hayat istemiyoruz. Her türlü polis şiddetine hukuksuz gözaltı tutuklamalara ve iktidarın itibarsızlaştırma saldırılarına karşın ülkenin dört bir yanında dayanışma mücadelesini sürdürüceğiz. Şimdi barış içinde özgür yaşayacağımız bir ülke için herkesi ayağa kalkmaya çağırıyoruz”denildi. 

Gezi Direnişi’nde yaşamını yitiren Ethem SarısülükMehmet Ayvalıtaş, Medeni Yıldırım, Abdullah CömertAhmet Atakan ve Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğraflarının yer aldığı dövizler taşıyan binlerce kişi“Kadıköy’de polis istemiyoruz”,“Katil polis hesap verecek”,“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları attı. Gezi Parkı şehitlerinin dev fotoğraflarının altında “Direnişe can verirken, polis tarafından öldürülen kardeşlerimizin katili AKP’den hesap soracağız” pankartlarının asıldığı miting alanında polis kameraları da yüksek binaların tepesinden gün boyu çekim yaptı. Burada Gezi şehitleri için yapılan saygı duruşunun ardından binler hep bir ağızdan “Gündoğdu” marşını söyledi. 

Sorumlular
hesap versin’

Burada Forumfest adına ortak basın açıklamasını Işıl KurtHakan Karin ve Gülcan Çetinkaya okudu. Gezi olaylarında şehit düşenleri selamlayarak başlayan Işıl Kurt,“Kayıplarımız ve yaralılarımız polisin akıl almaz şiddeti sonucu oluşmuştur. Sorumluların hiçbirisi hesap vermemiştir, aksine ödüllendirilmiştir. Bizler gerçek sorumluların hesap vermeleri ve ceza almaları için mücadelemizi sürdüreceğiz”dedi. 

Kazanabileceğimizi gösterdik’

Hakan Karin de sokaklara çıkarak iktidara karşı kazanabileceklerini gösterdiklerini söyledi. Karin,“Adalet, özgürlük ve barış talebi sonucu devlet şiddeti ile katledilen kardeşlerimizi, Berkin’in direncini ve gözünü kaybeden arkadaşlarımızı unutturmayacağız. Haklı mücadelemizi şiddetle bastırma yoluna giden başta İçişleri Bakanı, İstanbul, Ankara, Hatay ve Eskişehir valileri ve emniyet müdülerinden hesap soracağız. Bundan sonra ülkenin bütün sokakları eylem alanı, parkları forufm alanı”dedi. Mitingte şehit aileleri de birer konuşma yaptı. Mitinge CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt de destek verdi. 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56