MALATYA ZEYNEL ABİDİN KÜLTÜR VAKFI’NDA BİRLİK LOKMASI

Malatya Zeynel Abidin Kültür ve Dayanışma Vakfı’nda Aşure ve Lokma Günü düzenlendi.

MALATYA ZEYNEL ABİDİN KÜLTÜR VAKFI’NDA BİRLİK LOKMASI
            Aşure ve Birlik lokmasında, birlik mesajları ön plandaydı. İnsanların farklı düşüncelerini, inançlarını kaybetmeden bütünlük sağlaması gerektiği vurgulandı. Farklılıkların, zenginlik olduğu vurgulandı.
 Malatya’nın Battalgazi ilçesinin Karakaya Barajı yakınlarında bulunan Zeynel Abidin Kültür ve Dayanışma Vakfı’nda Aşure ve Lokma Günü düzenlendi. Etkinliği, Zeynel Abidin Kültür Vakfı ile CEM Vakfı birlikte düzenledi. Malatya’nın çok sayıda kurum ve kuruluşunun temsilcilerinin etkinliğe katıldığı görüldü.
 Vakfın mutfağında kazanlar dolusu aşure ve etli pilav lokması pişerken, konuklar da vakfın bahçesini doldurdu. Beş yüzden fazla insan, cem evini doldurdu. Alevi dedeler, saz eşliğinde deyişler söyleyerek cem yürüttüler. Semah ibadeti, dualarla sona erdikten sonra toplantı salonuna geçildi.
Toplantı salonunda oldukça kalabalık bir halk ve protokol konuğu olduğu gözlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı protokol konuşmaları takip etti. Lokmaların pişirilmesinde emeği geçen dört kadına Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Makalat” adlı kitabıyla peygamber sevgisi simgesi olarak gül armağan edildi. Malatya Valisi Ulvi SARAN, il dışında olduğundan, mesajını Battalgazi Kaymakamı Abdulmuttalip AKSOY iletti: “ Sayın Valim Ulvi SARAN, bu güzel ortamda, birlik beraberlik etkinliğinde bulunmayı çok arzu ettiklerini söylediler. Ne yazık ki il dışında olduklarından, burada bulunamadılar.” dedi. Malatya Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan ÜNVERDİ, CEM Vakfı (Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı) Malatya Şube Başkanı Eşref DOĞAN, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN, Malatya Emniyet Müdürü Ali Osman KÂHYA, Malatya Müftüsü Hacı Yusuf GÜL, CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) İl Başkanı Veli AĞBABA, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülen KARADUMAN, CHP Merkez İlçe Yöneticisi İbrahim ÇAKIR, İl Özel İdare Genel Sekreteri Sami ER, Güzelyurt Belediye Başkanı Aliseydi MİLLİOĞLU, TSO (Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Hasan Hüseyin ERKOÇ, Güneş Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı M. Duran ÖZKAN, Arapgir Hacı Bektaş Veli Kültürünü Tanıtma Derneği Başkanı Sadık BOZTEPE ve bini aşkın konuk katıldı.
CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref DOĞAN: “Açılımla Aleviliğin Din Kültürü derslerine alınarak gençlerin bilgilendirilmesi olumlu bir gelişmedir. Siz değerli canları, kent merkezine çok uzak bir dergâha gelmek zorunda bırakıyoruz. Kent merkezinde çok işlevli bir cem kültür merkezimiz olsaydı, sizleri yormazdık. Cem evlerine yasal statü kazandırılmasını istiyoruz. Cem evleri, devrim yasalarına karşı, deniyor. Devrim yasaları varken Bektaşilik yok muydu? İnançları, yok edemezsiniz.  Alevi ibadetlerini yasaklarsanız, evlerde ibadet edilir. Bu bağlamda, Anadolu’da her ev, cem evidir. Yüce Allah, yeryüzünü ibadet yeri olarak yaratmıştır. O zaman her yer cami, her yer cem evidir. Cem evini ibadethane olarak tanımak zorundasınız. Parti farkı gözetmeksizin, siyasi otoriteleri, bu konuya çağdaş, akla uygun çözüm bulmaya davet ediyorum.” dedi.
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin GÜRKAN: “Muharrem ayı ve Aşure Günü, tüm insanlığın değeridir. On peygambere on mucizenin verildiği gündür. İnsanlığı kucaklayacak engin sevgimiz olsun. Battalgazi, bilginin, inançların, kültürün merkezidir ve en eskisidir. Kervansaray Sanat Günleri, bu kültürel dokunun yaşandığının en önemli göstergesidir. Toplumun, cumhuriyetin değerlerini, gül yaprağı gibi özenerek koruyalım ki devlet, ilelebet yaşasın. İçimizdeki ateşi, birlik olarak söndüreceğiz. Birliğimizle sosyal barışı sürdüreceğiz.” dedi.
Konuşmalarda fikir ve inanç farklılıklarının gerekliliği ve güzelliği vurgulandı. İnanç ve fikir farklılıklarının kültürel zenginlik olduğu ön plana çıkarıldı. Kardeşlik, barış ve birlik söylemleri en önemli iletilerdi. Malatya kent merkezinde, çok işlevli cem kültür merkezinin gerekliliği de önemli istekler arasında; hatta başında geliyordu.
Bini aşkın insana çok düzenli, temiz bir şekilde aşure ve etli pilav ikram edildi. Lokmalar yendikten sonra Mustafa TOSUN Dede, dua etti.
Sultan KILIÇ -MALATYA  

  

                                                   

SULTAN KILIÇ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56