ARGUVAN HEKİMHAN SU DAVASINDA İHTİYATİ TEDBİR KARARI

Yamadığı yaylalarında Arguvan'a ait olan ve Hekimhan’a götürülmek istenen suyun davasında önemli bir karar alındı. Mahkeme dava konusu taşınmazların kadastral durumlarının değiştirilmemesi, üzerlerindeki ev ve ahırların yıkılmaması ve suların borularla başka yere götürülmemesi hususunda davacı tarafın (Arguvan) ihtiyati tedbir talebini kabul etti.

ARGUVAN HEKİMHAN SU DAVASINDA İHTİYATİ TEDBİR KARARI
Yamadığı yaylalarında Arguvan'a ait olan ve Hekimhan’a götürülmek istenen suyun götürülmesine yörede bulunan halk karşı çıkmış, Arguvan Çobandere (Şotik) Muhtarlığı bununla ilgili 2013 yılında Malatya Kadastro Müdürlüğüne dava açmıştı.

Malatya Kadastro Mahkemesinde 09.07.2014 tarihli duruşmada Çobandere (Şotik) Muhtarlığının avukatı Doğan Karaoğlan suyu götürme çalışmasının başlaması nedeni ile Arguvan lehine ihtiyati tedbir talep etti, Mahkemede ihtiyati tedbir kararı verdi.

Malatya Kadastro Mahkemesinde 09.07.2014 tarihli duruşmada alınan ihtiyati tedbir kararı özeti. Dava konusu taşınmazların mahkememizde davalı olması nedeniyle tespitlerinin kesinleşmediği dolayısı ile hangi nitelikte kime ait olacakları hususu olduğu, aynı çekişmeli olan bu taşınmazların üzerinde herhangi bir tescil işleminin yapılmasının hukuken mümkün olmadığı gibi hukuka uygun kabul edilmesine de imkan bulunmadığı dava konusu taşınmazların üzerlerindeki ev ve ahırların yıkılıp suların borularla nakledilmesi gibi bir işlemin yapılması halinde bu taraflar açısından acil ve önemli zararlara neden olabileceğinden dava konusu taşınmazların kadastral durumlarının değiştirilmemesi, üzerilerindeki ev ve ahırların yıkılmaması ve suların borularla başka yere götürülmemesi hususunda davacı tarafın ihtiyati tedbir talebinin kabulüne kara verilmiştir.

Malatya’nın Büyükşehir olmasıyla birlikte bu dava tüzel kişiliği kaldırılan muhtarlık yerine Arguvan İlçe Belediyesi tarafından takip edecek.

Davayı uzun süredir takip edenlerden birisi olan Atmalılar Dernek Başkanı Mehmet Ali Başıböyükten alınan bilgiye göre davaya konu olan su saniyede 50 litre olup, Yoncalı barajı alanına akan Şotik havzasının potansiyel bir suyudur. Bu sudan yaylacılar dışında Arguvan’ın Çakmak, Yoncalı, Kınık, Çobandere. Arapkir’in Yeşil Yayla, Suceyin, Eğnir ve Çiğnir köyleri de önemli ölçüde faydalanmaktadır.

Mahkemenin aldığı ihtiyati tedbir kararı su davasında mücadele verenler tarafından umut verici bir gelişme olarak değerlendirildi.

www.arguvanhaber.com

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56