ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ

                                   ARGUVAN TÜRKÜ FESTİVALİ
 
     Bu sene de altıncı geleneksel Arguvan Türkü Festivali’ni geride bıraktık. Türkü festivali ile ilgili olarak şu konular netlik kazanmıştır, altını kalın harflerle çizelim.
 
1.     Altıncısı yapılan türkü festivali Arguvanlı tarafından kabul görmüş ve yerleşmiştir.
2.     Festival her yıl yapılmak zorundadır.
3.     Arguvan Türkü Festivali’nin kimler tarafından organize edildiği Arguvanlı için çok önemli değildir. Arguvanlı için festivalin yapılması daha önemlidir.
4.     Katılım ve coşku her yıl daha da artarak devam etmektedir.
5.     Türkü festivali vesilesi ile Arguvan kendini daha iyi tanıtmakta ve ifade etmektedir.
6.     Festival Arguvan’ı bir çekim merkezi yapmaktadır.
 
—KURUMLARA DÜŞEN GÖREV
 
     Yukarıda sıraladığım nedenlerden dolayı Arguvan için bir şeyler yapmak isteyen kişi ve kurumlara önemli görevler düşmektedir.
     Başta Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı, Vakıf ve Dernekler’in Başkanları ve Yönetim Kurulu Üyeleri olmak üzere Arguvanla ilgili yazan, çizen, kafa yoran herkes bu etkinliğin güzelleştirilmesi için koordinasyon içerisinde çalışması gerekmektedir.
    Yapılacak iş festivalin içeriğinin zenginleştirilmesi ve doldurulmasıdır. Daha önce altı kez yapılan festivaller incelenerek deneyim ve tecrübelerden yararlanılmalıdır. Geçmiş festivallerden dersler çıkarılarak daha iyisini daha güzelini nasıl yapacağımız konusunda kafa yorulmalıdır. Yedinci Geleneksel Arguvan Türkü Festivali için daha bir yılımız var. Ayrıntılar üzerinde daha çok konuşuruz. Ancak Altıncı Geleneksel Arguvan Türkü Festivali için bazı konuları burada gündeme getirmek istemem. Bunlar aile içi konulardır. Kendi içimizde dostça konuşuruz.
 
—İSAKÖY
 
     Sevgili okuyucular izninizle birkaç cümle Arguvan ilçemize bağlı İsaköyümüzden bahsetmek istiyorum. İsaköylüler güzel bir imece ve dayanışma örneği göstererek faal olmayan okullarını kültür evine dönüştürmüşlerdir. İsaköyü Kültür Evi yaz-kış fark etmez bin kişilik salonu ve en modern ses düzeni ve alt yapısı ile Arguvanlıların hizmetine sunulmuştur.          
     İsaköyü Altıncı Geleneksel Arguvan Türkü Festivali kapsamında yapılmış olan panele ev sahipliği yapmıştır. İnönü Üniversitemizin değerli hocaları, dekanlarımız panelde konuşmacı olmuşlardır. Beş yüze yakın izleyici ve köylü bilim adamlarımızla buluşmuştur. Diğer bir deyişle bilim adamlarımız köylülerimizle buluşmuştur.
     İsaköylülerin misafirperverliği, konuklara hizmet vermek için gösterdikleri özveri ve çaba her türlü takdirin üstündedir.
 
—SON SÖZ
 
     Arguvan da türkü festivalinin kalıcı hale gelmesini sağlayan birinci festivalden bugüne kadar festivale emek veren herkese teşekkür etmek boynumuzun borcudur. Daha nice güzel festivallere. Saygılarımla
01.08.2008
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56