AĞBABA; “ARGUVAN; TÜRKÜ,SEVDA,İSYAN DEMEK”

Arguvan Türkü Festivalinin son gecesi bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Arguvan Türkü Festivali, Türkiye’yi geçen, Dünyanın önemli festivallerinden biri olacak. Bu konuda Arguvanlılara güveniyorum.”dedi.

AĞBABA; “ARGUVAN; TÜRKÜ,SEVDA,İSYAN DEMEK”

Bu yıl 11. si gerçekleştirilen Arguvan Türkü Festivalinin son gecesi bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Arguvan Türkü Festivali, Arguvanlıların ve Malatyalıların olmaktan çıktı. Önümüzdeki dönem derneklerimizin ve belediye başkanımızın çabalarıyla sınırı Türkiye’yi geçen, Dünyanın önemli festivallerinden biri olacak. Bu konuda Arguvanlılara güveniyorum.”dedi.

Dünya’nın ilk ve tek Türkü adına düzenlenen festivali olma özelliğini taşıyan Arguvan Türkü Festivali’nin 11. si sona erdi. İlk gün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katıldığı festival programı dolu dolu geçti. Festivalin 2. gününde CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, coşkulu kalabalığa seslendi.

Ağbaba ; “Az önce sahneye Küba’dan gelen bir grup çıktı. Arjantin’de doğan, Küba’da devrim gerçekleştiren ve Bolivya’da emperyalistlere karşı savaşırken katledilen Ernesto Che Guevera’yı andı. Arjantin neresi, Arguvan neresi? Demek ki yürekler bir olunca her şey aşılabiliyor. Bu festivali düzenleyen, emek veren, düşünen, bugünlere getiren hem yöneticilere hem de Arguvanlılara sevgilerimi saygılarımı sunuyorum.” Dedi.

“Bu festivalde dolak bağlayan, yazma bağlayan kadınlarımız Gazze’de katledilen çocuklara bir selam gönderiyorlar.Dayanışma duygularını gönderiyorlar.” Diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba, “Burada türkü söyleyen insanlar İŞİD militanları tarafından katledilen 13-14 yaşındaki çocuklara selam gönderiyorlar.Onların acılarını paylaşıyorlar.Deyiş söyleyen insanlar, Dünya’nın her yanında zalime karşı mazlumun yanında yer alıyorlar.Bu türküleri, deyişleri var edenleri içten duygularımla selamlıyorum.”ifadelerini kullandı.

Arguvan Türkü Festivali'nin Arguvanlıların ve Malatyalıların olmaktan çıktığını,önümüzdeki dönem sınırı Türkiye’yi geçen, Dünyanın önemli festivallerinden biri olacağını belirten Ağbaba “Türkiye her şeye rağmen barış içerisinde yaşamaya devam ediyor. Arguvan bu barışı birlikteliği gösteriyor. Narmikan’ın dan Eymir’ine Maman’dan Kızık’a kadar birlik içerisinde, barış içerisinde yaşıyor. Yanı başımızda Suriye’de Irak’ta mezhep kavgaları devam ediyor.İnsanlar kimi zaman etnik kimliğinden kimi zaman mezhebinden dolayı katlediliyor. Bu nedenle bir kez daha Türkiye’nin kıymetini bilmemiz gerekiyor.Bir kez daha Laik, demokratik Cumhuriyet’in ,bu Cumhuriyeti bizlere hediye eden Mustafa Kemal Atatürk’ün kıymetini herkesin bilmesi gerekiyor.Birileri eleştirse de,zaman zaman hakaret etse de bu ülkeyi kuran , Kürdü, Türk’ü, Alevisi-Sünnisi bir arada, barış içerisinde  yaşamamızı sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’ü bire kez daha saygıyla anıyorum.”dedi.

"Arguvan demek aşk demek, Türkü demek, sevda demek, isyan demektir" diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba; “Arguvan demek , masumiyet demek. 14 yaşında ekmeğiyle öldürülen Berkin Elvan demek. Arguvan demek, çaresizlik demek.Eskişehir’in karanlık sokaklarında öldürülen Ali İsmail Korkmaz demek. Arguvan demek , kendi dilinden, kendi ırkından olmasa da Küba’da ,Bolivya’da savaşan Che demek. Arguvan demek , idam sehpasına giderken, ‘yaşasın tam bağımsız Türkiye, yaşasın halkların kardeşliği ‘diyen, sandalyeye tekmeyi kendisi vuran Deniz Gezmiş demek. Arguvan demek tarihin yetiştirmiş olduğu en büyük devrimci Mustafa Kemal Atatürk demek.” Cümleleriyle konuşmasını sona erdirdi.

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Akdeniz
Akdeniz - 9 yıl Önce

Bu arguvan haber de ki turku leri yasi si cok guzel.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56