YGS İPTAL EDİLSİN-LYS TEK SINAV HALİNE GETİRLSİN

YGS’deki şaibe giderilemezken öğrenci ve eğitimciler tek bir noktada birleşiyor: Sınav iptal edilsin

YGS İPTAL EDİLSİN-LYS TEK SINAV HALİNE GETİRLSİN

Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) yaşanan şifre skandalına ilişkin tepkiler artarak sürüyor. Eğitim dernekleri ve öğrenci örgütleri, skandalın üzerinden geçen süreye karşın skandalın çözüme kavuşmadığını ve kafalarda soru işaretlerinin devam ettiğini söylediler. ÖSYM Başkanı ve Milli Eğitim Bakanını istifa etmeye çağıran eğitimci ve öğrenciler, Sınav iptal edilmedir. İkinci sınav olan LYS tek sınav haline getirilebilir. Bu şekilde şaibe giderilebilir dediler.

Yaşanan skandala ilişkin eğitim ve öğrenci örgütlerinin görüşleri şöyle:

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Söylenenler doğru değil.

Koncuk, YGS yaşanan şaibelerin bu kadar büyümesinin ana nedenini ÖSYM Başkanı’nın iş bilmez tutumuna bağlayarak, ÖSYM Başkanı, dağıtılan soru kitapçıklarında şifreleme metodu olmadığını ilan etti. Söylediklerinin doğru olmadığı artık kesinleşti. Demirin ÖSYM başında kalması ÖSYM için bir yük teşkil edecektir dedi.

Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Tahsin Yeşildere: Kaos yaşanır.

Yeşildere, YGS sınavının güvenilirliğini kaybettiğini belirterek, sınavın iptal edilmesi durumunda büyük bir kaos yaşanacağına dikkat çekerek Bu çocukların haklarını kim karşılayacak. İlk olarak, bu kaosu yaratanlar istifa etmeliler. Tarafsız kişiler bu işi yürütmelidir dedi.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç: LYS tek sınav olmalı.

YGSde yaşanan şifre yönteminin birilerine ulaşmış olsa da olmasa da bir sorun yarattığına dikkat çeken Kılıç, Sınav iptal edilmelidir ama yenilenmeden ikinci sınav olan LYS tek sınav haline getirilmedir diye konuştu.

Öğrenci Kollektifleri-Neval Kösedağ: Ali Demir kendisiyle çelişti.

Skandal ile bir milyonu aşkın lise öğrencisinin mağdur edildiğini söyleyen Kösedağı, “Durumu kurtarmaya çalışan ÖSYM Başkanı yaptığı açıklamalarda kamuoyunu tatmin edemedi, aksine kendi kendisiyle defalarca çelişti. YGS iptal edilmelidir. Herkese parasız, sınavsız üniversite hakkı tanınmalıdırdedi.

Liseli Genç Umut-Hasan Mert Kaynar: Tesadüf yalanlarına inanmıyoruz.

Kaynar ise şifrelerle bir gençliğin geleceğinin çalındığını kaydederek, Şifreli, şaibeli YGS iptal edilmeli, şifreciler kamuoyuna hesap vermelidirdiye konuştu.

Öğrenci Gençlik Sendikası-Erdal Kozan: Soruları satan kuruma neden güvenelim.

Kozan da ÖSYMnin tüm adayların kitapçıklarını internet sitesine koyduğunu belirterek Fakat öğrencilerin ulaştıkları kitapçık sınavda önlerine konulan kitapçık değildi. Bu da şüpheleri güçlendirdidedi.

Gençlik Muhalefeti - Barış Polat: Cemaat AKP eliyle kadrolaşıyor.

Barış Polat, AKP dönemiyle gerici politikaların eğitim sisteminde kendini gösterdiğini ve cemaat kadrolarının AKP eliyle uygun görülen yerlere yerleştirildiğini ileri sürdü. Polat, ÖSYM ve cemaat ilişkisinin bu denli açık götürüldüğü bu zamanda, geçen yıl KPSS sorularının çalınmasının ardından bu yıl da YGS soruları şifrelenerek, AKP yandaşı cemaatlere sızdırıldıdedi.

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56