YETER ARTIK DEDİRTEN ARAMALAR GÖZALTILAR

Hükümeti eleştiren, cemaate dokunan, polisi-savcıyı kızdıran Ergenekon iddiasıyla içeri alınıyor.

YETER ARTIK DEDİRTEN ARAMALAR GÖZALTILAR
Ergenekon operasyonu kapsamında Odatv’ye düzenlenen operasyonun yeni dalgası dün gazetecileri hedef aldı. Aralarında gazeteciler Ahmet Şık ve Nedim Şener, Ergenekon davasında tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Yalçın Küçük, Odatv Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil, Genel Kordinatörü Doğan Yurdakul’un da bulunduğu 10 kişi İstanbul ve Ankara’da gözaltına alındı. Yurt dışında bulunan MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu hakkında da gözaltı kararı çıkarıldı. Gazeteciler, savcı Zekeriya Öz’ün talebi üzerine İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla “Ergenekon terör örgütü üyesi oldukları” ve “halkı kin ve düşmanlığı sevk ettikleri” iddiasıyla gözaltına alındılar. Ahmet Şık’ın evinde yapılan aramada, Fethullah Gülen cemaatinin emniyetteki yapılanmasını anlattığı kitabının taslağına el konuldu.

Ergenekon operasyonu kapsamında İstanbul’da haklarında gözaltı kararı alınan, gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener, Ergenekon davası sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük, Odatv yazarı Sait Çakır’a ait ikametlerde dün gün boyu arama yapıldı.

Prof. Yalçın Küçük’ün Balat’taki evinde ve arabasındaki aramalar saatler sürdü. İP üyeleri ve İP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, Küçük’e destek olmak amacıyla Balat’taki evin önüne geldiler. Önsel, Türkiye’nin sabaha karşı baskınlarla uyandığını belirterek, “Tertibe karşı mücadele eden Türkiye’nin yiğit gazetecileri ve yazarları toplanıyor. Silivri’de de tek kişilik hücre zulmü yürürlüğe sokuluyor” dedi. Ergenekon davalarının bitirilmemek üzere kurgulandığını, buna bağlı olarak aydınlar, yazarlar ve devrimcilerin toplandığını savunan Önsel, yapılanların cumhuriyet yıkıcılığı olduğunu ileri sürdü. Küçük de gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

A
nkara’da 6 gözaltı...

Ankara’da da sabah saatlerinde 8 kişiye ait 11 ayrı adrese operasyon düzenlendi. Polis, Odatv Ankara Temsilcisi Mümtaz İdil, yazarı Müyesser Yıldız, muhabiri İklim Bayraktar Kaleli, gazeteci-yazar Doğan Yurdakul, ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Araştırma Görevlisi Coşkun Musluk, Aydın Bıyıklı ve MİT mensubu Kaşif Kozinoğlu’na ait ev ve işyerlerinde arama yaptı. Bilgisayar imajlarının kopyasını alan ekipler, bazı dokümanlara da el koydu. Aramalar sürerken 6 isim gözaltına alındı. Kozinoğlu’nun Afganistan’da olduğu için gözaltına alınamadığı bildirildi. Sağlık kontrolünden geçirilen 6 isim, daha sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Milliyet gazetesi muhabiri, Posta gazetesi yazarı Nedim Şener, iki hafta önce 18 Şubat tarihli yazısında “Sıra bende” demişti.

Gazeteci Şener yazısında, Soner Yalçın’ı da aldılar... Hrant Dink cinayetinde ihmali ve sorumluluğu bulunanların, Ergenekon soruşturmasını yürüten polisler olduğu anlaşıldığından beri bana yapılan uyarıların ardı arkası kesilmiyor. Şimdi de ‘Sıra sende. Soner’e söylüyorduk, bak, oldu. Bavulun hazır mı birader? Kalın pijaman, yün donun tamam mı kardeş diyorlar. Ne korkunç. Doğruları yazanın, sesini yükseltenin yeri hapishane mi? Bunu herkes biliyor ve en acısı bunu herkes kabulleniyor. Kabullenme bir yana, bunun şakası, mavrası yapılıyor” ifadelerini kullanmıştı. Şener bir TV programında da ise “Adliyeden edindiğim bilgilere göre Yalçın’a ait bir dosyada benim de adım geçiyor. İddiaya göre söz konusu listede Ergenekon örgütünün ‘Kullanılacak gazeteciler listesinde benim de adım varmış. Buradan çıkışta belki beni de alabilirler” değerlendirmesi yapmıştı.
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56