AFRİN'DEKİ RUS ve TÜRK ÇEKİŞMESİNİN NEDEN ve SONUÇLARI

  Türkiye El Bab operasyonu ile Kürtlerin Akdeniz’e ulaşma hayallerine son noktayı koymuştur. Kim ne derse desin, nasıl düşünürse düşünsün, bu bir Türk başarısıdır.

    Şimdi Afrin sorunu çıktı. Güya 'Ruslar Afrinde üs kuracak da Kürt eğitecek' Bu bir aldatmaca.

    Türkiye ise bu duruma itiraz ile Rus Büyükelçisini bakanlığa çağırarak nota verdi, 'Afrin'den çekilin' Diye. Bu da bir danışıklı dövüş. Yani aldatmaca.

         İyi de gerçek ne?

  Gerçek Rusya'nın Afrini Şam'a bağlama arzusudur. Türkiye'nin de arayıp bulamadığı bir durumu fırsata çevirme çabasıdır. Oynanan satranç Dünyanın gözü önünde hergün yeni bir pozisyonla devam ediyor.

   Türkiyenin asıl amacı Rojava'daki Kürt statüsünü yıkmaktır. Afrin'in Şam'a bağlanması ise Türk kazanımı bakımından önemli ağırlık taşır.

   Böylece Kürtler Afrin'i kaybettiği gibi Akdeniz'e biraz daha uzak kalacak.

   Sonuç:1

   Ruslar ABD karşısında kaybettiğini bir esinti ile kendi hegemonyasına alarak Şam'a altın tepsi içinde sunarak balondan bir 'Aferin' alacak.

   Türkler ise Kürtlerin kaybına orantılı olarak kazançlı çıkacaklar ve El Bab'dan da değerli bir mevzi kazanacaklar.

   Suriye Rejim gücü ise Koca Afrin'i savaşmadan cebe koyacak.

   Kürtler yine ağıt yakacaklar. ''Vay lemın, viy lemın''

   'Kürtler Rakka'yı alacak ve terkedip topraklarına dönecek'lermiş. Öyle yapacaklarına Münbiç ve Afrini savunmaya geçselerdi ne olurdu? Bu cevap okuyucuda saklı.

   'DSG Tabka Barajını almış'mış. İyi de Tabka Barajından Kürd'e ne? Pohpoh ile hangi mevziye varılır ki? 'Efendim PYD ile ABD anlaşmış'

   Münbiç için mi, yoksa Afrin için mi? ''Efendim ABD, Rojavalı Kürtlere yardım edecekmiş'' ABD, Rojavalı Kürtleri bir uluslar arası konferansa dahi katamazken, diretmezken, risk almazken neyin yardımını yapacakmış? Boş sözler ve boş karna hava basmakla, karın doyuyor, öyle mi?

   Sonuç: 2

   Rakka İŞID'dan Kürt Kanı dökülerek alınacak.

   ABD gerekli zenginlikleri yağmalama 'hak'ına kavuşacak. Dünya Jandarması edası ile dolaşacak.

   Sünnistan kurularak, Arabın İslam Kültürü ile yaşama ortamı kurulacak ve Tabka barajı ile semizleşecek.

   Kürtlere de ağıt düşecek, yeni dengbejler ünlenecek.

.......

   Bu aralar Şéngal Dağı bütün dünyadan görülüyor. Yüzler dağa çevrildi. Dağın görkemi ve işlenen kültürün ışıltısı bir daha fark edildi. ''Yeter artık, yeni fermanlar çıkarılma 74.sü 75.si ve bu ışıltı karartılmalı '' idi... Bunun için ortam hazırdı,'sular tam da bulanık. Bu kutsal toprakları Ezdailer kirletiyor'du ABDlisi Rus'u, Acemi, Arab'ı, Türk'ü, AB si, Müslümanı, Hırıstıyanı, Yahudisi hep gizli sözleşmeli ve satrancı önünde... Ençok da Yahudi kahroluyor. 'Ne demek ilk semavi/tektanrılı din, Zerdüştlük veya Ezdailik olamaz. İlk semavi din İsrailoğullarının dinidir ve İsrail oğulları Rabbin seçme kullarıdır' teranesi ile içsel tutuşmayı dışa vurmak üzereler. Çünkü her yeni bilimsel ilerleme Zerdüştlüğün ana kaynak olduğuna yaklaşmaktadır.

  Sonuç:3

   Şéngal'da en güçlü kazanacak yani ABD işbirlikçisi kim ise o kazanacak. Arab'ı, Farisi'si, Türk'ü, Rus'u, AB'si, Çin'i Hin'i ve Müslüman, Hırıstıyan'ı kaybedecek.

   İsrailoğlu kazanmadığını bildiği halde 'kazandı' görünecek.

   Şéngal düşmediği halde 'DÜŞTÜ' görünecek ama, fakat, lakin Şéngal Dağı hiçbir zaman düşmeyecek. Şéngal Dağı hiçbir zaman düşmeyecek. Şéngal Dağının altının kor yığını olduğunu ve yıkıldığında dünyanın yıkılacağını saldırganlar dahi biliyor, bu korku ruyalarının korkusu...

   Korkulu ruya görmeye devam edilecek, ta ki ışık galip gelinceye kadar...

    Mohamed Arif Ciziri şingalê by Hakim Zaxolı söylerken, 'Şave çiyayi Şéngale sara' diyerek Güneş/çawi re'ye dönük yaşamaya devam edecek

   Ey Güneşin Işığından korkanlar, tarihin her evresinde vardınız. Varolmaya da devam edeceksiniz.... Taki ışığa alışıncaya kadar.. Bir gün gelecek ve mutlak ışığa kavuşacaksınız. Rabbimden bu süreyi kısaltmasını niyaz ediyorum          

                                 23.03.2017/Mehmet Ali Çabuk

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
mehmet ali çabuk
mehmet ali çabuk - 7 yıl Önce

sn. çulcu;
sovyetlerin kuruluşundan günümüz rusyasına kadar, kürt-rus ilişkilerine kadar bir incele. (ör. ağrı isyanı)
rusların temel siyaseti bu konuda önce kürtten nyana , sonra ikircikli sonrada sırt dönen bir yol izler.

eba müslüm
eba müslüm - 7 yıl Önce

mogol sürüsü firatin gazabina ugrayacaktir.

ramazan ÇULCU
ramazan ÇULCU - 7 yıl Önce

usta birinci bölümde umarım yanılmış olursunuz.
ikinci bölüm (son bölüm) ise yorum yok.
iyi geceler saygilar

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56