CEMAL ŞENER HAYATINI KAYBETTİ

Alevi hareketinin ivme kazanmasında büyük emekleri bulunan Cemal Şener, bugün 13.00’te Karacaahmet Dergâhı’ndaki törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

CEMAL ŞENER HAYATINI KAYBETTİ

Alevi hareketinin ivme kazanmasında büyük emekleri bulunan Cemal Şener, bugün 13.00’te Karacaahmet Dergâhı’ndaki törenin ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

Alevi araştırmacısı yayıncı-yazar Cemal Şener (59), genç yaşta yaşamını yitirdi. Ömrü mücadelelerle geçen Cemal Şener, kalbiyle giriştiği mücadelesinde yenik düştü.

Habertürk’te 29 Ekim akşamı katıldığı program sırasında fenalaşan Şener, televizyon stüdyosundan apar topar hastaneye kaldırıldı. Tansiyonu 22’ye çıkan Şener’in aort damarında anormal ölçüde şişme görüldü ve bir gün sonra ameliyata alındı. Ancak önceki gün sabah saat 01.30’da girdiği ameliyat masasında gece saat 01.10’de kalbi durdu.

Vur emri çıkarıldı

Cemal Şener, 78 kuşağının önemli isimlerinden biri olarak önce sol mücadele içinde tanındı. 1978 yılında Kartal-Maltepe Tekel Deposu’nun soygununa karıştığı ve dönemin ünlü polis şefi Başkomiser Uğur Gür’e silahlı saldırıda bulunduğu gerekçesiyle hakkında Vur emri çıkarıldı. 1978 yılında Zeytinburnu’nda yapılan operasyonda öldürülen Attila Özkan’ın da eniştesi olan Cemal Şener, 29 Aralık 1979’da savcılığa teslim oldu ve hakkındaki Vur Emri ile arama kararı vicahiye çevrildi. Önce Bayrampaşa Cezaevi’nde, ardından da gönderildiği Sinop Cezaevi’nde tutuklu kalan Şener, Sinop Cezaevi’nin yanması sonucu kış aylarını diğer mahkûmlarla birlikte cezaevi bahçesinde geçirmek zorunda kaldı. Olayın gerçek failleri yakalanınca Cemal Şener, serbest kaldı.

Yükseköğrenimini İÜ Edebiyat Fakültesi Sosyal Antropoloji Bölümü’nde lisans, İktisat Fakültesi Siyaset Bilimi’nde Çerkes Ethem Olayı tezi ile yüksek lisans olarak yaptı. Alevilik Olayı adını taşıyan doktora çalışmasını sürdürürken, YÖK nedeniyle üniversite ile ilişkisi kesildi.

Alevi örgütlenmelerinin hız kazandığı yıllarda yurtiçinde ve yurtdışında birçok dernek ve vakfın kuruluş çalışmalarında aktif olarak yer aldı. Alevilik konusunda 30 yakın kitaba imza attı. Cemal Şener, Şahkulu Vakfı’nın Alevilik Okulunda öğretim görevlisi olarak A- levilik konusunda dersler verdi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56