ARGUVAN İLÇESİ VE YAKIN ÇEVRESİNDE HEYELANA DUYARLI ALANLARIN BELİRLENMESİ HAKKINDA YAYINLANAN MAKALE

Yrd. Doç. Dr. İskender DÖLEK ile Yrd. Doç. Dr. Vedat AVCI tarafından hazırlanan Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisinde 30.06.2016 tarihinde yayınlanan,  Çok Kriterli Karar Analizi Yöntemi (Çkay) Kullanılarak Arguvan (Malatya) İlçesi Ve Yakın Çevresinde Heyelana Duyarlı Alanların Belirlenmesi çalışması.

ARGUVAN İLÇESİ VE YAKIN ÇEVRESİNDE HEYELANA DUYARLI ALANLARIN BELİRLENMESİ HAKKINDA YAYINLANAN MAKALE
Alparslan Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. İskender DÖLEK ile Bingöl Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Coğrafya Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Vedat AVCI tarafından hazırlanan Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisinde 30.06.2016 tarihinde yayınlanan,  Çok Kriterli Karar Analizi Yöntemi (Çkay) Kullanılarak Arguvan (Malatya) İlçesi Ve Yakın Çevresinde Heyelana Duyarlı Alanların Belirlenmesi çalışması.
 
Öz
Bu çalışmada Arguvan ilçesi ve yakın çevresinin heyelan duyarlılık analizinin yapılması amaçlanmıştır. Arguvan ilçesi (Malatya) 1967, 1977 ve 1988 yıllarında heyelan tehlikesinden dolayı yer değiştirmek zorunda kalmıştır. Ancak ilçede heyelanlar yerleşim alanları için tehlike oluşturmaya devam etmektedir. Arguvan ilçesinde devam eden heyelan tehlikesinden dolayı heyelana duyarlı alanların belirlenmesi kaçınılmaz bir gerçektir. Heyelanlardan olumsuz etkilenen bölgelerde yapılacak planlama çalışmalarında çevresel değişkenlerin etkisi altında, mekansal olarak heyelanların nerede oluşabileceğini gösteren duyarlılık haritaları, heyelan zararlarını azaltmada önemli katkı sağlamaktadır. Bu haritalar, envanter haritaları ile birlikte heyelanların zararlarının azaltılması yönünde yapılan çalışmaların da başlangıç aşamasını oluşturur. Bu çalışmada veri olarak sayısal yükseklik modeli (SYM),  jeoloji haritası ve uydu görüntüsü kullanılmıştır. Çok kriterli karar verme analizi ile litoloji, eğim, yükselti, topoğrafik nemlilik indeksi ve bitki örtüsü (NDVI) katmanları kullanılarak Arguvan ilçesi için heyelan duyarlılık haritası oluşturulmuştur. Duyarlılık haritası oluşturulurken katmanların ağırlıkları belirlenmiş, bu katmanlar toplanarak sonuç haritası oluşturulmuştur. Sonuç haritasına göre inceleme sahası; % 2,13 çok az, % 14,26 oranında az, % 21,08 oranında orta, % 49,69 oranında yüksek, % 12,81 oranında ise çok yüksek heyelan duyarlılık oranına sahiptir. Heyelan duyarlılık haritasının performansını analiz etmek için heyelan duyarlılık haritası heyelan envanter haritası karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma sonucunda mevcut heyelanların % 74’ünün orta, yüksek, çok yüksek duyarlılığa sahip alanlara karşılık geldiği görülmüştür. Bu sonuçlar çalışmanın doğruluğunu kanıtlamaktadır.  

Bu çalışmada Arguvan ve çevresinin heyelan duyarlılık analizinin yapılması amaçlanmıştır. Heyelan duyarlılık haritasının oluşturulmasında Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile Çok Kriterli Karar Analizi (ÇKAY) yönteminden faydalanılmıştır.

Makalenin tamamını ve detaylarını aşağıdaki linki kullanarak okuyabilirsiniz.


Link açılmazsa google'dan Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisinde 30.06.2016 tarihinde yayınlanan,  Çok Kriterli Karar Analizi Yöntemi (Çkay) Kullanılarak Arguvan (Malatya) İlçesi Ve Yakın Çevresinde Heyelana Duyarlı Alanların Belirlenmesi çalışması.  yazarak arama yapabilirsiniz 
Kaynak: www.asosjournal.com/DergiPdfDetay.aspx?ID=3459

www.arguvanhaber.com
 


Aşağıdaki açıklama sonradan habere eklenmiştir.


ARGUVAN HABER YAYINLAYINCA GERÇEK DIŞI OLMUŞ !

Daha önce dergi ve internette yayınlanan Arguvan ve yakın çevresi heyelan çalışması Arguvan Haber’de haber olunca gerçek dışı olmuş.

Ne yazık ki Arguvan’da gelinen son nokta bundan ibaret.

Arguvan Belediyesi adına 4 Ocak 2018 tarihinde Kamuoyuna duyurulur başlıklı açıklama yapılmış ve kamuoyundan heyelan araştırma çalışması hakkındaki haber’in gerçek dışı olduğu, itibar edilmemesi istenmiş.

Çok ilginç ve bir o kadarda Arguvan adına düşündürücü bir açıklamadır.

Arguvan’ın heyelan sorunu ilçe merkezi ile sınırlı bir sorun olmadığı bazı mahallelerde (Köylerde) daha öncede heyelan mağdurları olduğu sorunlarının çözülmediği de biliniyor. Bu sorun yalnızca Arguvan Belediyesi ile ilgili bir sorunda değildir, yayınladığımız haberde hiçbir şekilde Arguvan Belediyesinin adı da geçmiyor. Arguvan Belediyesi ile Malatya Büyükşehir Belediyesinin 22 Ağustos 2017 tarihinde yaptıkları açıklamayı da aynı tarihte hiç bir şekilde değerlendirme yapmadan yayınlamıştık.

Yayınlanan heyelan çalışması bilgisi bize özel değil herkese internet ortamında açıktır ve gerçektir. Haber altında çalışmanın tamamına ulaşılıp okunabilecek bağlantıda verilmiştir. Yayınladığımız heyelan çalışmasına en küçük bir ilave, değişiklik, olumlu veya olumsuz değerlendirme yapmadan aynı şekilde de yayınladık.


Makale Akademik Sosyal Araştırmalar Dergisinde ve internet ortamında 2016 Haziran ayında yayınlanmıştır. Yrd. Doç. Dr. İskender Dölek ve Yrd. Doç. Dr. Vedat Avcı, tarafından hazırlanan Çok Kriterli Karar Analizi Yöntemi (Çkay) Kullanılarak Arguvan (Malatya) İlçesi Ve Yakın Çevresinde Heyelana Duyarlı Alanların Belirlenmesi çalışmasıdır.  (Google arama motoruna yazarak görebilir PDF olarak bilgisayarınıza kayıtta edebilirsiniz)

Yayınlanan çalışma Arguvan merkezle sınırlı olmayan yakın çevresini de içine alan bir çalışmadır. Kamuoyuna açıklama yapanlar çalışmaya, makaleye itiraz etmiyorlar! Yalnızca Arguvan Haberde yayınlandı diye kendilerine göre gerçek dışı ilan ediyorlar.

Yapılan açıklama hedef gösterme girişimidir. 

Bu güne kadar olduğu gibi Arguvan ile ilgili ulaşabildiğimiz, bize iletilen ve gerçek olduğuna inandığımız bilgi ve haberleri hiç kimseden hiçbir şekilde icazet almadan yayınladık, bundan sonrada icazet almadan kamuoyu ile paylaşmaya devam edeceğiz.

Haberin gerçek dışı olup olmadığı, kamuoyunu kimlerin yanlış bilgilendirdiği hususundaki takdir yayınladığımız haberi, yayınlanan çalışmayı ve yapılan açıklamayı okuyan Arguvanlılarındır.

www.arguvanhaber.com/Ersoy ErenHeyelan makalesinin,çalışmasının tamamını ve detaylarını aşağıdaki linki kullanarak okuyabilirsiniz.
www.asosjournal.com/DergiPdfDetay.aspx?ID=3459
 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 19:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56