ARGUVAN'DA AV YASAKLANSIN

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Bayram, Arguvan’da avcılar nedeniyle doğal dengenin bozulduğunu bu nedenle ilçede avlanmanın yasaklanması gerektiğini belirtti

ARGUVAN'DA AV YASAKLANSIN

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Bayram,  Arguvan’da avcılar nedeniyle doğal dengenin bozulduğunu bu nedenle ilçede avlanmanın yasaklanması gerektiğini belirtti

Bayram, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Malatya Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklamasında bulundu.Muharrem Bayram, Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin yeni kurulduğunu belirterek, “Biz dünyayı atalarımızdan miras almadık. Çocuklarımızdan ödünç aldık,  öyleyse Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin amacı ve mücadelesi çocukların emanetine sahip çıkmak ve korumaktır. Malatya’nın ekonomik olarak en yoksul en çaresiz temsilde en zayıf ilçesi Arguvanlı dostlarım, derneğin amacı Arguvan ve köylerinin var olan doğal kaynakların farkındalık yaratılarak korunması akılcı kullanımına yönelik insanlarda bilinci oluşturmak. Derneğin faaliyet alanı dernek sosyal alanda yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösterir. Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği 30 Eylül 2013 tarihinde il dernekler masasından onaylanmış tüzüğünü alarak çalışmalarına hız verdi. Derneğimiz doğal hayatı koruma derneği olarak Malatya'da bir ilktir” dedi.

 İlçe merkezindeki gezi parkı ve çocuk parkının harap edildiğini anlatan, Bayram, “Köylerin ve ilçe merkezinin kanalizasyonları, çöpleri akarsulara, çevreye ve tarım alanlarına bırakılmış. Yurt içi ve yurt dışı maden şirketleri Arguvan'ı tapulamış içme sularımızı ve tarım alanlarımızı büyük bir tehlike beklemektedir. Arguvan halkı bu konularda hiç bilgilendirilmiyor” diye konuştu.

DOĞAL DENGE BOZULDU

Avcıların il dışından gelerek Arguvan’da keklik avladığını ve doğal dengenin bozulduğuna işaret eden Bayram, şunları belirtti: “Özellikle keklik avı sezonun yüzlerce kişi Elazığ’dan, Bingöl’den, Adıyaman’dan Malatya’dan her yerden gelerek Arguvan'ın doğal dengesini darmadağın etti. Çekirgeler yaylalarımızı istila etmiş pek yakında tarım alanlarımızı istila edecektir.  Dağlarımızda kekliklerin sonu gelmek üzeredir. Dağ keçileri, yaban geyikleri ve daha nice canlılar avcıların kıyımına uğramıştır. Öldürmenin sporumu olur. Malatya ili av haritasına bakınız. Yalnızca Arguvan'ın rengi farklı. Rengimiz diğer renklere niçin uymuyor. Bizde rengimizin kırmızıya boyanması yani ilçemizin ava yasaklanmasını istiyoruz. Arguvan ilçe av komisyonundan çıkan av kararının hiçe sayılarak Malatya il av komisyonu Arguvan ilçe av komisyonu kararını hangi gerekçe ve düşüncelerle hiçe saymıştır.”

UYKUDAN UYANMALARINI İSTİYORUZ

Arguvan İl Genel Meclisi üyelerini ve Arguvan Ziraat Odası Başkanın duyarlılık göstermesi gerektiğini vurgulayan Bayram, “İlçemizden devlet kurumları birer birer gitmiştir. Kalp krizi geçiren Arguvan'a bir hayat öpücüğü ve bir yudum can suyu vermek ve doğal yağmaların ve kıyımların denetime girmesi için Kuluncak, Yazıhan, Hekimhan Arguvan ve Arapgir’in bağlı olacağı Milli Parklar Şube Şefliğinin Arguvan'da açılmasını özellikle ve kararlılıkla istiyoruz. Çünkü Arguvan hem bu ilçelerin merkezi konumunda hem de tarumar olmuş. Arguvan'ın doğal dengesi denetime alınmış olur. Arguvan İl Genel Meclisi üyelerini ve Arguvan Ziraat Odası Başkanının uykudan uyanıp bu konuda duyarlılık göstermesini istiyoruz.”

Sonsöz

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56