ARGUVAN'DA ÇEKİRGELER TARIM ALANLARINDA GÖRÜLMEYE BAŞLADI

Çekirgeler dağlarımızı istila etti, yaylaya giden küçükbaş büyükbaş sürü sahiplerini ve arıcıları umutsuzluğa düşürdü. Şimdi ise çekirgeler tarım alanlarında aşırı şekilde görülmeye başlandı.Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği bu konuda bir açıklama yaptı.

ARGUVAN'DA ÇEKİRGELER TARIM ALANLARINDA GÖRÜLMEYE BAŞLADI
Arguvan yaylalarında geçtiğimiz yıldan itibaren ciddi tehlike oluşturan çekirgeler köylere inmeye başladı. Yapılan çağrılara rağmen yeterli önlem alınmıyor, bölgede av yasaklanmıyor, kısa süre önce yapılan ilaçlamanın da yetersiz kaldığı faydasının olmadığı dağlarda ve yaylalarda gezenler tarafından rahatlıkla görülmektedir. Çekirgeler dağlar ve yayalardan köylere inmeye başladı Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği Başkanı Muharrem Bayram,  İlçe tarım memurları ve Arguvan İsaköyü mahalle Muhtarı ile İsaköyündeki İncesu (Eşikke) mezrasında çekirgelerin tarım alanlarında yuva yaptığını ve dağılmaya başladığını gözlemlediler.


Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği bu konuda aşağıdaki açıklamayı yaptı.

ÇIĞLIK

Çığlık bazen neşedir, umuttur, başkaldırıdır, bazen korkudur, umutsuzluktur çaresizliktir. En kötüsü ve tehlikelisi ise attığınız çığlığın duyulmaması ve dört duvar arasında ve dağ başında gecenin karanlığında yankılanarak çığlığı atana geri dönmesidir.

Arguvan ve köyleri için, çocuklarımız ve doğal hayatımız için Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği olarak attığımız çığlığın duyulmaması ve umursanmaması bizi korkutuyor ve üzüyor. Sayın Malatya Milletvekillerimiz, Sayın Malatya Valimiz, Arguvan İlçe Kaymakamımız, Arguvan Belediye Başkanımız ve Saygı Değer Arguvan’ lılar; kısa sürede önlem alınmazsa ilçemizi bekleyen en büyük tehlikeler

- Avcıların ilçemizi istila edip yaban hayatını yok etmeleri.

-Kuraklık -Maden şirketlerinin doğayı ve kaynak sularını, tarımı nasıl etkileyeceği

–Kaynak sularımızın başka ilçelere aktarılması

 –İlçe doğal hayatının (yaban hayatının ) büyük tehlike altında olması

 -Çekirgelerin Arguvan yayları ve tarım alanlarını istilası ve yok etmesi

Çekirgeler dağlarımızı istila etti, yaylaya giden küçükbaş büyükbaş sürü sahiplerini ve arıcıları umutsuzluğa düşürdü. Şimdi ise çekirgeler tarım alanlarında aşırı şekilde görülmeye başlandı. 08 05 2014 tarihinde Arguvan ve köyleri doğal hayatı koruma derneği, ilçe tarım memurları ve Arguvan İsa köyü muhtarı ile İsa köyündeki İncesu (Eşikke) mezrasında çekirgelerin tarım alanlarında yuva yaptığını ve dağılmaya başladığını gözlemledik ve hepimizde bir panik ve korku oluştu.

Dernek olarak bütün basın açıklamalarımızda ve girişimlerimizde özellikle bu konuya dikkat çektik durumun bu seviyeye geleceğini tahmin ediyorduk, bu olumsuz durumun daha da kötü bir hal almaması için tüm Arguvanlıların ve yetkililerin özverili olmasını istiyor dikkatine sunuyoruz.

Arguvan ve Köyleri Doğal Hayatı Koruma Derneği www.arguvanhaber.com

 
 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56