ARGUVAN'I KAYBEDİYORUZ

Doç.Dr. Bülent Yılmaz, Arguvan’ı kaybediyoruz. Yani Arguvan’dan bir uzaklaşma, Arguvan’ın özelinde, asıl bünyesinde bir yavaşlama var.

ARGUVAN'I KAYBEDİYORUZ
Arguvan’ı kaybediyoruz.

Arguvan Belediyesi 11.06.2016 Cumartesi günü Malatya’da Arguvan Müziği ve Dinletisi programı gerçekleştirildi. Program kapsamında bir panel düzenlendi, aynı gün akşam Dr. Gani Pekşen, Erhan Yılmaz ve Şirin Üstün bir konser verdi.

Paneldeki konuşmacıların konuşmalarından alıntılar.

Doç.Dr. Bülent Yılmaz, Arguvan’ı kaybediyoruz. Yani Arguvan’dan bir uzaklaşma, Arguvan’ın özelinde, asıl bünyesinde bir yavaşlama var. İşte ‘bu erimeyi nasıl önleyebiliriz, bünyesindeki yavaşlamayı durdurmak için ne yapmalıyız?’ sorularına cevap bulmak gerekir. Bu sorulara tek başına türkülerle cevap verebileceğimizi sanmıyorum.  Arguvan’ın her geçen yıl nüfus kaybettiğini belirterek “Arguvan eriyor. 2000 yılında 10 bin 594 olan ilçe nüfusu, 2015 yılında 7 bin 757’ye düşmüş. Bu tablo bize ne anlatıyor ?. Sadece türkülerimizle değil, aynı zamanda inanç turizmi yolunda yapılacak çalışmalarla Arguvan’ın sosyo-ekonomik gelişmişliği daha iyi noktalara ulaştırılabilir” dedi.

Doç. Dr. Mehmet Ali Özdemir, Arguvan Müziği’ne ilişkin 1997’de kapsamlı bir araştırma yaptıklarını hatırlatan Özdemir, “Ben, eşim Sevim Özdemir ve Muharrem Temiz birlikte çalıştık o araştırmada. Arguvan Vakfı bu çalışmamıza destek verdi. Arguvan’ın birçok köyü tarandı, çok sayıda kayıt yapıldı. Bu araştırma sonucunda iki kitap ve halk oyunları boyutunda yayınlar çıkarıldı” sözleri ile Arguvan türküleri özelinde yaptığı çalışmaları anlattı.
Özdemir, Cumhuriyetin ilanı sonrasında müziğe ilişkin ideolojik tutumların öne çıktığını belirterek, “Cumhuriyetin ürettiği ulusal müzik kavramıyla, etnik ve inançsal yapı üzerinden gelen müzikler geri plana itilmiş ve yok sayılmıştır” diye konuştu.

Dr. Gani Pekşen, Arguvan sözlü kültürünün kayıt altına alınması, yazılı hale getirilmesi ve doğru öğrenilmesi konusunda bir dizi öneride de bulundu ve kültürünü korumayan ve yaşatmayan toplumlara, başkalarının gelip yaşama biçimi dayatacağını vurguladı.

Aleviliğin doğru anlaşılması konusunda yaşanan sorunlara dikkat çeken ve bu konuda eleştiriler getiren Dr. Gani Pekşen, “Biz Aleviler oturduk Aleviliği tartışıyoruz. Halbuki siz gerçek anlamda Alevi olsaydınız bunu tartışmazdınız. Demekki bizim anlayamadığımız tek şey var: Biz Aleviliği henüz bilmiyoruz. Biz Aleviliği henüz anlamış değiliz. Pekşen, Bugün tehlikeli bir kültür deformasyonu yaşanıyor. Bu deformasyonu önlemek için değerlerimizi eksiksiz öğrenmeli, kayıt altına almalı, korumalı ve yaşamalıyız dedi.

Basından

Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2016, 09:13

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56