ARGUVANDA KÜTÜPHANE TARTIŞMASI !

Kim ne yaparsa yapsın, kim ne yazarsa yazsın doğrusuyla,yanlışıyla yaşanan süreci ve yapılan açıklamaları (Aşağıda mevcuttur) taraflarla menfaat, çıkar vb. ilişkisi olmayan ARGUVANLILAR en iyi şekilde değerlendireceklerdir.

ARGUVANDA KÜTÜPHANE TARTIŞMASI !

Arguvan kamuoyu Arguvan’da Malatya Büyükşehir Belediyesinin “Turgut Özal Halk Kütüphanesi” yaptığını ilk defa Arguvan Medya isimli web sitesinde yazılanlardan öğrendi. Kütüphanenin Abdal Musa Kültür Merkezi (Cem Evi) içinde olduğu biliniyordu.

Arguvan’da Malatya Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı Turgut Özal Halk Kütüphanesinin olduğu bu gelişmelere kadar kamuoyuna yansıtılmadı.

Arguvan’da hangi kurum ve kuruluş hangi hizmeti yaparsa yapsın (Kütüphane örneği gibi) kamuoyuna kurumun, kuruluşun adının da açıklanması gerekir. Bu bilgi eksiklikleri Malatya’nın Büyükşehir olmasından sonra ilçemizde çok sık görülmektedir.

Resmi olarak olmasa da hizmete açılmış, özellikle çocuklara, öğrencilere faydalı hizmet verdiği vurgulanan Turgut Özal Halk Kütüphanesinin ismi tartışılıyor, tartışılmaya da devam etsin ancak, Arguvan’da Abdal Musa Kültür Merkezi (Cem Evi) içindeki HALK KÜTÜPHANESİ eşyaları ile birlikte artık yok ve ne yazıkki bu tartışılmıyor. 

Kim ne yaparsa yapsın, kim ne yazarsa yazsın doğrusuyla,yanlışıyla yaşanan süreci ve yapılan açıklamaları (Aşağıda mevcuttur) taraflarla menfaat, çıkar vb. ilişkisi olmayan ARGUVANLILAR en iyi şekilde değerlendireceklerdir.

İsmi tartışılan Turgut Özal Halk Kütüphanesinin amacına uygun olan kitaplar Halk Kütüphanesinde varsa alınabilirdi ancak kütüphanenin içi boşaltılıp içindeki eşyalara kadar taşındı.

Tabelasında Arguvan Belediyesinin yaptırdığı yazılan HALK KÜTÜPHANESİ yerinde kalabilir rafları tozlansa da, arada sırada birisi gelip bir kitap alıp okusa da kütüphanenin kimseye zararı olmazdı, yapıldığı 2014 yılından bu güne kadar olmadığı gibi.

Arguvan Cem Evindeki HALK KÜTÜPHANESİ amacına uygun şekilde yeniden düzenlenip kütüphaneye dönüştürülmeli.  


www.arguvanhaber.com

 


YAPILAN AÇIKLAMALAR AŞAĞIDAKİ GİBİDİR 

Arguvan kamuoyunun bu tartışmaları değerlendirebilmeleri amacıyla 12 ARALIK 2015-İle 23 ARALIK 2015 Tarihleri arasında yapılan açıklamalarla birlikte Malatya Büyükşehir’in daha önce yayınladığını öğrendiğimiz kütüphane yapma açıklaması aynı şekilde aşağıda yayınlanmıştır.

 

1-23 ARALIK 2015 ARGUVAN ABDAL MUSA KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI SONER ÜSTÜN’ÜN AÇIKLAMASI

ABDAL MUSAYA HAVALE EDİYORUM

Arguvan belediyesinin kütüphane ile ilgili yaptığı açıklamaya yaptığım yorumum siliniyor.

Yaptığım Yorumum

Yazılanlarla ilgili ABDAL MUSA KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI olarak hiç bir polemiğe ve tartışmaya girmek istemiyorum. HAKSIZ OLANI ABDAL MUSAYA HAVALE EDİYORUM bundan sonra söylenecek sözüm yok.

Soner Üstün

2-23.12.2015 TARİHLİ ARGUVAN BELEDİYE BAŞKANININ AÇIKLAMASI

KÜTÜPHANE CIVIL CIVIL... 23.12.2015

Arguvan’ın önemli eksiklerinden birisi de, Arguvan’da bir kütüphanenin olmayışı idi. Seçimlerden sonra bu eksikliğin giderilmesi amacı ile Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş ve ekibi, bir halk kütüphanesi kurmak için kolları sıvadılar. Yer arayışına girdiler. Yapılan araştırmada Abdal Musa Kültür Merkezi ve Cemevi bünyesinde bir halk kütüphanesi açıldı.

Konu ile ilgili Belediye Başkanımız Mehmet Kızıldaş şu bilgilendirmeyi yaptı. “Kütüphanenin cemevi binası içerisinde açılmasında iki amaç vardı. Birincisi, bu eksikliği gidermek, ikincisi ise, inancımızda, kültürümüzde cemevinin öneminden hareketle, cemevini işlevini yerine getiren bir kurum haline getirmekti. Bu amaçla İstanbul’daki Arguvan Vakfı ve duyarlı hemşehrilerimizin de katkıları ile kitaplarla doldurulan Halk Kütüphanesi açılışını, 11. Arguvan Uluslarası Türkü Festivalinde yaptık. Ancak gördük ki; gerek merkeze uzaklığı, gerekse cemevi yönetiminin, cemevininin muharrem ayında dahi açık bulundurmaması gibi nedenlerle, öğrenciler tarafından da, halk tarafından da pek ilgi görmüyordu.

Kafamızı kurcalayan bu durumu nasıl telafi ederizi düşünürken, Büyükşehir Belediyesinin her ilçede bir kütüphane projesi gündeme geldi. Sadece iç dizaynının Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağı, diğer eleman giderleri, kira, elektrik vb. giderlerinin Belediyemiz tarafından karşılanacağı bu projeye merkeze ve okula yakın yer bulduk. Sodes kapsamındaki bu projenin adı, Büyükşehir “Turgut Özal Halk Kütüphanesi” olarak 13 ilçede aynı isimle gerçekleştirildi. Biz bu isim Arguvan’a hitap etmiyor, değiştirilmesi gerekir diye ilettik, görüşmelerimiz devam ediyor. Henüz resmi açılışı da yapılmadı.

Buradan hareketle cemevindeki kütüphanenin buraya taşınmasını, isminin Turgut Özal olmasını ileri sürerek, işin sadece dışarıdan görünen yüzünü aktaranlar, sosyal medya ve dedikodular ile haksız yere, şahsıma ve belediyemize suçlamalarda bulunuyorlar.

Esen rüzgarların yerli kayalardan bir zerre dahi koparamayacağını bilerek, sosyal medya aracılığıyla mesnetsiz iddialarla ilgili yazılara karşı bilgilendirme yaparak konuya açıklık getirmek istedim. Soruyorum siz değerli Arguvanlılara, tozlu rafları süsleyen, kimsenin kapısını açıp bakmadığı kütüphane, Halk Kütüphanesi olabilir mi? Halka ve çocuklarımıza bir yararı olabilir mi?

Şimdi işlevini yerine getiren, çocuklarımızın adeta bir etüt merkezi gibi gereksinimlerini karşılayan, hergün ON larca çocuğumuzun uğrak yeri olan bir yere Halk Kütüphanesi denmez mi?

Bizim amacımız çocuklarımızın uygun ortamda, doğru araçlarla bilgiye ve kültürümüzü öğrenmeye ulaşmalarıdır.

Bu kütüphaneyi zenginleştirmek için hemşerilerimizin de katkıları ile bilgisayar sayılarını artırdık, Fen bilimleri Merkezi’nin test kitapları ile zenginleştirdik. Şimdi öğrencilerimiz için bilgiye ulaşmak daha kolay...” dedi.

Amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olan bu kişilerin niyetlerinin değerlendirmesini sizlere bırakıyoruz.

3-21 Aralık 2015 Arguvan medya web sitesinde yapılan haber

Abdal Musa’dan Alınıp Turgut Özal’a Götürülen Kitaplar

Arguvan’da 2014 Festival Programı kapsamında 1 Ağustos 2014 tarihinde Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, Arguvan Vakfı Başkanı Hasan Aydın, Dönemin CHP Parti Meclis Üyesi Fikri Sağlar’ın katılımlarıyla Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği bünyesinde Halk Kütüphanesi’nin açılışı yapılmıştı. Yakın zamanda Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Arguvan’da açılan Turgut Özal kütüphanesine Arguvan Belediyesi tarafından Abdal Musa Kültür Derneğindeki kitaplar dernek yönetiminden habersiz bir şekilde taşındı.

Turgut Özal kütüphanesine bugün de kalan masa ve sandalyeler Arguvan Belediye personeli tarafından taşındı. Cem Evlerini ibadet hane olarak tanıyan belediyelerden biri olan Arguvan Belediyesi’nin Kültür Başkenti Arguvan’ın kimliğinin, kültürünün yaşatılması için mücadele veren Abdal Musa Kültür Derneği’nin kütüphanesini boşaltıması, uygulanan bu yaptırım, başta Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği Yönetimi olmak üzere Arguvan halkı tarafından da doğru bir eylem olarak görülmemiştir.

Arguvan Abdal Musa Kültür Derneği Yönetimi boşaltılan Halk Kütüphanesi için kitap toplamaya başladı. Gönüllü kişiler Dernek başkanı Soner Üstün ve yönetim kurulu üyeleri ile iletişime geçerek kitap bağışında bulunabilirler.

 

4-12 ARALIK 2015 ARGUVAN ABDAL MUSA KÜLTÜR DERNEĞİ BAŞKANI SONER ÜSTÜN’ÜN AÇIKLAMASI

ARGUVAN ABDAL MUSA KÜLTÜR DERNEĞİNİN GENEL KURULU YAPILDI

Arguvan Abdal Musa Kültür Derneğinin (Cem Evi)  genel kurulu 12.12.2015 tarihinde yapıldı, Soner Üstün yeniden Başkanlığa seçildi.

Arguvan Abdal Musa Kültür Derneğinde yapılan genel kurulda iki liste yarıştı, Soner Üstün’ün listesi seçimi kazandı.

Yönetim Kurulu

Soner Üstün

Ümit Eren

Kemal Erkaya

Gazi Yücekaya

Muharrem Memiş

Soner Üstün'ün genel kurul sonrasında yaptığı açıklama

Abdal Musa Kültür Derneğinin genel kuruluna katılanlara, bu hizmeti yürütebilmek için demokratik yarışa dahil olan adaylara ve derneğin oluşumundan bu güne kadar tüm hizmeti geçenlere teşekkür ederim.

Abdal Musa Kültür Derneğinin genel kurulunda bu güne kadar görülmeyen bir manzara ile karşı karşıya kalmaktan dolayı üzgünüm.

Genel kurul’a sözde demokrat, sözde emeğe saygı gösteren bazı siyasiler müdahil olmuşlar, derneğin üyesi dahi olmayan siyasiler birileri aracılığı ile genel kurulu yönetmek amacıyla divan'a teklif ettirilmiş ancak divanda görev almalarına müsaade edilmemiştir.

Abdal Musa Kültür Derneği Alevi kültürünün yaşatılabilmesi için zor şartlarda çalışma yapan, tüm Arguvanlıların derneğidir hiçbir siyasi düşüncenin hizmetinde de değildir.

Arguvan’da son aylarda açıkça görülen, toplumun geleceği değil yalnızca kendi kişisel siyasi geleceklerine alet etmek amacı ile kısmen de olsa başardıkları bazı kurumları ve bazı sivil toplum örgütlerini ele geçirme planlarının içine Abdal Musa Kültür Derneğini alma girişimlerine bu günkü örnekte olduğu gibi asla müsaade edilmeyecektir.

Tüm Arguvanlıların bu gerçekleri görmelerini ve çalışmalarımıza destek vermeleri, hizmet etme şevkimizi artıracaktır.

Saygılarımla

Soner Üstün

 

5- 04.09.2015 Tarihinde Malatya Büyükşehir’in yayınladığını öğrendiğimiz kütüphane yapma açıklaması (Büyükşehir web sitesinden alınmıştır)

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN BİR İLK DAHA!

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 11 ilçe merkezinde modern tarzda projelendirilmiş kütüphaneler yapılıyor.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından okuma alışkanlığının artırılmasının yanısıra, özellikle ilçelerde eğitim görmekte olan öğrencilerin sınavlara daha nezih ortamlarda hazırlanmasını sağlamak amacıyla Turgut Özal Kütüphanesi Projesi hayata geçirildi.

Konuyla ilgili olarak verilen bilgilere göre, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın sorunları yerinde tespit etmek amacıyla sürdürdüğü ilçe gezileri sırasında ilçe merkezlerinde kütüphane veya okuma merkezlerinin olmadığının tespit edildiği ve bunun üzerine Başkan Çakır'ın talimatları doğrultusunda ilçelere, belli bir büyüklükte kütüphaneler yapılmasına karar verildiği dile getirildi.

Büyükşehir Belediyesi, ilçelere kütüphane kurulmasıyla ilgili projeye ise okumaya büyük önem veren merhum Cumhurbaşkanımız Turgut Özal'ın ismini verdi. Daha sonra da proje ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi personelleri tarafından modern çizgilere sahip bir proje hazırlanıp uygulamaya geçirildi.

11 ilçenin kütüphaneleri bitirilerek hizmete hazır hale getirildi. Kütüphanelere yine Büyükşehir Belediyesi tarafından toplamda 10 bin adet kitap temin edildiği, her kütüphaneye ayrı ayrı birer adet bilgisayar ile fotokopi ve tarayıcı özelliklerine sahip yazıcılar da verilecek.

 Kütüphanelerin, okulların açılmasıyla birlikte hizmete girmesinin planlandığı ve böylece ilçelerde öğrenim görmekte olan öğrenciler artık dersleri ile ilgili araştırma yapmak, ödevlerini hazırlamak, sınavlara daha iyi çalışabilmek için nezih bir ortama kavuşmuş olacaklar.

 

www.arguvanhaber.com

 

 

 

 

 

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56