ZAMLARA, İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA VE SAVAŞA HAYIR EYLEMİ YAPILDI

Emek örgütlerinin protestosunda “Savaş, ölüm, açlık, yoksulluk, işsizlik ve zam demektir” mesajı verildi.

ZAMLARA, İŞSİZLİĞE, YOKSULLUĞA VE SAVAŞA HAYIR EYLEMİ YAPILDI
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, elektriğe, ulaşıma, doğalgaza yapılan zamları ve AKP hükümetinin Suriye politikasını yurt genelinde protesto etti.

Ankara’da gerçekleştirilen “Zamlara, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa son” konulu eylem, Kolej Meydanı’ndan yürüyüşle başladı. Yürüyüş sırasında, “Savaş; ölüm, açlık, yoksulluk, işsizlik ve zam demektir” yazılı pankart taşıyan katılımcılar, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek; yaşasın halkların kardeşliği; zam, zulüm işkence işte AKP; katil ABD işbirlikçi AKP” sloganları attı. Sakarya Caddesi’nde sona eren yürüyüşün ardından KESK Genel Sekreteri İsmail Hakkı Tombul basın açıklaması yaptı. Tombul, “AKP hükümeti ülke içinde halkı hızla yoksullaştırırken aynı anda Suriye’ye dönük emperyalist müdahalelerin taşeronluğunu üstlenmiş ve ülkemizi kanlı bir savaşa çekecek sorumsuz adımlar atmıştır” dedi. Tombul, “ABD’nin emirleri ile” hızla tezkere kararı çıkarıldığını, “insani faturasını hem Suriye hem de Türkiye halklarının çok ağır ödeyecekleri kanlı bir geleceğin” hızla inşa edilmekte olduğunu vurguladı. Tüm muhalif kesimlere dönük operasyonlarla Türkiye’nin bir “açık hava hapishanesine”çevrildiğine dikkat çeken Tombul, şöyle devam etti:

“Başbakan yeni rejim kurduklarını söylüyor. İçeride ve dışarıda savaş sözcüklerini dilinden düşürmeyen, ülke ekonomisini küresel sistemin rant merkezi haline getiren, emekçilerin her gün daha da yoksulluğun içine itildiği ve AKP ile süregelen otoriter, baskıcı, tekleştirici ve antidemokratik bir devlet anlayışıdır bu yeni rejim.” Tombul, AKP’nin “zengin dostu, sermayenin sesi” olduğunu belirtti. Ulaşımda yüzde 20’nin üzerinde, doğalgazda yüzde 30’un üzerinde, elektrikte yüzde 20’nin üzerindeki zamlara karşı, ücret zammının kamu emekçilerine ortalama yüzde 6, asgari ücretliye ise yüzde 4.5 yapıldığına dikkat çeken Tombul, “Bu düpedüz soygundur ve soyguna asla ve asla boyun eğmeyeceğimiz bilinmelidir” dedi. Eyleme CHP Ankara Milletvekili Levent Gök de katıldı.

‘Ülke karanlığa sürükleniyor’

İstanbul’da da Taksim tramvay durağında toplanan kalabalık, “Zamlara, işsizliğe, yoksulluğa, savaşa son” yazılı pankart ile, “Savaş değil barış, ölüm değil yaşam”, “Zamlara hayır, yoksulluğa son”, “Ülkede barış, bölgede barış” yazılı dövizleri taşıdı. Kalabalık daha sonra kortej halinde, “Susma haykır, savaşa hayır”, “Grevdeki tutsaklar onurumuzdur”,“Savaşa hayır, barış hemen şimdi” sloganları, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü.


Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56