ARGUVAN’DA DİNAMİT PATLATMA SEZONU YİNE BAŞLADI

Çinli Maden firması 2016 dinamit patlatma sezonunu açtı.

ARGUVAN’DA DİNAMİT PATLATMA SEZONU YİNE BAŞLADI

Çinli Maden firması 2016 dinamit patlatma sezonunu açtı. Maden bölgesinde dinamit patlatılmaya başlandı.

Maden sahası çevresindeki Mahalleler (Köyler) Maden firmasının 2016 çalışma sezonunu başlatması sonrasındaki dinamit sesleri yöre halkını endişelendirmeye tekrar başladı. 

Özellikle 06.05.2016 Cuma günü sabah saatlerindeki patlatılan dinamit patlatma sesi ciddi bir korku yarattı. 

Daha önceleri de yazdığımız gibi ve hedef haline getirildiğimiz bu sorun karşısında gösterilen toplumsal duyarsızlık örneği hiçbir şekilde kabullenilecek bir durum değildir.
Patlatılan dinamitler bölgede yaşayanları, endişelendiriyor ve korkutuyor ancak her nedense Arguvan genelinde her konuda, her sorunda olduğu gibi bu konuda da vatandaşlar kendi aralarında yaptıkları konuşmalarla sınırlı kalıyorlar.  

Dinamit patlatmalarının bölgeye etkisi olacak mı?
Gelecekte bölgeyi ve bölgede yaşayanları bekleyen tehlikeler nelerdir?
Su kaynaklarını  etkileyecek mi?


İlgili firma kendisine göre yatırım yapmış yatırımın karşılığında kazanç sağlamayı hedefliyor, istediğini elde edince bölgeden çıkıp gidecek.  
Sonra bölge halkı ne yapacak ?

www.arguvanhaber.com      
                                                                                                                 


Bir Yorum (yazının uzunluğu nedeniyle bu bölümde yayınlanmıştır.

Şahinder Güven Ercan-13.06.2016

Ersoy; yazının başlığı şahane...o kadar güzel bir başlık bulmuşsun ki durup durup acıyla karışık gülüyorum...Senin sayende yıllar önce kendi topraklarımızda bir maden arama faaliyetinden haberdar olduk...haaaa olduk da ne oldu? Biz bir avuç insan, çok değil ben diyeyim 5, sen de 6 kişi yazdık, çizdik...Ne oldu? Ufacık bir yorum bile yapılmadı, ya da; şiiiiiitttttt. Arguvan'ı elin içinde küçültüyorsunuz, dendi...Ülkemin aydın, demokrat, solcu, devrimci Arguvan'lıları gördüler görmezden geldiler, duydular duymazdan geldiler....ve dilsizi oynadılar....Kaç yıldır biz bir avuç insanın yazdıkları buradan Arguvan'a yol olur...Yıllardır soruyoruz; bu umursamamazlık nedir? Artvin'de vs. maden aranır, direniş olur, halk istemeyiz der, Arguvan'lılar ayağa kalkar, direnişe destek olur....Bu nasıl bir ironidir, bu ne yaman çelişkidir? anlamak mümkün değil....Maden aranmaya başlayalı kaç yıl oldu, sorsan kimse bilmez....hatta; aaaa Arguvan'da maden mi aranılıyor? denir...Sen Bimer'e sordun, biz bir-iki kişi Oda'lara sorduk...Yine soruyoruz bir başımıza; Hangi madenler aranıyor? taaaa Çin'den bu adamlar niye buraya gelmiş? Artvin gibi yerlere de ÇED raporları verildi, Arguvan'da ÇED raporu yürekleri rahatlatacak mı? Yerin kaç metre altına ineceksiniz? Yeraltı sularımız ne olacak? Topraklarımız kirlilikten nasıl etkilenecek? Hayvanlar, bitkiler, ağaçlar nasıl etkilenecek?Hangi Oda'yla görüşüldü? Hadi yine soralım, kimse bilmez...Peki ne olacak? Benim uzun zamandır bir önerim var, dostlarla birlikteyken söylerim...Bugün maden aranan o sahaya kimseyi sokmazlar, tek başımıza gitsek sorsak yanıt alamayız...El-ele vermek zorundayız...Arguvan'ın onlarca kurumu var, sadece bu kurum yöneticileri bile maden sahasında bir etkinlik için buluşsalar yüzlerce insan yapar...Türkü festivaline katılan binlerce insana bu konu anlatılsa ve maden sahasına hep birlikte gidilse, orada etkinlikler düzenlense, orada yanık türkülerimiz okunsa, orada hep bir ağızdan sorulsa : Ne arıyorsunuz burada, slz kimsiniz? Orada hep birlikte toprağımıza, suyumuza, havamıza, insan, hayvan tüm canlılara birlikte sahip çıkılsa...ve hep bir ağızdan denilse: Defolun.... Bir rüya mıdır sence de? Gülme Ersoy, şimdi anımsadım; Maden şirketine arsayı kim verdi? Kim gecelerinde onurlandırdı? amaaaann, bende oturmuş neler yazıyorum, şimdi sen, ben ve buna destek çıkacak 3-5 kişi birazdan yorumlarla alırız ağzımızın payını, gerisi de zaten üç maymun hikayesi; GÖRMEDİM-DUYMADIM-BİLMİYORUM....


 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 20:23

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56