YOL TEMİZLİĞİ YAPILMADAN ANAYASA YAPILMAZ

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevilik Araştırma, Dokümantasyon ve Uygulama Enstitüsü tarafından, “Anayasayı Beklerken: Aleviler” konulu sempozyum yapıldı.

YOL TEMİZLİĞİ YAPILMADAN ANAYASA YAPILMAZ
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Alevilik Araştırma, Dokümantasyon ve Uygulama Enstitüsü tarafından, “Anayasayı Beklerken: Aleviler” konulu sempozyum yapıldı.
 
Sempozyumda konuşan avukat Kezban Hatemi, “Birkaç makyaj değişikliği ile anayasanın girişi aynı kalacaksa, o zaman 1982 Anayasası olduğu gibi kalsın, biz de evimizde oturalım” dedi.
Bilgi Üniversitesi’nin Dolapdere Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen sempozyuma, demokratik kitle örgütleri üyeleri ve milletvekillerinin yanı sıra çok sayıda hukukçu da katıldı.
 
Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez, hükümetin toplumun tüm taleplerini kapsayacak bir sivil anayasa yapabileceği konusunda endişeli olduğunu belirtti.
“Laik bir devlette yaşam hakkı” konulu oturumda konuşan avukat Kezban Hatemi de Türkiye’de “laiklik” kavramının doğru anlamda kullanılmadığını, laikliğin “insan onurunda eşitlik ilkesi”ne dayandığını anımsattı.

CHP İzmir Milletvekili ve eski AİHM yargıcı Rıza Türmen de laikliğin yeni anayasada daha açık bir şekilde ifade edilmesi gerektiğini vurgulayarak “Asıl sorulması gereken, anayasa yapmak gerekiyor mu, gerekmiyor mu? Toplumun böyle bir talebi var mı, yok mu? Siyasi Partiler Yasası, TMK gibi çok sayıda değişmesi gereken yasa var. Bu yasalarla bir yol temizliği yapmadan anayasayı tekrar yapmanın bir anlamı yok” dedi.
Demokrasi ve Özgürlük İçin Yargıçlar ve Savcılar Birliği Başkanı Dr. Orhan Gazi Ertekin ise “Türkiye’de anayasa gündemi apolitik bir şekilde işliyor. Bu çok tehlikeli bir durum” ifadelerini kullandı.
Türkiye’de laikliğin dinsel tarafları araç olarak kullanma süreci haline geldiğine dikkat çeken Ertekin, “Bu geleneği ciddi olarak sorgulamak lazım. Laiklik, Aleviliği apolitik bir hale getirip zayıflattırıyor. Artık laikliğe veda etme zamanı gelmiştir” dedi.
 

Cumhuriyet

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56