ALIN YAZISI MI? KADER Mİ?

 
ALIN YAZISI MI? KADER Mİ?

     Köyden kiminle konuşsam dertli.Yağmur yağmadı, kuraklık var, ekinler kurudu ne yapacagız?....
Sevgili Mehmet  köyden yeni gelmişti, telefonda konuştuk. \"Arguvan\'da kimsenin ağzını bıçak açmıyor, herkesin morali bozuk, malını davarını traktörünü yarı fiyatına satmaya başlamış. Kuraklık bütün Arguvan\'ı vurmuş, hasar çok. Köylünün malı davarı aç kalmış. Ne yiyecek ot, ne de içecek su kalmış\" diyor.
     Bu Arguvan\'ın kaderi ve alın yazısı değildir. Önceki yıllarda da yaşandı bu yılda da yaşanıyor, yarında yaşanacak. O zaman ne yapacağız? Çaresiz miyiz? Hayır! somut, uzun ve kısa vadede ilk aklıma gelen yapılacak olanları siz değerli dostlarla paylaşmak istiyorum. Biliyorum ki üzerinde düşünüldüğünde bir çok güzel alternatif düşünceler oluşacaktır. Bu düşüncelerin oluşmasında bu yazı bir vesile olur diye düşündüm.
                                      
                       KOMİSYON KURULMALI

     Arguvan\'ın Vakıf ve Dernekleri başta olmak üzere etkili ve yetkili şahsiyetlerden oluşan bir komisyon kurulmalıdır. Bu komisyon ilgili mercilerden aşağıdaki konuları talep etmelidir. Gerçekleşmesi için kamuoyu oluşturmalıdır.

                       ACİL ÖNLEMLER

1- Hasar tespiti yapılmalıdır.

2- Bu tespit doğrultusunda köylülerin kooperatif ve bankalara olan borçları silinmeli, bu gerçekleşemiyorsa en az beş yıl süre ile
dondurulmalıdır.

3- Köylülerimizin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için maddi destek sağlanmalıdır.

4- Hayvancılığın devamı için gerekli olan besin desteği sağlanmalıdır.

5- Traktörünün ve diğer tarım araçlarının çalıştırılabilmesi için kullanacağı mazot destek olarak sağlanmalıdır.

6- Tarlalarımıza ekeceğimiz tohumların devlet tarafından sağlanması istenmelidir.

7- En az beş yıl süreyle elektirik ve su için ücret alınmamalıdır.

                     UZUN VADELİ ÖNLEMLER

1- Yoncalı Barajı\'nın yapımı hızlandırılmalıdır. Önemli mesafe alınmıştır. Bitirilmesi için baskı yapılmalıdır.

2- Aliağa Barajı\'nın etüt çalışmaları tamamlanmıştır. Bir an önce somut adımlar atılması ve projenin tamamlanmasıyla ilgili önemi ve aciliyeti anlatılmalıdır.

3- Bunun dışında konunun uzmanları ile irtibata geçilmeli, sulama konusunda alternatif raporlar hazırlanmalıdır. Bunların gerçekleştirilmesi için çalışılmalıdır.

4- Uzmanlardan oluşturulacak bir kurul, Arguvanımızın yapısını inceleyerek (tarlasını, yaylasını, merasını, dağını, tepesini, taşını, deresini, suyunu, ağacını...) inceleyerek alternatif ürün önerileri sunmalı, gerekirse deneme faaaliyetlerine başlanmalıdır.
       
        Sevgili okuyucular içimiz yanıyor, üzgünüz... Ama çaresiz değiliz. Aklımızla, birlik ve beraberliğimizle bir çok zorluğun üstesinden gelebiliriz. Demokratik Kitle Örgütlerimiz baskı grubu olarak bu çalışmanın içerisinde olmalıdır. Destek verecek herkes kazanılmalı, katkı alınmalıdır. İlk aklıma gelenleri sizlerle paylaşmak istedim. Ben Süleyman Kılıç olarak hatta İsaköy Tertip Komitesi olarak bu çalışmalarda yer almayı, katkı sunmayı kendimize verilmiş bir görev sayarız.
                    İFFET ABLA   ARAMIZA HOŞ GELDİN
Niçin yazarlar arasında bir kadınımız yok diye düşünürken İffet ablanın yazısıyla karşılaştım.Çok sevindim hoş geldin iffet abla.
 
Sevgi ve saygılarımla.....
 
 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56