ARGUVAN AVA KAPATILSIN-ÇEVREYİ KORUMA TEDBİRLERİ ALINSIN

Kaçak avlananlara karşı adeta savaş açan Arguvan Doğal Hayatı Koruma Derneği , Arguvan ilçesinin tamamen avlanmaya kapatılmasını, Bakır madeni işletecek Çinli firmayı çevreyi kirletmemesi içinde tedbir almasını, İlçe merkezindeki parkın Belediye tarafından tekrar düzenleme yapılarak eski haline kavuşturulmasını, Kanalizasyon sularının aktığı akarsulara olan bağlantılarının kesilmesini istedi.

ARGUVAN AVA KAPATILSIN-ÇEVREYİ KORUMA TEDBİRLERİ ALINSIN
Arguvan Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram, Arguvan ilçesinin tamamen avlanmaya kapatılmasını istedi.

Malatya Gazeteciler Cemiyetinde Derneğin Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte basın toplantısı yapan Arguvan Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram, yalnızlığın, çaresizliğin ve umutsuzluğun kader sayıldığı bir dönemde Arguvan’da birlikteliğin ve farkındalığın ön plana çıkması için mücadeleye başlayacaklarını belirterek “2013-2014 Yılında yok sayılan ilçe av komisyonu kararının, 2014-2015 yılı av sezonunda ilçenin tamamen ava kapatılması kararının il av komisyonu tarafından kabul edilmesini bekliyoruz. Avcılar keklik başta olmak üzere Dağ keçilerini bile avladılar. Buna karşı Arguvan ve tüm köylerinde sivil örgütlenmeye gittik. Köylerin birinde bir tek silah sesi duyduğumuzda Doğal hayatı sevenler olarak hemen o bölgeye gidiyoruz ve avlananları yetkili kurumlara teslim ediyoruz. Bundan sonra avcılarla etkin bir mücadelemiz olacak. Malatya İl Av komisyonundan Arguvan’ın tamamında avlanmayı yasak etmesini bekliyoruz, bunu umut ediyoruz” dedi.

ÇİNLİ FİRMAYI UYARDILAR

Arguvan ilçesinde Bakır madeni işletecek Çinli firmayı çevreyi kirletmemesi içinde tedbir almasını isteyen Bayram, “Özellikle Çin’lilerin bakır madeni işletmesine başlayacak olması Arguvan halkını ve doğasını nasıl bir gelecek bekliyor endişesini ve bilgisizliğini yaşıyoruz. Maden işletilecek ama çevre ne olacak? Bunu söyleyen yok. Özellikle devlet kurumlarının ve maden şirketlerinin bu konuda Arguvan halkını ve onun temsilcisi olan Derneğimizi yok saymamalarını bekliyoruz. Çevre kirlenir ve etkilenirse Madene karşı mücadelemiz güçlü ve kararlı bir şekilde olacaktır” diye konuştu.

“PARKIMIZI ESKİ HALİYLE İSTİYORUZ”

Arguvan Belediyesi tarafından bir kısmı yıkılarak işyeri yapılan ilçe merkezindeki parkın tahrip edilmesine ve ağaçların kesilmesine karşı çıkan Arguvan Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram, “İlçe merkezindeki parkımızın Belediye tarafından tekrar düzenleme yapılarak eski haline kavuşturulmasını bekliyoruz. Bu parka yapılanlar Arguvan’a yakışmamıştır” ifadesini kullandı.

“DERELERE KANALİZASYON AKITILMASIN”

Arguvan ve köylerinde kanalizasyon şebekesinin olmayışından dolayı köy atık sularının derelere akıtıldığını kaydeden Bayram, bu durumun önlenmesi gerektiğini hatırlatarak “Arguvan ilçe merkezi ve köylerdeki kanalizasyon sularının aktığı akarsulara olan bağlantılar hemen kesilmeli ve tüm köylerde bu konuda çalışmalar yapılmasını bekliyoruz” diye belirtti.

“İLÇEMİZDE AV TURİZMİ İSTEMİYORUZ”

Arguvan Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram Arguvan da av turizmine karşı olduklarını belirterek “Arguvan av turizmine değil doğal hayatın korunduğu ve güzel olduğu bir ilçe olmasından dolayı yerli ve yabancı turistlerin dikkatine sunuyoruz. Daha güzel ve yaşanır bir Arguvan için  çalışacağız” diye konuştu. 

Haber Kaynağı: Vahap GÜNER

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56