ARGUVAN'IN HEYELAN RAPORU AÇIKLANDI

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır 14 aydır Büyükşehir Belediyesi tarafından Arguvan'da sürdürülen Jeolojik incelemelerin sonucunun sağlam çıktığını söyledi. Çakır Arguvan'da özellikle kuzeybatı bölgesinin yerleşim yeri olarak planlanması gerekiyor. Şu anda 1.000 ve 5. 000 ölçekli imar planlarımızı buna göre yapacağız.

ARGUVAN'IN HEYELAN RAPORU AÇIKLANDI
14 aydır Büyükşehir Belediyesi tarafından Arguvan'da sürdürülen Jeolojik incelemelerin sonucunun sağlam çıktığını söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, düzenlediği basın toplantısında Arguvan'da yapılan jeolojik çalışma raporunu açıkladı.

22 Ağustos Pazartesi saat 11.00'de Büyükşehir Belediyesi Fırat Toplantı Salonu'nda düzenlenen basın toplantısına; Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, İlçe Belediyesi Meclis Üyeleri, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun ile daire başkanları ve şube müdürleri katıldı.

Basın toplantısında ilk olarak konuşan Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, heyelanın Arguvan için hayati bir sorun olduğunu belirterek, bugüne kadar bu sorunla sadece Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin ilgilendiğini söyledi. Kızıldaş Şu anda çalışmalar biterek, raporlar yazıldı. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çakır olmak üzere, Genel SekreterYardımcımız Zeki Sarılar'a, İmar Dairesi çalışanlarına, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz dedi. 

Çakır: Planlamalarımız, 50-100 yıllık planlamalar

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır geleceğin Malatya'sını oluşturmak adına imar planlarına öncelik vererek birçok alanda master plan çalışmaları yaptıklarını söyledi. Malatya genelinde 5.000 ve 25.000 ölçekli nazım imar planı, 50.000 ölçekli çevre düzeni planı ile 100.000 ölçekli çevre düzeni planlama çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Başkan Çakır, bu çalışmalara altlık olacak jeolojik etüt çalışmalarının ise tamamlandığını söyledi.

Jeolojik etüt çalışmalarının en önemlisinin Arguvan olduğunu kaydeden Çakır, " Arguvan ilçe merkezinin 1969 ve 1983 yıllarında heyelandan dolayı yer değiştirdiğini biliyoruz. Daha önce karayolunda meydana gelen kaymalar nedeniyle Arguvan'ın ne kadar risk içerisinde olduğunu biliyoruz. Ancak bütün bunlara rağmen, Arguvan'da şimdiye kadar sadece gözlemsel çalışmalar olmuş. Bizim buna makro düzeyde bakmamız gerekiyordu. Yapmış olduğumuz bütün bu planlamalar 50-100 yıllık yapılan planlamalardır. Dolayısıyla bizim orada 5.000 ölçekli nazım imar planını çıkarmak için öncelikle jeolojik raporların çıkması gerekiyordu. Bugüne kadar yapılmayan zemin etüdünün incelenmesi gerekiyordu. 2 ihaleyle 14 ay süren bir çalışma yaptık. Yapılan bu incelemeler sonucunda da rapor ortaya çıktı" dedi.

14 ay süren çalışmalar sırasında elde edilen ilk bulgularda endişe ettiklerini, ancak ilerleyen zamanlarda bu endişenin giderildiğini kaydeden Başkan Çakır, son raporla zeminin sağlam çıkmasıyla ferahladıklarını kaydetti. Arguvan'da yapılan zemin çalışmasının Ankara Üniversitesi ve ODTÜ' deki uzman hocalar tarafından yapılan önemli bir çalışma olduğunu belirten Çakır, özetle şunlara değindi:

1 milim dahi oynama yok

Arguvan'daki çöküntü alanının üniversitelerde ders olarak işlenecek boyutta olduğu ifade edilmişti. Burada 3 tane 100 metrelik sondaj, 42 tane de 20-50 metre arasında değişen sondaj yapılarak zemin hareketlerinin incelenmesi neticesinde Arguvan'ın büyük bir kısmının sağlam olduğu, 1 milim dahi oynamanın olmadığını hocalarımız ifade ettiler. Çöküntü olan yerde, yani kuzey-doğu bölümünde yay şeklinde bir bölümün hareketli olduğunu ama diğer bölümlerde en ufak bir riskin olmadığını ortaya koydular. Dolayısıyla bu jeolojik rapor bizim için çok önemliydi. Çünkü, Büyükşehir Belediyesi olarak Arguvan'da başta altyapı olmak üzere birçok proje hazır olmasına rağmen bekletiyorduk.

Şu an itibariyle elde edilen bilimsel verilere göre Arguvan'ın zeminin sağlam olduğunu söyleyebiliriz, sadece yay şeklinde bir alanda risk görüldü ve bu alanda da herhangi bir yapılaşma söz konusu değil, zaten bu alan da imara kapatılacaktır.
Arguvan'da özellikle kuzeybatı bölgesinin yerleşim yeri olarak planlanması gerekiyor. Şu anda 1.000 ve 5. 000 ölçekli imar planlarımızı buna göre yapacağız.

Arguvan'a daha sağlıklı hizmetler yapacağız

Jeolojik çalışmaların bütün imar çalışmalarının temel altlığını oluşturduğunu ve dolayısıyla da Arguvan'da yapılan bu çalışmanın kendileri için çok önemli olduğunu söyleyen Çakır, "Biz de bundan sonraki süreçte bu plana göre Arguvan'da hemen ilk etapta içme suyu ihalesini gerçekleştireceğiz. Yine planladığımız kültür merkezi projemiz vardı. Onu da hemen devreye alarak, Arguvan'a daha sağlıklı hizmetler yapacağız. Hazırlanan jeolojik rapora göre hizmetler sürdürülecek" dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2016, 17:51

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56