Arguvan ve çevresindeki depremler uyarı niteliğinde, risk var, önlemler yok denecek kadar az

Uzmanlara göre depremler uyarı niteliğinde, risk var, önlemler yok denecek kadar az. Depremler çok sayıdaki evlerde çatlaklar oluşmasına neden oldu. Bazı mahallelerde yaşayanlar için tehlike arz eden, her an yıkılabilecek durumda kullanılmayan eski evler varken yeterli tedbirler alınmıyor.

Uzmanlara göre depremler uyarı niteliğinde, risk var, önlemler yok denecek kadar az. Arguvan ve çevresinde devam eden depremler halkı tedirgin ediyor. Depremler çok sayıdaki evlerde çatlaklar oluşmasına neden oldu. Bazı mahallelerde mahallede yaşayanlar için tehlike arz eden, her an yıkılabilecek durumda kullanılmayan eski evler varken yeterli tedbirler alınmıyor.

Depremler devam ederken bazı mahallelerde çadırlar kurulması dışında herhangi bir önlem çalışması yapıldığı görülmedi.

Merak edilen sorular.
-Arguvan İlçesi ve çevresinde bir süredir devam eden depremler ne anlama geliyor? Daha şiddetli depremlerin habercisi mi?
-Arguvan ve çevresinde büyük bir deprem bekleniyor mu Bekleniyorsa tahmini olarak ne kadar bir sürede bekleniyor?
-Devam eden depremler sürecinde resmi kurumlar Valilik, Kaymakamlık, Büyükşehir ve İlçe Belediyesi başta olmak üzere ilgili kurumlar sorumlulukları gereği ne tür tedbirler aldı?
 

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Mehmet Önal’ın daha önce yaptığı açıklaması.
Arguvan ve Hekimhan ilçesinde 21 Mart'tan bugüne kadar büyüklükleri 3.0 ile 4.5 büyüklüğünde değişen depremler, 93'ü ağır olmak üzere 250 binada hasara yol açtı. Depremin ardından bölgede çalışma başlatılırken, hasarlı evlerde yaşayanlar için çadır kuruldu, yardımlar yapıldı.
İnönü Üniversitesi'nde görevli Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Mehmet Önal, depremlerin Malatya-Ovacık fay hattında meydana geldiğine dikkat çekerek şöyle dedi:
"Son günlerde kaydedilen depremler Malatya-Ovacık fayının üzerinde gerçekleşiyor. Malatya-Ovacık fayı Ovacık'tan başlayan Arguvan'ın kuzeyinden güneyine doğru dönen bir hat. Dönüş yerinde aktivite görülüyor. Son günlerde burada en büyüğü 4.5 olan depremler kaydedildi. Bu sarsıntıların herhangi birisi ana deprem gibi görülmüyor. Bunlar öncü deprem gibi görünüyor. Daha büyük deprem için tedbir almak gerekiyor. Kaç büyüklüğünde olabilir? Onu kestirmek zor ama daha önce yaşanılan bu tip depremlerin ardından 1 puan yüksek artçıları olabiliyor."
 
 
 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 09:18

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56