ARGUVAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞI KONGRE ÖNCESİ GELİŞMELER

Deleğe seçimleri, yazımları konusunda yaşanan gelişmeler takip ediliyor, Açıklamalara bakıldığında iki aday ilçe başkanlığında yarışacak gibi görünüyor.

ARGUVAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞI KONGRE ÖNCESİ GELİŞMELER
CHP'li olmak demek baskı karşısında boyun eğmeyen dik ve onurlu duran kişi demektir.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
 
ARGUVAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞI KONGRE ÖNCESİ GELİŞMELER   

        İlçemizde yapılacak olan CHP ilçe Kongresi öncesi çalışmalar devam ediyor. Hasan Ali Çakır önce delegelerin büyük bölümünü ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu ve daha sonra yaptığı yazılı açıklama ile adaylığını açıkladı.  Mevcut İlçe Başkanı Ulaş Çopur’da 25.11.2017 Cumartesi günü Arguvan Belediyesi Toplantı salonunda saat 10’da verecekleri Kahvaltı ile adaylık açıklaması yapacağını duyurdu delegeleri davet etti.

Bu açıklamalara bakıldığında iki aday ilçe başkanlığında yarışacak gibi görünüyor.

Ancak;
Bu seçimler öncesi yaşanan delege seçimleri-yazımları Arguvan’da geçmiş döneme göre daha demokratik olduğu yönündeki beklenti delege listeleri ortaya çıktığında geçerliliğini yitirmiş gibi görünüyor.

Delege listesinde;
CHP parti tüzüğü ve yönetmenliklerine aykırı bir durum olmasına rağmen Narmikan, Parçikan, Karababa, Bahçeli, Çiftlik mahallerinde üye olmasına rağmen farklı mahallerdeki üyelerden delege yazılmıştır.  Güveçli, Hakverdi, ve Yürektaşı Mahallerinde ise CHP üyesi olmamasına rağmen yine farklı mahallerdeki üyelerden delege yazılmıştır. Bu duruma il başkanlığı düzeyinde sözlü itiraz edilmiş ve itiraz sonucunda Narmikan, Parçikan, Karababa, Bahçeli mahallerine yazılan delegeler iptal edilerek, olması gereken, mahalle üyelerinin delege yazılması sağlanmıştır.

Yukarıdaki durum CHP parti tüzüğü ve yönetmenliklerine tamamen aykırı bir durum olmasına rağmen Çiftlik,  Güveçli, Hakverdi, ve Yürektaşı mahallerinde gerekli düzeltmeler yapılmamıştır.

Delege listeleri YSK kontrolünde 22.11.2017 Çarşamba günü ilçe başkanlığında askıya çıkartılmış ve üç günlük itiraz hakkı tanınmıştır. Askıya çıkartılan listelere bakıldığında CHP parti tüzüğü ve yönetmenliklerine tamamen aykırı bir durum olan Çiftlik,  Güveçli, Hakverdi, ve Yürektaşı mahallerinde ki sorunun aynı şekilde listede yer aldığı tespit edilmiştir.

En önemlisi de;
Seçim yapılan, Adayların yoğun olduğu, bir kısmının kazandığı bir kısmının kaybetti Arguvan Tepebağ, Yenimahalle, Bahçelievler ve Yukarı Sülmenli Mahallelerine listede birer delege daha ilave edildiği tespit edilmiştir. Yazılan isimlerin daha önce il düzeyinde itiraz sonrasında iptal edilen mahallerdeki bazı isimlerinde bu mahallerde tekrar listeye yazıldığı görülmüştür.

YSK listesinde Arguvan Tepebağ 3 delege hakkı olmasına rağmen 1 delege ilave edilmiş, Yenimahalle 4 delege hakkı olmasına rağmen 1 delege ilave edilmiş, Bahçelievler 2 delege hakkı olmasına rağmen 1 delege ilave edilmiş, Yukarı Sülmenli 2 delege hakkı olmasına rağmen 1 delege ilave edilmiştir.

Bu mahallelerde gerçekten delege sayısı YSK’ya verilen liste kadar ise neden seçimlerde bu sayılar dikkate alınmamış, bu mahallerin gerçekten ilave hakkı varsa yanlışlık yapıldıysa seçime girenlerden en çok oyu alanlar neden yazılmadı merak ediliyor.

Mahallelerde delege sayısı seçimlerde alınan oy oranından belli olmaktadır.

Bu sürecin takip edildiği YSK düzeyinde yukarıdaki durumlara itiraz edileceği, sonuç alınamaması halinde gerekli olan yasal her türlü girişimin yapılacağı belirtiliyor.


CHP'li olmak demek baskı karşısında boyun eğmeyen dik ve onurlu duran kişi demektir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu


 
 
 
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2017, 08:20

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56