ARGUVAN BALINA MUĞLADAN İKİ AYRI ÖDÜL VERİLDİ

Muğla'da yapılan 6. Uluslararası arıcılık ve çam balı kongresindeki Bal yarışmasında Arguvan’dan Barış Gönül’ün balı unifloral (tek çiçekli, sütlüğen ) kategorisinde birincilik, Erol Çiftçinin polifloral (çok çiçekli, geven kekik) kategorisinde ikincilik ödülüne layık görüldü.

ARGUVAN BALINA MUĞLADAN İKİ AYRI ÖDÜL VERİLDİ

6.Uluslararası arıcılık ve çam balı kongresi Bal yarışması ödül töreni yapıldı.

Yarışmaya  6 ülkeden toplam 113 numune balın katıldı. 23 numenin olduğu unifloral (tek çiçekli, sütlüğen ) bal kategorisinde Arguvan’dan Barış Gönül’ün balı birinci olurken, 73 numunenin olduğu polifloral (çok çiçekli, geven kekik) bal kategorisinde de Arguvan’dan Erol Çiftçinin balı 2. oldu.

Bal örneklerinin değerlendirilme usulü
1. Bal örnekleri öncelikle duyusal özelliklerine göre değerlendirileceklerdir.
2. Kavanozun durumu değerlendirmenin bir parçasıdır. Bu nedenle eski ve kötü kavanozlar değerlendirmede düşük puan almaya neden olacaktır.
3. Ballar belirlenen kategorilerde monofloral (tek çiçekli), polifloral (çok çiçekli) ve çam balı (diğer salgı balları da dahil) olmak üzere 3 kategoride duyusal analiz konusunda uzman uluslararası jüri tarafından değerlendirilecektir. Duyusal/görsel analiz kriterleri: Görünüm, renk, koku, tat-aroma, doku-akışkanlık ve kavanozun temizliğidir. Monofloral balların polen analizleri yapıldıktan sonra polen içeriği itibarıyla tebliğe uygun olanlar monofloral kategorisine alınacaktır. Jürinin kararı kesin olup tartışmaya açık değildir.
 4. Duyusal analizlerde her bir kategoriye göre, ayrı ayrı değerlendirilen ballar arasında en yüksek puan alan bal örneklerinin kalıntı veya katkı olup olmadığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Gıda Analiz Laboratuvarı’nda araştırılacaktır. Duyusal analizi geçen kaç balın kimyasal analize alınacağını yarışmaya katılan bal sayısına göre duyusal jüri heyeti belirleyecektir.
5. Bal örneklerine uygulanacak kimyasal analizler sırasıyla şöyledir: Antibiyotik, şeker profili, iletkenlik, diastaz, prolin, nem ve HMF.
6. Herhangi bir analizde uygunsuz çıkan balın takip eden sıradaki analizine geçilmeyip, bal yarışma dışı bırakılacaktır. (Yarışmaya katılan ballar üzerinde yapılan kimyasal analizler sonucunda elde edilen sonuçlar AB Konseyi’nin 20 Aralık 2001’de yayınladığı 2001/110/EC numaralı bal tebliği dikkate alınarak değerlendirilecektir).
7. Yarışmaya sadece süzme ballar katılacak ve her bir bal sadece kendi kategorilerinde değerlendirileceklerdir.
 8. Analizlerde tarafsızlığı garanti altına almak için her örnek kongre sekretaryası tarafından toplanıp katılımcı kimliği ile kodlanarak etiketlenecektir. Bu kod numarası aynı zamanda katılımcının kayıt formuna yazılacaktır. Örnekler jüri üyelerine ve analiz laboratuvarına isimsiz olarak gösterilecektir.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 20:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56