ARGUVAN 7. TÜRKÜ FESTİVALİ YAPILDI.

Arguvan 7. Türkü Festivali 25-26 Temmuz 2009 tarihlerinde yapıldı.

ARGUVAN 7. TÜRKÜ FESTİVALİ YAPILDI.

 
                   ARGUVAN 7. TÜRKÜ FESTİVALİ YAPILDI.

Arguvan 7. Türkü Festivali 25-26 Temmuz 2009 tarihlerinde yapıldı. Festival kapsamında 25.06.2009 Cumartesi günü Akören köyünde açık havada panel yapıldı. Panelde protokol konuşmaları sonrasında sanatçı Seval Eroğlu bir dinleti sundu. Arguvan’ın Sosyo –Ekonomik yapısı ve Kalkınma seçenekleri isimli panel yapıldıktan sonra Akören köyü muhtarlığı ve derneği tarafından katılımcılara yemek verildi. Festival kapsamında, ayrıca Kömürlük köyü′nde yapılan Atmalılar İlköğretim Okulu′nun açılışı gerçekleştirildi. Okul açılışından sonra Malatya Valisi Doç.Dr. Ulvi Saran Kızık balıklı gölünü ve Eymir Köyü Kültür Evini ziyaret etti.

Festivalin ilk günü Panel ve açılıştan sonra akşam festivalin açılışı yapıldı. Açılış ve protokol konuşmalarından sonra, daha önce hazırlanan programa göre sanatçılar sırası ile sahnede yerlerini aldılar. İlk gün festival Malatya yerel televizyonlarından Güneş tv ile güneş tv’den yayın alan Tv Malatya programında canlı olarak yayınlandı.  Festivalin ikinci günü yine sanatçılar sırası ile önceden hazırlanan program kapsamında sahnede yerlerini aldılar. İkinci gün program daha erken saatte başlatılarak daha önce programda isimleri olmayan bazı amatör sanatçılar sahne aldılar program yaptılar.

İkinci gün yine CHP genel sekreteri Önder sav’ın Arguvan’a gelmesi dolayısı ile bir konuşma yaptı. Arguvan Belediye Başkanı Hüseyin Taştan açılışta olduğu gibi festivalin kapanmasına yakın bir saatte kapanış konuşması yaptı. İkinci gün Yol tv ve Kanal 12 uydu aracılığı ile programı yayınlarken Malatya yerel televizyonlarına ikinci gün yayın yaptırılmadı. 

Festival alanında Ali Kasım İlhan anısına açılan Fotoğraf ve Resim sergisinde Ali Kasım İlhan’ın yaptığı resimler ve Rıza Parlak’ın Arguvan ve köylerinin tüm fotoğraflarının olduğu çalışma sergilendi ve beğeni ile izlendi. Festival alanında yine yazarlar ve şairler açtıkları stantlarda kitaplarını tanıtma ve okuyuculara ulaştırma imkânı buldu. Ankara Arguvan Derneği, Akören köyü derneği ve Çavuş köyü dernekleri stand açtılar.  

www.arguvanhaber.com            

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56