ANKARA ARGUVAN DERNEĞİ TÜRKİYEDE KADIN OLMAK KONULU PANEL DÜZENLEDİ

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Türkiye’de Kadın Olmak” konulu panel düzenledi.

ANKARA ARGUVAN DERNEĞİ TÜRKİYEDE KADIN OLMAK KONULU PANEL DÜZENLEDİ
Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında “Türkiye’de Kadın Olmak” konulu paneli 13 Mart 2016 Pazar günü saat 14.00’de Ankara Hakimevinde düzenledi. Dernek yönetimi ve derneğin Kadınlar Kolu, misafirleri salonun kapısında karşılayıp, misafirlere fular ve karanfil takdim ettiler. Panelin sunuculuğunu derneğin Gençlik Kolu üyesi Merve TURAN yaptı.
          Dernek Başkanı Asım AYDOĞDU, açılış ve hoş geldiniz konuşmasında “Derneğimiz son birkaç yıldır, Arguvanlı hemşerilerimizin ve Arguvan sevdalısı kadınlarımızın eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri bu birlik ve beraberlik gününü kutlamak ve onların hayatın stresini bir nebze de olsa atmalarını sağlamak için etkinlikler düzenliyor. Geçtiğimiz senelerde daha çok eğlence ağırlıklı olan bu programlar yerine bu sene Türkiye’de bir kadın olarak yaşamanın nasıl olduğunu tartışacağımız bu paneli düzenliyoruz” dedi.
          Açılış konuşmasının ardından Moderatörlüğünü Doç. Dr. Kübra CİHANGİR ÇAMUR’UN yaptığı Türkiye’de Kadın Olmak konulu panele geçildi.
           “Sanatta Kadın” konusunda konuşan Prof. Dr. Emine Yıldız DOYRAN, “Genel olarak tarihte ataerkil toplum yapılarının etkisiyle kadınların yönetimde ve üretimde söz sahibi olamamaları bilinen bir gerçektir. Bu durum aynı şekilde sanat tarihinde de görülen bir gerçekliktir. Sanat tarihinde kadın sanatçıların az olması veya kadın sanatçılar hakkında çok az bilgi ve belge olması tamamen toplumsal yapıdaki hiyerarşik düzenden kaynaklanmaktadır” dedi.
          “Bilimde Kadın” konusunda Prof. Dr. Fatma Sultan KILIÇ, “Bilim de özveri ister, akli ve el becerilerinin birlikte kullanımı gerekir, çalışmaların kurgulanması, yapılması ve değerlendirilmesi, buradan da bir sonuca gidilmesi şarttır. Aslında kadın, bilim yapmak için doğal olarak biçilmiş bir kaftandır” dedi.
          “Yargıda Kadın” konusunda Av. Sema AKSOY, “Şiddet uygulayanların profiline bakacak olduğumuzda bu kişilerin daha önce kendilerinin de şiddet mağduru ve tanığı olmuş kişiler olduğunu görüyoruz. Şiddete uğrayan kişi, bir zaman geliyor ki şiddet uyguluyor. Şiddete maruz kalan kadının yanındaki çocuk da şiddeti öğreniyor ve zaman içerisinde şiddet olgusu geleceğe taşınıyor” dedi.
          “Medya Kadın “ konusunda Deniz GÜÇER, “Türkiye'de her alanda olduğu gibi medyada da kadın olmanın getirdiği zorluklar, eşitsizlikler ve sektörel anlamda yaşanan sıkıntılarla ilgili bilgi vereceğim. Kadın gazete ve TV yöneticilerinin sayısının azlığı, kariyerleri sürecinde yaşadıkları zorluklar, kadın olmanın başlı başına getirdiği dezavantajlarıyla ilgili bilgi vereceğim. Bunların dışında medyanın genel olarak kadına ve kadın şiddetine yönelik diliyle ilgili de yorum yapacağım” dedi.
 
         “Siyasette Kadın” konusunda konuşacak olan konuşmacı Dr. Candan YÜCEER, 12-21 Mart tarihleri arasında üyesi olduğu TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından Amerika’da görevlendirilmesinden dolayı panelde yer alamadı.
         Konuşmalardan sonra soru cevaba geçildi ve daha sonra ara verildi. Arada katılımcılara Arguvan’dan gelen yöresel yemek kömbe, çay, kahve ve su ikram edildi.
          İkinci bölümde Sanatçı Yeliz TUNÇER, seslendirdiği birbirinde güzel türkülerle izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Türkü dinletisinden sonra program sona erdi.
          Yoğun bir katılımla geçen panele 19. Dönem Milletvekili Mustafa YILMAZ,  Prof. Dr. Yalçın KARATEPE, Prof. Dr. Gürsel YILMAZ, Yargıtay üyesi Hâkim Mehmet ÇAMUR, Ankara Malatyalılar Derneği Başkanı Battal YILDIZ, Malatya Eğitim Derneği Ankara Şubesi Başkanı Ekrem DERNEK, Başörenliler Derneği Başkanı Cennet Yeter ÇELİK, Köylü Köyü Derneği Başkanı Zeynep KOÇ, Ankara Arapgir Derneği yönetiminden Hüseyin ÖZDEMİR ve Songül BAŞIBÜYÜK katıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Veli AĞBABA, CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan YÜCEER, CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat EMİR, CHP İstanbul Milletvekili Onursal ADIGÜZEL, AKP Malatya Milletvekili Öznur ÇALIK, Çankaya Belediye Başkanı Alper TAŞDELEN ve Hekimhan Belediye Başkanı Aliseydi MİLLİOĞLU telgraflarıyla; Ataşehir Belediye Başkanı Battal İLGEZDİ ve Çankaya Belediye Başkanı Alper TAŞDELEN ise çiçekleri ile katıldılar.
 Kaynak. İbrahim Özgür Bektaş
 

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2016, 17:16

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56