ARGUVAN YONCALI BARAJININ YAPIMI TEKRAR PROGRAMA ALINACAK

Verimli olmayacağı gerekçesiyle beklemeye alınan Arguvan Yoncalı Barajı'nın yeniden programa alınacağı bildirildi.

ARGUVAN YONCALI BARAJININ YAPIMI TEKRAR PROGRAMA ALINACAK
Malatya'da verimli olmayacağı gerekçesiyle beklemeye alınan Arguvan Yoncalı Barajı'nın yeniden programa alınacağı bildirildi.

Devlet Bu İşleri (DSİ) Elazığ Bölge Müdürü Nevzat Aksu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "120 bin dönüm araziyi sulayacak olan Yoncalı Barajı verimli olmayacağı gerekçesiyle beklemeye alınmıştı. Belki de yapımından vazgeçilecekti. Ancak yaptığımız yeni inceleme ve çalışma sonunda, bu barajın yeniden değerlendirmesi yaptık. Tip değişikliği yapılacak. Ayrıca, 9,5 kilometre uzunluğunda olacak isale tüneli de tvm makinesi ile açılacak. Dolayısıyla maliyet 3'te 1 düşecek" ifadelerini kullandı.

Kale ilçesi yakınlarında inşaatı devam eden Kapıkaya Barajı'nın da gövde dolgu inşaatının bu yıl bitirileceğini söyleyen Nevzat Akus, 12 bin hektar alanı sulayacak Yazıhan Boztepe Barajı'nın bu yılki ödeneğinin 15 milyon TL olduğunu bildirip, "Kapıkaya Barajı'nın gövdesi de bu yıl bitirilecek" ifadelerini kullandı. Aksu, gerek Kapıkaya ve gerekse Boztepe barajlarında önümüzdeki yıl su tutulacağını vurguladı.

Basından

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56