ARGUVAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞI KONGRESİNDE HAKSIZ VE FAZLA DELEGE YAZIMLARINA TEPKİ GÖSTERİLDİ  

Kongrede fazla delege ve tüzük ve yönetmenliklere aykırı delege yazma suçunun Genel Merkeze atılması tepkilere neden oldu. Bunlar CHP’ye zarar verici girişimlerdir. Bir yere gelmek için ’de hırsızlık yapılmaz, Yaparsınız, Yazarsınız da belki seçimi de kazanırsınız peki AKP’den farkınız ne olur denildi. Eleştirilere, konuşma yeri olan Kongrede hiçbir cevap verilemedi.

ARGUVAN CHP İLÇE BAŞKANLIĞI KONGRESİNDE HAKSIZ VE FAZLA DELEGE YAZIMLARINA TEPKİ GÖSTERİLDİ  
97 delegenin olduğu, yalnızca dört delegenin katılamadığı, misafirlerinde olduğu kongrenin en fazla 65-70 kişinin oturup izleyebileceği  Arguvan Belediyesi toplantı salonunda yapılması dikkat çekti.

Arguvan Belediyesinde 29.11.2017 Çarşamba günü yapılan Kongre’de adaylardan Ali Hasan Çakır, 40 oy aldı mevcut Başkan Ulaş Çopur ise 52 oy alarak yeniden ilçe başkanı seçildi. Bir oy geçersiz sayıldı, dört delegede seçime katılmadı. Kongre’de yapılan çok ciddi eleştiri ve suçlamalara, söz alınıp cevap verilemedi.

Kongrede yapılan kayıt altına da alınan konuşmalar alıntılar.


Ulaş Çopur;
Birliğin olmadığı yerde dirlik olmaz. Bizim her zamankinden daha çok birliğe ihtiyacımız var. Kongremiz birbirini yiyen süreç değildir. Kongre sonunda yine el ele, kol kola çıkacak bir anlayışı partimize hâkim kılmak zorundayız. Bizler bireysel gelecek hesabı yapmadan siyaset yapmak zorundayız. Siyaset hizmettir, kavga değildir. Konuşacağız, tartışacağız ve doğruya ulaşacağız. İnsanlar hangi dünyaya kulak kesilmişse, diğerine sağır. Kulakları bütün çağrılara kapalıdır. Ne yazık ki bazılarımız çözümün bir parçası olmak yerine sorunun bir parçası oluyor, Soruna odaklanıyor, çözüm önemli değil. Hoş ortada bir sorun da yok. Şayet bir sorun olsa idi.
İlçe Başkanlığını yürüttüğüm 2 yıl boyunca bunu dile getirirlerdi. Bugün beni eleştirenler bir gün olsun partimize gelip herhangi bir eleştiri yapmamışlardır. Ne zaman gelip konuşmak istediler de, ne zaman bizden Arguvanlılar adına talep ettikleri bir şeyler oldu da biz  yardımcı olmadık. Hatta ve hatta bazı arkadaşları bir gün olsun partimizin herhangi bir etkinliğinde görmedik.İlçe Başkanlığına Yeniden aday olduğumu açıklamak için Arguvan Belediyesinde vermiş olduğumuz kahvaltıyı eleştiriyorsunuz, Arguvan Belediyesi hepimizin belediyesi dilekçe verirsin kullanırsın problem nedir ? Diğer siyasi partilerde burada bulunduğumuz alanı zaman zaman kullanmıştır. Ama bizler diğer siyasi parti mensubu beyefendilerin yaptığı gibi kongrelerine, çalışmalarına müdahil olmuyoruz. İnsanları yönlendirmiyoruz, karalama kampanyası yürütmüyoruz.

Ülkede yolsuzluk var, yoksulluk var, işsizlik var, terör var, gelecek kaygısı var, Adalet yok, Özgürlük yok, oturup bunları konuşmalıyız, bir adım ileri gidelim diye çalışmalıyız. Ben ve Yönetim Kurulu arkadaşlarım görevde bulunduğumuz süre içerisinde partimiz için çalıştık.

Hasan Ali Çakır;

İçinde bulunduğumuz olumsuz koşullar hepimize ağır sorumluluklar yüklemiştir.

-Bu nedenle parti içi kısır çekişmelerden sıyrılarak siyaset yapma biçimimizi ve dilimizi değiştirmeliyiz.
-Bütün enerjimizi yerelde ve genelde iktidar olmak için harcamalıyız. Yeniliklere ve değişimlere açık olmalıyız.
-Partimizin Arguvan’da birinci olma rahatlığıyla hareket edilmemelidir. Oylarımızı partiyi güçlendirerek daha yükseklere taşımalıyız.
-Cumhuriyet Halk Partisinde bir gün önce partiye üye olanla, 30 yıldır partide üye olan arasında fark olmamalı Cumhuriyet Halk Partisine konulan her emek yüce ve değerdir.
-Partimizin hukuk ve tüzüğüne de aykırı olan haksızlıkların karşısında Arguvan Cumhuriyet Halk Partililerin ellerini vicdanlarına koyarak doğru karar vereceklerine yürekten inanıyorum. 
-Biz bireyin çıkarlarını düşünmeden toplum çıkarlarını ön planda tutarak kişinin değil Cumhuriyet Halk Partisinin adayı olarak yola çıktık. Hiçbir söylem ve dedikodu bu gerçeği değiştirmeyecektir.

Değerli Partililerimiz, partimizin kongre sürecine girmesi ile başlatılan delege seçimleri demokratik bir yöntem ile yapılmış gibi görülse de delege listelerinin ortaya çıkmasıyla bunun böyle olmadığı net olarak görülmüştür.

Listeleri temin edip kontrol ettiğimizde sekiz mahallemize (Narmikan, Parçikan, Karababa, Bahçeli, Çiftlik, Güveçli, Hakverdi ve Yürektaşı ) hiç seçim yapılmadan başka mahallelerdeki üyelerden bu mahallelere delege yazılmıştır. Oysaki bu mahallelerin beşinde üyemizde bulunmaktadır. Sözlü itirazımız sonucunda dört mahallede mevcut üyelerden delege yazılması sağlanmıştır.

Ayrıca seçim yapılan dört mahallemizde (Tepebağ, Yenimahalle, Bahçelievler, Yukarı Sülmenli) seçilmiş olan delegelerimize birer tane yine kendi belirledikleri üyelerden delege yazarak ilçe seçim kuruluna liste teslim edilmiştir. Listeye bakıldığında bu ilavelerin alfabetik sırada olduğu halde sonradan yazılan delegele isimleri aralara serpiştirilerek gizlenmeye çalışılmıştır.

Bu ilave delege yazımlarının Genel Merkez tarafından düzenleme yapılması nedeniyle yapıldığı açıklaması yapılmıştır, delege yazımları tüzüğümüz ve yönetmeliklerimize tamamen aykırıdır. Kaldı ki Genel Merkezimiz ülkemizde yaşanan bu kadar sorun var iken bunları bir kenara bırakıp Arguvan’daki delege seçimi için düzenleme yaptığı iddiası sizce ne kadar inandırıcı olmuştur.
Partimizin Malatya’da en önemli kalesi olan Arguvan’da partimize yakışmayan partimiz tüzük ve yönetmeliklerine aykırı hareket edilmesi partinin geleceğine, iktidara yürüme gayretine zarar verici girişimlerdir.

Değerli delegelerimiz, bizim hiç kimse ile şahsi bir davamız yoktur. Meselemiz Arguvan’ın-Türkiye’nin- Cumhuriyet Halk Partisinin geleceğidir. Arguvan’da Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminde bir değişiklik olması yönünde kamuoyundaki beklentiyi biliyor ve bu inançla yola çıktım.

Cumhuriyet Halk Partisinin ilçe Başkanı, Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanını temsil eder, Kimsenin bu mevkiye küsme derdi olmamalı, ancak bu mevkideki kişilerinde görevini layıkıyla yapmaya özen göstermelidir.

Kahvaltılı Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanlığı adaylık açıklamasının ve Kongremizin Arguvan’da başka mekanlar var iken Arguvan Belediyesi’nde yapılmasını da sizlerin takdirine bırakıyorum.

Söyleyecek çok sözümüz yapacak çok işimiz var.


 
Mustafa Mengüç; 
Eksik ve doğruları kongrede konuşacağız, bir olacağız, diri olacağız hep ileriye, işimize bakacağız.

Dürüst olmamız gerekiyor birbirimize saygılı olacağız, bunları da önce kendi içimizde ve kongrede yapacağız, eksikleri kongrede tartışacağız. Belediye Başkanı CHP’li Belediye Başkanı tüm ilçemizin Belediye Başkan’ı ilçenin Belediye Başkanı herkese eşit mesafede, eşit uzaklıkta olmalı, hiç kimse Belediye Başkanının arkasına sığınıp siyaset yapmamalı. Kim ki burada ilçe Başkanı seçilirse seçilsin Belediye Başkanına rakip seçilmeyecektir Parti yönetici seçilecek,  Birlikte çalışıp kol kola kardeşçe partisini güçlendirmeye,  oylarını artırmaya gayret edeceklerdir. Kimse kimsenin adamı değildir bu mücadele ülkemize 2019 yılında AKP iktidarından nasıl kurtuluruz mücadelesidir.

İlçe Başkanı olmak için günahlarımıza CHP genel merkezini ortak etmeyeceğiz, Milletvekilini karıştırmayacağız o bizim için TBMM’de gereken mücadeleyi veriyor,  kendisine yakışına yapıyor. Genel Başkanımız 25 gün ülkeye Adalet gelsin diye yürüdü, yoruldu anlattı, fakat bunu anlamayan partimiz yöneticileri var.

Bir yere gelmek için hırsızlık yapılmaz.

Kongre sürecinde delege listesi çıkaracak, daha sonra listeyi değiştireceksin suçunu Genel Merkeze atacaksın, Genel Merkez sanki ülkeyi Arguvan ilçe Başkanlığı kurtaracak aman bana fazla delege yazınımı diyecek ?  kime inandıracaksınız bunu.
Sandık koyacak seçim yapacaksın,  geri dönüp ya seçimi kaybederim korkusuyla kendilerine yakın olanları yazacaksın.  Arguvan’ın kaç delegesi olacağı parti tüzüğümüzde bellidir yıllardır Malatya İl başkanlığı yapan İl Başkanı burada mahallerde aday bile olmayıp, oylamaya katılmayan kişileri delege yazacaksın.

Yaparsınız, Yazarsınız da belki seçimi de kazanırsınız peki AKP’den farkınız ne olur.

O da seçim sandık kurup seçim yapıyordu, kaybedeceğini anlayınca elektrikleri kesip suçu kediye atıyordu, karanlıkta oyları değiştiriyordu. Sizde sandık kurup seçim yapıyorsunuz baktınız olmadı kılıfına uydurmaya çalışıp delege yazıyorsunuz oy pusulası ve seçim tutanaklarını değiştirip fazla delege yazıyorsunuz, suçu genel merkeze atıyorsun.

Bunun yerine gidin o delegeye ikna edin seni başkan seçsinler

Eğer bu şartlarda seçilirsen şaibelisin, suçu da temiz delegelere atmayacaksın, ortak etmeyeceksin. Biz haksızlığınızla mı uğraşacağız, sizin gibi yöneticilerin bu partiye kaybettirdikleri oyları geri getirmek için mi uğraşacağız.

İl başkanı sizlere süreci eksik anlatıyor 2017 kitapçığı bizde de var ulaş hanıma da gelmiştir, bizde okuyoruz fazla delegeleri yazarsan hangi kanuna, hangi tüzüğe hangi genelgeye ve genel merkez görüşüne uygun yazdınız, açıklayın da bizde ikna olalım.
Bir şey yapılırken seçim korkusuyla yapılmaz,  parti tüzük ve yönetmenliğine uygun yapılmalıdır.

İlçe başkanı parti kimsenin babasının malı değildir demiş çok da güzel demişsiniz.   Ama size baba malı gibi gelmiş, miras gibi görüyorsunuz, size öyle geliyor eşinizden devraldınız, devam etmek istiyorsunuz inşallah ileride çocuklarınızda devredersiniz. 

Genel merkezden bilgilenerek yaptık diyorsunuz, İl Başkanı burada eğer Genel Merkez bu konulara karışıyorsa, siz bunlara talimat vererek delege artırıyorsanız bunu açıklayın, kongre üyeleri olarak bizde bilgi sahibi olmak istiyoruz.

Ersoy Eren;
 Bazı mahallelerde yapılan delege ilavelerinin ve yazılmalarının tüzük ve yönetmenliklerine aykırı olduğunu,bile bile buna yasal kılıf uydurulmaya çalışılmasına sert tepki gösterip yaşanan süreci anlattı.  Bunun adının da hırsızlık olduğunu belirtti.
 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2020, 09:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56