YOLLARIMIZ VE CANDOSTLARIMIZ

“Arguvan’da nasıl bir Belediye, Ütopya mı? Gerçek mi?” başlıklı yazımı 27 Şubat 2014 tarihinde yazmıştım. Altı yıl olmuş. Yazım ‘Arguvanhaber.com’ yazarlar bölümün de hala duruyor.

O yazıdan bir paragrafı aşağıya alıyorum. Bakın ne yazmışım.

“Köylerdeki alt yapı sorunlarının (Elektrik, yol, su, çöp, gübre atıklar, kanalizasyon vb.) çözüldüğü bir belediye.

Sokak hayvanlarının da yaşamın bir parçası olduğunu, onların hak ve hukukuna saygı gösteren ve buna göre düzenleme yapan bir belediye.

Arguvan’ı bütün Arguvan halkıyla birlikte; ağaçlarla, kuşlarla, çiçeklerle, böceklerle, ovasıyla, yeşiliyle, dağıyla, tepesiyle, yaylasıyla kucaklayabilecek, yönetecek; kavimler kapısı bir belediye” …

Haziran ayı içerisinde bir haftalığına Arguvan İsaköy’e gittim. Covid-19 vesilesiyle başka köyleri gezme imkânım olmadı.

İSAKÖY AYNI KÖY

Köy, köylülüğüne devam ediyor. Siz artık mahallesiniz denmiş ancak mahalle mahalleye benzemiyor.

Köyün evleri çoğunlukla eski yapı olduğu için balkon kültürü yok. Vatandaş hava güzel olduğun da kapıda, bacada, dam diplerinde oturuyor.

Ve diyorlar ki;

“Köyümüzün içindeki yollar toprak. Traktörler, kamyonlar, araçlar geçerken köy toz, toprak, duman içinde kalıyor. Dışarıya çıkıp kapımızın önünde oturamıyoruz. Pencerelerimizi açamıyoruz, çünkü içeriye toz, toprak doluyor. Kışın çamurdan hareket edemiyoruz. Ara sokakların bir kısmına kilit taş döşediler, bir kısmı duruyor yarım kaldı. Hele de kışın köy ve mezralar arasındaki yollar da daha büyük sıkıntı yaşanıyor”

CANDOSTLARIMIZ

Diğer bir husus;

Başı boş dolaşan Kedi ve Köpekler. İçler acısı… kimi seviyor, kimi tekmeliyor. Kimi yavruları çuvala koyup uzaklara atıyor.

“Ne yapalım önünü alamıyoruz yılda iki üç defa doğuruyorlar biz hepsine nasıl bakalım”

Sokak hayvanlarımız hayatımızın bir parçası. İnsanoğlu on bin yıl önce bu hayvanları, menfaatleri için doğal yaşamlarından kopardılar evcilleştirdiler. Öyleyse üzerimiz de büyük sorumluluk var. Eziyet etmeye hiç mi? hiç hakkımız yoktur.

******

Bildiğim kadarı ile Arguvan’da üç veteriner var, onlarla veya ayrı bir veteriner istihdam ederek en azından işe kısırlaştırmayla başlanabilir.

Arguvan’ın çalışkan Belediye Başkanı Sn. Mehmet Kızıltaş’ın bu ikinci dönemi. Bu konuların bir kısmı İlçe Belediyesinin görev alanına, bir kısmı da Büyükşehir Belediyesinin görevleri arasına girebilir. Sonuç itibari ile birlikte veya ayrı çözüm üretmenin zamanı gelmiştir.

Şüphesiz yetkililer bu sorunları her gün yaşıyor ve görüyorlardır Yine de hatırlatayım dedim…

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56