7. ARGUVANLI OZANLARI ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 7. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliğinde “Derviş Muhammed” anıldı.

7. ARGUVANLI OZANLARI ANMA ETKİNLİĞİ YAPILDI

 Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 7. Arguvanlı Ozanları Anma Etkinliğinde “Derviş Muhammed” anıldı.

Hacı Bektaş Kültür Vakfı’nın Dikmen’de yer alan merkezinde, yoğun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlik Dernek Başkanı Asım Aydoğdu’nun açılış konuşması ile başladı. Aydoğdu konuşmasında, Arguvanlı ozanların toplumun değerlerini kuşaklar boyu tanıtmakta önemli aracı olduklarını ve bunları kalıcı kıldıklarını belirterek; anma etkinliğini yapmaktaki amaçlarının, Arguvan Kültürünün bugünlere kimler tarafından nasıl getirildiği, kimler tarafından bu kültürün taşındığını, geliştirildiğini ve yayıldığını göstermek olduğunu vurguladı. Dernek olarak bugüne kadar Aşık Seyit Meftuni, Aşık Bektaş Kaymaz, Ozan Şah Sultan, Şair Semsi Belli, Erhan Yılmaz, Muharrem Arı’yı andıklarını ve bugün de Ozan Derviş Muhammed’i anacaklarını belirten Aydoğdu, ozanlara karşı bir nebze de olsa vefalı olmak adına bu anma törenlerini düzenlediklerini belirtti.

Daha sonra sırası ile Ali Rıza Uğurlu, Süleyman Kılıç ve Doç. Dr. Armağan Coşkun Elçi konuşmalarıyla Derviş Muhammed’in hayatını, eserlerini ve yaşam felsefesini konuklara anlattılar. Dernek Gençlik Kolu üyeleri Sevinç Yücel ve Hakan Güler Derviş Muhammed’in şiirlerinden örnekler okudular. Konuşmacılardan sonra sahneyi Erhan Yılmaz aldı. Değerli sanatçı, Derviş Muhammed’in eserlerini seslendirdi.

Program arasında Dernek tarafından katılımcılara yöresel yemek ikramı yapıldı. Katılımcılar etkinlikten duyduğu memnuniyetlerini Yönetim Kurulu’na teşekkür ederek gösterdiler.

Etkinliğe Arguvan sevdalılarının yanında 19. Dönem Milletvekili Mustafa Yılmaz, Emekli Vali Yardımcısı Hüseyin Doğan, Hâkimler Mehmet Adıgüzel ve Sami Özfırat, Sümer Holding Genel Müdür Yardımcısı Recep Koyunoğlu, Malatya Dernek Başkanı Battal Yıldız, MASTÖB Yönetim Kurulu üyeleri,  Arapkir Dernek Başkanı Ferit Kotan, Doğanşehir Dernek Başkanı Süleyman Bilgili, Sivas Divriği Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivas Kangal Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri, Basak Dernek Başkanı Mehmet Akkaya, İğdir Dernek Başkanı Ali Özdemir, Sazlılar Dernek Başkanı Haydar Bal ve Başkınık Dernek Başkanı Bayram Emici de katılarak destek verdiler.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, CHP Ankara Milletvekili Sinan Aygün, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, AKP Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, AKP Malatya Milletvekili Hüseyin Cemal Akın, Malatya Valisi Vasip Şahin ve Kırıkkale Valisi Ali Kolat da telgraf mesajlarıyla etkinliğe destek verdiler.

Kaynak: İbrahim Özgür BEKTAŞYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56