ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

Ankara Arguvanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü 10 Mart 2013 Pazar günü Hacettepe Park Restaurant’ta yapılan etkinlik ile kutladı.

ANKARA ARGUVANLILAR DERNEĞİ DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ
Kadınlar Günü’nü 10 Mart 2013 Pazar günü Hacettepe Park Restaurant’ta Restaurant’ta yapılan etkinlik ile kutladı.

Selin EKİCİ’nin sunuculuğunu üstlendiği etkinlik Dernek Başkanı Asım AYDOĞDU’nun hoş geldiniz konuşması ile başladı. Aydoğdu konuşmasında Arguvan kadınını anlatarak günlük yaşantısının zorluklarından bahsetti. Arguvan kadınının yazın yaylada çadırda, kışın köyde evinde bütün yükü omuzlarına alan kişi olduğundan bahseden Aydoğdu; bunun sonucunda Arguvan geleneğine uygun olarak her zaman erkek ile eşit sayıldığını, görüşlerine başvurulduğunu ve yeri geldiğinde aile yönetimini eline almış olduğunu söyledi. Arguvan kadınları arasından Sultan Hatun gibi halk ozanlarının çıktığını belirten Aydoğdu; en önemlisi Arguvan kadınının Cumhuriyet’in ona sağladığı olanakları en az erkekler kadar kullanmış ve kendisini geliştirmiştir olduğundan bahsetti.
Programda daha sonra konuşmacılara geçildi. Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Emine Yıldız DOYRAN Kadınlar Günü’nün tarihsel öneminden bahsederken günümüzde kadınların yaşadığı sıkıntıları anlattı. Osmangazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Sultan KILIÇ son zamanlarda artışa geçen kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek bunun önlenmesi için yapılmadı gerekenlerden bahsetti. Kılıç ayrıca köy yaşamında kadının yerine dair örnekler verdi. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nurşen ALTUNTAŞ ÖZTAŞ ise bilim dünyasında isim yapmış olan kadınların hayat hikayelerinden kesitler vererek, kadınların bilim dünyasındaki yerinin önemine dikkat çekti ve kadınların her zaman dünyanın daha güzel bir yer olması için çalıştıklarını söyledi.
Sunucu Selin EKİCİ’nin Dünya Kadınlar Günü’nün tarihçesini anlatmasından sonra sahneye çıkan Türkü Gözesi Erhan YILMAZ Arguvan türkülerinin en güzel örneklerini davetliler için seslendirerek bir türkü ziyafeti yaşattı. Mehmet GÖKSU da programı sırasında zaman zaman Erhan YILMAZ’a eşlik ederek türküler seslendirdi.
Programın devamında Gençlik Kolları üyesi ARDA AYDOĞDU, Nazım Hikmet ve Yusuf HAYALOĞLU’nun şiirlerini okudu. Devamında sahneye çıkan Aysel KILIÇ KARSLI ise kendi yazdığı şiirlerden örnekler verdi ve son olarak annesi için yazdığı şiiri seslendirdi. Şiir dinletisinin devamında sahneye çıkan Arguvanlı genç yorumcu Ali Rıza GÜLTEKİN ise kendine has üslubuyla dinleyicileri hem hüzünlendirdi hem de hareketlendirdi.
Programın son kısmında ilk olarak Gülhan BİRSÖZ; Nazım Hikmet, Hasan Hüseyin KORKMAZGİL ve Aşık Veysel’in şiirlerinden örnekler verdi. Daha sonra sahneye çıkan Esra ER ise hareketli parçaları ile programın sonuna kadar dinleyicileri coşturdu.
Bu şekilde sona eren programda ayrıca CHP Malatya Milletvekili Veli AĞBABA ve Arguvan Kaymakamı Zafer OKTAY telgrafları ile Arguvanlı kadınlara mesajlarını iletirken, Sami ÖZFIRAT da göndermiş olduğu çiçek ile destek verdi.
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56