MUHARREM NACİ ORHAN HAYATINI KAYBETTİ

İmam Zeynel Abidin Ocağı’nın günümüzdeki en önemli temsilcisi kabul edilen,Arguvan Mineyik (Kuyudere) Köyü’den Muharrem Naci Orhan hayatını kaybetti.

MUHARREM NACİ ORHAN HAYATINI KAYBETTİ
Muharrem Naci Orhan'ın cenazesi 25 Kasım 2010 Perşembe günü Karaacahmet Sultan Dergahı’nda kılınan cenaze namazı sonrasında Karacaahmet Sultan Mezarlığı'na defnedildi. 
 
MUHARREM NACİ ORHAN (İKRARİ) KİMDİR?
 
               İKRARİ der gelenlere,
               Hasbi halim bilenlere,
               Hayat verir ölenlere.
               Seher vakti yele benzer.
 
1 Temmuz 1927 tarihinde Arguvan, Kuyudere (Minayik) köyünde dünyaya gelmiştir.
Saz çalmaya curayla 6-7 yaşlarında başlayan Muharrem Naci Orhan; Hasan Hüseyin Orhan Hz. İmam Cafer Ocağı dedelerinden Ali Dede, Mehmet Ali Dede ve Arapgirin Hastek (Aluçlu) köyünden İmam Bakır Ocağı evlatlarından Zevnel Dede ve Oğlu Ali Özcan dededen ve Elbistan’ın Kantarma köyünden Abuzer dede ile İbrahim dedelerden gerek saz çalmada gerekse saz ve ses üzerindeki yorumlarından etkilenmiştir.
 
Fakat yazmış olduğu Nefesler, Koşmalar Duvaz İmamlar Taşlamalar gibi şiirlerinde hiç şüphe yok ki Fuzili Yemini - Virani- Kul Himmet - Pir Sultan- Şah Hatayi - Karacaoğlan - Cemali Şem-i Tevz-i - Teslim Abdal Turabi - Kaygusuz - Mücrimi - Abdal Musa ve daha pek çok Halk Aşıklarının etkisiyle şiirlerini yazmıştır.                                                                                            
 
İlk defa Cem’e köyü olan Kuyudere (Minayik) köyünde katılmıştır. Saz çalmayı cem toplantılarında daha da ilerletmiş ve ilerleyen zamanlarda kendisi cem yürütmeye başlamıştır. Seyid soyundan dede olan  Muharrem Naci Orhan, Malatya’da Arguvan, Maraş - Adana - Antep - Elazığ- Tunceli – Erzurum – Sivas, Tokat- Yozgat- Ordu-Amasya-Ankara, Tekirdağ, İstanbul il ve ilçelerinde ve köylerinde, Almanya ve Avusturya’nın muhtelif şehirlerinde Cem yönetmiştir.
 
Muharrem Naci Orhan’ın mahlası İkrari mahlasıdır. Bir cemaat toplantısında saz çalınıp söylenirken, başta babası olmak üzere orada bulunan kişiler tarafından İkrari mahlası Muharrem Naci Orhan’a uygun görülmüştür. Kendisine ilk başlarda kendi kendine çalıp söyleyen Muharrem Naci Orhan, daha sonraları Usta malı eserlerin şiirlerinin yanı sıra İkrari mahlası ile şiirler yazmaya ve söylemeye başlamıştır.
 
Okul hayatını, köyde okul olmadığından dolayı ilkokulun 1. sınıfını Ermişli köyünde okumuştur. 2. 3. ve 4. 5. sınıfları Karahöyük köyünde, okumuştur. Zor şartlar altında okuyan Muharrem Naci Orhan, Arapkir Orta Okulunun sonrasında Malatya Lisesini bitirdikten sonra tahsiline 3 yıl ara vermiştir. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini sınavla kazandıktan sonra Roma kürsüsüne girdi. 1960 Eylülünde fiilen mesleğe başlayan Orhan, 40 yıl avukatlık yapmıştır.
 
1956 yılında evlenen Muharrem Naci Orhan 4 çocuk sahibidir.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56