VAHAP PEKŞENDile kolay ...9-10 yaşlarında Malatya’nın Taştepe mahallesinde başlayan arkadaşlık ve 1 Ağustos 2019 Kilyos mezarlığında noktalandı. Tam elli yıllık, yarım asırlık bir arkadaşlık...Zor da olsa Vahap'ı yazmak bana düşer...
01 Şubat 1960 Malatya ili Arguvan ilçesi Bozan köyünde dünyaya gelir. Malatya’da İlkokul, Ortaokul, Malatya Turan Emeksiz Lisesi. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’nü bitirir...Daha sonra İstanbul macerası başlar...
Lise yıllarında toplumcu düşüncelere ilgi duyar, okur tartışır araştırır artık zıpkın gibi, ele avuca sığmayan gözünü budaktan esirgemeyen karayağız delikanlıdır...
Erkenden kendisini iş hayatının içinde bulur. Profesyonel yöneticilik hayatı başlar. Memleketinden İstanbul’a iş için gelen kim varsa Vahap'ı bulur. Vahap iş için gelmişler ne yapalım dediğimde 'Sülocuğum gönder gelsin hallederiz. ‘Hayır ve olumsuz sözcükler Vahap’ın kitabında yazmaz.
 
TOPLUMCU VE ÖRGÜTÇÜ
Toplumcu ve örgütçü yaklaşımını iş yaşantısında da devam ettirdi.
İstanbul'daki Arguvanlı’lar vakıf kuracaklar 'hemen yazın beni ne gerekiyorsa yapayım’, Sektör derneği kurulacak (Promotürk)Vahap en önde. Kurumlar, dernekler, vakıflar yardım için geldiklerinde Vahap hiçbirini boş göndermez.
Zincirlikuyu camii avlusu dostları ve arkadaşları ile doluydu. Sektörün (Promosyon Sektörü)duayenleri gelmişti. Kemal Kaşo’dan, Steppen Tuna Yetkin’e, Gıpta Nazım’dan, Troy Ertan’a, Akhan Aziz-Mustafa’dan, Ran Ajans Orhan’a, Ladin matbaa Ferit’ten, İlpen kalem Ömer’e, Taç Murat’tan, Balbay Esat’a, Selami’ye, Ergün’e, İbrahim’e,  Hoca’ya ve daha isimlerini hatırlayamadığım birçok arkadaşları ve dostları...
Ortak kanı Vahap denince tek cümle “Gönlünce Yaşadı"

Bu sektöre en çok emeği geçen insanlardan birisi Vahap’tı. Bu satırların yazarı da dahil, lokomotif firmaların birçoğunu sektöre kazandırmıştır.
 
MAL VE MÜLKTE GÖZÜ YOKTU
Pratik bir zekaya ve müthiş hafızaya sahipti. Tercihleri bizimkilerinden farklıydı. Tercihini mal mülk biriktirme konusunda yapsaydı hepimizin en büyüğü olurdu. En büyük yatırımı dostları ve arkadaşlarıydı. Gözü tok sofrası zengindi, Yedirmeyi, içirmeyi ve eğlenmeyi çok severdi.
Mezarı başında konuşmamda da belirttiğim gibi üryan geldi üryan gidiyor…
Tercihleri tartışılabilirdi, ancak o bilinçli olarak seçti ve ben mutluyum diyordu. Bizler Vahap’a karşı borçluyuz, hakkını helal et canım kardeşim. Güzel hatıraların ve anıların önünde saygıyla eğiliyorum.
Anılarımız da ve hatıralarımız da yaşayacaksın.
İmam; Kilyos’un toprağının taşıma değil güzel toprak olduğunu söyledi. Bizler güzel insanı toprağa verdiğimiz için yastayız.
Toprak Vahap’ımıza kavuştuğu için bayram ediyordur.
Rahat uyu arkadaşım, yattığın yer seni incitmesin…
 
Süleyman KILIÇ
02 Ağustos 2019
  
 
 
 
 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56