YGS SINAVINDA HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMASI

6 okulda YGS’ye giren adaylar kızlardan oluştu. Uzmanlar, “Salonları bilgisayar belirliyor. Böyle bir tesadüf olması imkânsız” dedi.25 dersliği bulunan İstanbul Silahtarağa İlköğretim Okulu’nda sınava girecek öğrenciler arasından tek erkek öğrenci yoktu.

YGS SINAVINDA HAREMLİK SELAMLIK UYGULAMASI

YGS’de adayların sınava girecekleri salonlar ÖSYM tarafından bilgisayar ortamında belirlenirken, ‘ilginç bir tesadüf’le bazı okullar ve sınav salonlarında sadece kız öğrenciler yer aldı. 25 dersliği bulunan İstanbul Silahtarağa İlköğretim Okulu’nda sınava girecek öğrenciler arasından tek erkek öğrenci yoktu. Okul yetkilileri, sadece kız öğrencilerin sınava girdiğini doğruladı ancak, uygulamanın ÖSYM tarafından yapıldığını, kendilerinin bilgisi olmadığını söyledi.

Önce veliler farketti

Durum önce bazı velilerin dikkatini çekti. Adayların saat 09.30’da sınav salonlarına alınacağını belirten bir anons yapıldı ve kız öğrencilerin sağ taraftan, erkek öğrencilerin sol taraftan içeri girmesi istendi. İkinci bir anonsla da sınava girecek erkek öğrenci sayısının az olması nedeniyle kız öğrencilerin soldan sınav salonlarına girebilecekleri duyuruldu. Kızını sınava getiren Kibar Tatlı, “Sınav saati yaklaşırken, okula yönelenlerin hepsinin kız olduğunu görünce şaşırdık. Bu yüzyılda böyle bir uygulama nasıl olur? Sadece kızları bir okula toplamak uygarlığa sığar mı?” dedi. Yine kızını okula getiren Gülizar Ulutaş ise, “Neden sadece kız öğrencilerin sınava alındığını sorduğumuzda, bilmediklerini söylediler. Yakındaki camiden de sürekli dualar okunuyordu. Okul yetkilisine söylediğimizde, ‘Bunu biz yapamayız siz gidin duayı kestirin’ diye cevap aldık” diye konuştu.


Yetkililer suskun

İstanbul ÖSYM temsilciliği, konu hakkında görüş belirtmek istemezken, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri konunun tamamen ÖSYM ile ilgili olduğunu ancak kendilerinin de bu yönde duyumlar aldıklarını söyledi. Bir Milli Eğitim yetkilisi, uygulamanın sadece bir okulla sınırlı olmadığını belirtti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir,  defalarca not bırakmamıza rağmen telefonlarımıza cevap vermedi. Eğitimciler, kız öğrencilerin ayrı bir okulda veya salonda toplanması gibi bir tesadüfün olamayacağını belirterek, “Bunun için sınav salonlarının tespitinde kız erkek gibi ayrım yapan bir program kullanıldığı izlenimi uyandırılıyor” dedi. Adaylar başvuruları sırasında sınava girmek istedikleri il ve bölgelerin tercihini yapıyor. Adayların nerede sınava girecekleri de ikematgahları ve bu tercihleri dikkate alınarak yapılıyor.

1 DEĞİL 6 OKULDA AYNI UYGULAMA YAPILDI

Eğitim İş yaptığı yazılı açıklamada İstanbul Eyüp'te 1 değil 6 okulda YGS'ye sadece kız öğrencilerin alındığını, bu okullardaki sınava erkek öğrencilerin girmediğini bildirdi.

Egitim İş ten "Haremlik - selamlık uygulamasına geçildi" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi;

"27 Mart Pazar günü gerçekleşen üniversite sınavında Eyüp Bölgesinde Haremlik uygulaması yapılmıştır. Tevhid-i Tedrisat yani eğitim - öğretimin birleştirilmesinin 87. Yılında (24 Mart 1924) kız öğrencilerimiz erkek öğrencilerimizden ayrılmıştır.

Büyük bir skandaldan sonra - KPSS Hırsızlığı- yönetimi değişen ÖSYM çok daha büyük bir skandala imzasını atmıştır. İMKB Lisesi - Güzeltepe İlköğretim- Şehit Öğretmenler İlköğretim - Haydar Akçelik Lisesi- Silahtarağa İlköğretim ve Emniyettepe İlköğretim okullarında sınava sadece kız öğrenciler girmiştir. Erkek öğrenciler bu okullarda sınavda yer almamışlardır."

Eğitim İş açıklaması şu ifadeyle son buldu, "Aynı zamanda YGS'de öğretmenlerin gururunu kıran, güven duygularını zedelenmesine yol açan üst arama uygulamasının muhatabı ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'den bu haremlik uygulaması ile ilgili makul bir açıklama bekliyoruz."

Milliyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56