ARGUVAN TÜRKÜLERİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS ULUSAL ENVANTER LİSTESİNE KAYDEDİLDİ

Arguvan Türküleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine kaydedildi.

ARGUVAN TÜRKÜLERİ SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS ULUSAL ENVANTER LİSTESİNE KAYDEDİLDİ
Arguvan Türküleri Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras Ulusal Envanterine 13.03.2013 tarihli 01.0021 envanter numarası ile kaydedildi. 


KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI
ARAŞTIRMA VE EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Arguvan türküleri, kültürel dokusu ve karakteristiği ile öne çıkan ve bir “kaynak yöre” olarak nitelendirilebilecek Arguvan Bölgesi’ne özgü türkülerdir. Arguvan Bölgesi’nin ağırlık merkezi Malatya ili sınırları içerisinde yer almaktadır. Yörede ağırlıklı olan Alevi-Bektaşi inancının kuvvetli ifade üslubu ile ozanlık geleneğinin coşkunluğu birleşerek Arguvan özgünlüğünü yaratmıştır. Bu edebi üslup müzikal motiflerle bezenerek “Arguvan Ağzı”, “Arguvan Havası” olarak da isimlendirilen ve Türk halk müziği literatüründe önemli bir yer tutan Arguvan türkülerini oluşturmuştur. Sevda, gurbet, ölüm, ayrılık, hasret, yoksulluk gibi alışılagelmiş kavramların yanı sıra Alevi-Bektaşi inanç değerleri, Arguvan yöresi türkülerinde yer alan konulardır. Ağırlıklı olarak uzun hava biçiminde kendini gösteren Arguvan türkülerinin çevre yörelerdeki müzik yapılarına da tesir ettiği gözlemlenebilmektedir.

Haber kaynağına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz //aregem.kulturturizm.gov.tr/TR,51107/arguvan-turkuleri.htmlYorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
ali akbaş
ali akbaş - 10 yıl Önce

Emeği geçenlere teşekkürler, değerlerimiz ve türkülerimizin hakettiği yerde olması önemlidir.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56