ARGUVAN'DA İTİRAZLI EĞİLİM YOKLAMASI

Seçim sırasında, aday adaylarından Ersoy Eren ve bazı gözetmenlerin oy kullanma konusunda itirazları oldu. Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı’nın bazı yöneticilerinin seçime müdahalede bulunduğunu, bu kişilerin oy kabinlerine üyelerle birlikte girdiğini ve parti üyeleri üzerinde baskı kurduğunu iddia eden Ersoy Eren, bu durumu hazırladığı bir dilekçeyle seçimde görevli olan milletvekillerine ve parti yöneticilerine iletti. Ancak Eren’in dilekçesi ile ilgili bir işlem yapılmadı ve seçimlere devam edildi. Ersoy Eren MYK’ya itiraz etti.

ARGUVAN'DA İTİRAZLI EĞİLİM YOKLAMASI
Ersoy Eren MYK'ya itirazını gönderdi

CHP’nin Arguvan belediye başkan adaylığı için yapılan eğilim yoklamasında 145 oy alan Mehmet Kızıldaş birinci oldu. 119 oyla ikinci sırada yer alan aday adaylarından Ersoy Eren ise antidemokratik bazı uygulamaların olduğunu belirterek, MYK’ya itiraz etti. 

Malatya’nın Arguvan ilçesinde belediye başkan adayını eğilim yoklaması belirleme kararı alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), tüm parti üyelerinin katıldığı eğilim yoklaması yaparak belediye başkan adayını belirledi. 416 parti üyesinin oy kullandığı önseçimde, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş 145 oyla birinci seçilirken, Ersoy Eren ise 119 oy alarak ikinci oldu.  

3 aday adayı çekildi 

9 aday adayının CHP’den belediye başkanı adayı olabilmek için başvurduğu Arguvan’da Mehmet Ali Başıböyük, Mehmet Ali Yücel ve Hurşit Kuşçu’nun adaylıktan çekilmesi üzerine, kalan 6 aday adayı için bugün Arguvan ilçe merkezinde sandık kuruldu. 

Abdal Musa Kültür Derneği salonunda yapılan eğilim yoklamasına parti genel merkezi tarafından gözetmen olarak görevlendirilen CHP Tokat milletvekili Orhan Düzgün ile Hatay milletvekilleri Mevlüt Dudu ve Hasan Akgöl de izledi. 

Eren’in dilekçesi işleme konmadı 

Seçim sırasında, aday adaylarından Ersoy Eren ve bazı gözetmenlerin oy kullanma konusunda itirazları oldu. Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı’nın bazı yöneticilerinin seçime müdahalede bulunduğunu, bu kişilerin oy kabinlerine üyelerle birlikte girdiğini ve parti üyeleri üzerinde baskı kurduğunu iddia eden Ersoy Eren, bu durumu hazırladığı bir dilekçeyle seçimde görevli olan milletvekillerine ve parti yöneticilerine iletti. Ancak Eren’in dilekçesi ile ilgili bir işlem yapılmadı ve seçimlere devam edildi. 


Düzgün: “Küsmek, darılmak yok”

“Ülke olarak çok zor bir aşamadan geçtiğimizi hepiniz biliyorsunuz” diyen Orhan Düzgün, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim asıl olarak amacımız birbirimizi geçmek değildir. Evet demokraside yarış vardır, bu bir yarıştır, ama bu yarış bittikten sonra buradan çıkan arkadaşımız bizim partimizin adayı olacak. Bugün hangi adaya oy verirseniz verin, bu sizin hür iradenizdi, gerçekleştirdiniz. Ancak bugünden sonra bu sandıktan çıkan kişi hepimizin, bizlerin ve sizlerin belediye başkan adayıdır. Küsmek, gücenmek, darılmak yok. Çünkü bu iradeyi siz koydunuz. Gördüğünüz gibi biz hiçbir şeye karışmadık. Bizler de çıkacak olan adayımıza şimdiden destek istiyoruz. 

Kim ne kadar oy aldı? 

Konuşmaların ardından saat 16.30 sıralarında sandıklar açılarak, sayıma başlandı. CHP il ve Arguvan ilçe yöneticilerinin de hazır bulunduğu önseçimde 460’a yakın parti üyesinden 416’sı oy kullandı. 

2 oyun geçersiz sayıldığı seçim sonucunda, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Mehmet Kızıldaş 145 oy alarak birinci oldu. Kızıldaş’ı 119 oyla Ersoy Eren izlerken, İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Mengüç 62 oyla üçüncü oldu. Sonuçlar şöyle: 

Mehmet Kızıldaş: 145
Ersoy Eren: 119
Mustafa Mengüç: 62
Abbas Taştan: 55
Naki Düzova: 23
Sevgi Albal: 10 

Ersoy Eren, MYK’ya başvurdu 

Seçim sonuçlarına itiraz eden aday adayı Ersoy Eren, oy kullanma işlemi sırasında verdiği dilekçenin işleme konulmamasına tepki gösterdi. Malatya Yenigün’e açıklama yapan Ersoy Eren, Arguvan ve Köyleri Eğitim Kültür Vakfı’nın bazı yöneticilerinin seçime müdahalede bulunduğunu, bu kişilerin oy kabinlerine üyelerle birlikte girdiğini ve parti üyeleri üzerinde baskı kurduğunu belirterek, bu durumu hazırladığı bir dilekçeyle seçimde görevli olan milletvekillerine, CHP Arguvan İlçe Başkanı Hasan Yücel ve parti yöneticilerine ilettiği halde hiçbir işlem yapılmamasına tepki gösterdi. Eren, itirazını CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK)’na iletti. 

Malatya Yenigün 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
chp oyu idi
chp oyu idi - 10 yıl Önce

biz Ersoy EREN beyi aday olarak görmek istiyorduk...şimdi işler karıştı....

ali haydar bahsi
ali haydar bahsi - 10 yıl Önce

Secime mudahele varsa neden itirazlar goz ardi ediliyo chp gibi bir partiye yakismamis demokrasiden bahsediyolar ama uygulamada oyle bisey yok

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56