VATAN VE ARGUVAN SEVDALISI BİR YİĞİDİ KAYBETTİK YUSUF ASLANTÜRK (KEKLİKÇİ)

VATAN VE ARGUVAN SEVDALISI BİR YİĞİDİ KAYBETT
  YUSUF ASLANTÜRK (KEKLİKÇİ
1952-2018 

66 yıllık yaşamına hep güzellikleri doldurmuş ve güzelliklerin mücadelesini vermiş bir insandan bahsediyoruz. Ne kadar anlatsak da mutlaka birçok yönü eksik kalacaktır. 1970 te başlayan mücadelesini (örgütlü-teşkilatlı ) son nefesini verene kadar sürdürmüştür. 

Bir değil birden fazla hastalığı vardı. Süleyman derdi: " Hepsi birden üzerime geliyor, tek tek gelseler işim kolay olurdu." 

Liderlik özellikleri vardı. "Ben halay başıyım, kah eğilir kah kalkarım. Eğildiğimde kalkamadıysam bil ki yok olmuşumdur." 

Hastalığını kader veya alın yazısı olarak görmedi, mücadele etti. Bu mücadelesi 5 yıl boyunca sürdü. Son paylaşımında "Boyutlaşan acılar mücadele aşkıyla berraklaşır dimaglarda... Nice yüzbinlere örnek olacağını bilmek, onunla birlikte olmak... Sıramızı beklerken." diye yazmış.

Erdemli ve bilge insandı. İlkesi; araştır-incele-bilgilen, pusulası; bilim ve akıldı... Bilgi ve bilginin ulaşmasında kullandığı dil ve üsluptaki özen karşısındakine saygı uyandırırdı. 

Bilgi derinliği ve birikimi, izah tarzı en karşıt fikirdeki insanı bile etkilerdi. Yusuf Aslantürk'ün, insanların fikirlerinin değişeceğine olan inancı tamdı, mücadelesini bu temel üzerine kurardı. 

Hem öğrenci hem öğretmendi. İnsanları büyük bir sabırla dinler, nedenlerini düşünür, yine sabırla anlatmaya çalışırdı. Yaşamı, sorulara ve sorgulamalara cevap aramakla geçti. 

Sistem içinde çok fırsatlar yakaladı. İsteseydi varlıklı birisi olabilirdi. Tüm çabasını insana yaptı. Para değil insan biriktirdi. Hep verici, hep paylaşımcıydı. Dertleri dert edinen ve bu uğraşında kendi dertlerini unutan veya unutturan bir kişiliği vardı.

ARGUVAN SEVDALISI

 1952 yılında Malatya ili Arguvan ilçesi Sülmenli mahallesinde doğdu. Arguvan'ın ve Arguvan kültürünün Yusuf'ta yeri farklıydı. Vatan sevdasını Arguvan'dan ve köyünden başlattı. 

Hafızası, Arguvan türkülerinin sözleri ve o türkülerin hikayeleriyle doluydu. Sohbetlerini türkülerle renklendirirdi. Tadına doyulmayan o sohbetlerin bitmesini hiç istemezdik.

Hastane önünden bir fotoğraf paylaşmış, Mustafa Kemal Atatürk'e sırtını vermiş ve yanındaki yazı "Beni Türk hekimlerine emanet ediniz."

Nerede ve nasıl duracağını bilen bilge insan; yüzlerce arkadaşı ölümü üzerine duygu ve düşüncelerini paylaşmış. Dostlarının izni ile bir kısmını sizlerle paylaşmak istiyorum. 

Bektaş Alp : Yol arkadaşımız,mucadele adami yilmaz savasci sen hep gonlumuzde ve kalbimizde olacaksin isiklar icinde uyu

Ufuk Kaymaz: Yüreği naif güzel insan, o güzel yüreğin ve güzel insanlığınla anılacaksın...

Öznur Tanak: Cumhuriyete adanmış bir ömür. Çok üzüldüm. Devri asan olsun..

Mehmet Çıplak :Koca çınar değerli insan başı dik onurlu insan Yusuf abi seni saygıyla sevgiyle hatırlayacağız ışıklarda uyu.

Nurhayat Boyraz: Nasıl üzüldüm anlatamam, ayağım kırıldı yatıyorum.Cenazeye bu yüzden gelemiyorum.

Başınız sağ olsun Allah rahmet eylesin nurlar içinde yatsın can yoldaşım.

Erdoğan Gökçe: Acınızı yürekten paylaşıyor, sabırlar diliyorum. Tüm dost, akraba ve arkadaşlarına başsağlığı diliyorum. 1980 öncesi Arguvan köylerini az gezmedik. Çok şey öğrenmiştim. Işıklar içinde uyusun, Can arkadaşım.

Hülya Artaş:  Yusuf bey seni çok geç tanıdım.çok kıymetli bir ruh mükemmel bakış açısı son derece kibar adam.keşke çok önce tanısaydım.mekanın cennet yattığın yerler nur olsun.rabbim seni sevgisiyle sarsın.ailesine sevenlerine baş sağlığı dilerim

Hüseyin Adıgüzel : Sevgiyle , saygıyla her zaman hatırlanacak ender bir kişilik...devri daim olsun..tüm dostlarına baş sağlığı diliyorum.

Zehra Aslantürk:Saygın  kişiliği  ve dik duruşuyla hatırlanacak kıymetli  abimizdi  lşıklar  içinde  uyusun. ((((

Merdan Barut:Sevgili can dostum,sen cumhuriyeti ve Atatürk'ü o kadar severdinki ilana bir gün kala gidişin bizleri çok üzdü Işık'lar içinde uyu yıldızlar yoldaşın olsun

İbrahim Uğurlu: Yusuf abimizin hepimize guzelligi vardi.Yusuf abimizin yetistirdigi insanlar artik 50 yasinda onun icin artik kimse üzülmesin yattığı yer kendisini incitmesin tum Arguvan 'lıların başısağolsun.

Mehmet Duman: Yusuf dürüstlüğün,mertliğin temsilcisi.Onunla sohbet etmek haz vermiştir bana.Yalanı ve yanlışını hiç görmediğim 30 yıllık arkadaşımı son dönemde aramak istemedim.Çünkü konuşurken zorlandığını duymak ve güçsüz görmek istemezdim.

Dilan Alp: Yusuf amca ,kendi çabası ve bilgisiyle ömrünü güzelleştiren Adam...İyiki tanımışım ruhu şad olsun.

Ali Adıgüzel: 1970 li yılların gençlik önderi,bilge insan Hakka yürüdü.Tüm Arguvan halkının yakından tanıdığı ,sevdiği,saydığı güzel insan önderimizdi.Derin bir kültürü,sakin mizacı araştırmacı yapısı ile gönlümüzde,kalbimizde taht kurmuştur.

Bir devire dev imza atan,bizleri devrimci kültürle yetiştiren Yusuf Aslantürk'ün üzerimizde unutulmaz emekleri vardır.Güzel hatıra ve anılarla yolcu ediyoruz yoldaşımızı...

Görkemli mücadelesi yaşamımızın sembolü olacak.

Bu kadar seveni olan ve güzel duygular bırakan bir insan nasıl ölebilir ki?

Unutulmayanlar, yaşamıyla iz bırakanlar, mücadeleci insanlar ölümsüzdür.

Her daim anılan, hafızalara kazınmış, kalbimizde yer etmiş bu insanlar bizim ölmemiş ölülerimizdir.

Bizler Yusuf Aslantürk'ü yaşayan büyük ölülerimizin arasına kattık.

Sevgili Yusuf ağabey kaybın bizleri derinden yaraladı. Bağrımız yanıyor.

Çok sevdiğin vatan toprağı seni bağrına bastığı için bayram ediyordur.

Tam bağımsız Türkiye mücadelesinde bıraktığın güzellikler ışığımız olacak.

Yıldızlar yoldaşın, ışığın bol olsun canım ağabeyim...

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56