ARGUVANDA VAHŞİ MADENCİLİK İNSAN VE ÇEVRE SORUNLARI PANELİ DÜZENLENDİ

Çevre ile ilgili duyumlar mücadeleyi başlatmak için tek başına yeterlidir illa belgesi olması gerekmez. Altın taksanda olur, Altın takmasanda olur, çevre yoksa hayvancılık yapılmıyorsa,  sütüm, suyum, toprağım zehirliyse ben ne yapayım altını.

ARGUVANDA VAHŞİ MADENCİLİK İNSAN VE ÇEVRE SORUNLARI PANELİ DÜZENLENDİ

Malatya Çevre Pltaformu (MALÇEP) Türkiye koordinasyonu ile Arguvan temsilciğinin düzenlediği, Moderatörlüğünü Malatya Çağdaş Avukatlar Derneği Yönetim Kurulu üyesi Av. Ercan Kısacık’ın yaptığı, Gıda Kontrol ve Kooperatifçilik Uzmanı  Doğan Halis, Sol parti Başkanlar kurulu üyesi ve Ekoloji Uzmanı İlknur Başer,  Doğa İçin Sanat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Göksen Ezeltürk’ün konuşmacı olarak katıldığı panel Arguvan Abdal Musa Kültür Evinde yapıldı.

Malatya merkez ve bazı ilçelerden sivil toplum örgütleri temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve Malatya’da olup çevre sağlığı tehdidini görmezden gelmeyenler ve Arguvanlıların katıldığı panelde konuşmacılar önemli mesajlar verip, katılımcıların sorularını da cevaplandırdılar.  Panelden sonra maden sondaj çalışmalarının devam ettiği Şotik’de basın açıklaması yapıldı.

PANELİSTELERİN KONUŞMALARINDAN BAZI NOTLAR
-Altın taksanda olur, Altın takmasanda olur, çevre yoksa hayvancılık yapılmıyorsa,  sütüm, suyum, toprağım zehirliyse ben ne yapayım altını.
-Çevre ile ilgili duyumlar mücadeleyi başlatmak için tek başına yeterlidir illa belgesi olması gerekmez.
-Arguvan’da maden olmaz, burada doğaya uygun tarımsal kalkınma olmalı.
-Doğayla Savaşamayız, doğayla barışık yaşamalıyız.
-Mücadelenin başarılı olabilmesi için örgütlü halk mücadelesi gerekiyor.
-Siyasi partiler sendikalar, STK’lar bir örgütlenme modelidir ancak teknolojinin geldiği noktada Yeni örgütlenmelere ihtiyaç var kulüp, platform gibi buna örnek bu günkü panelin yapılmasına mevcut platform sebep olmuştur. 
-Ateş olmayan yerden duman çıkmaz.
-Maden şirketleri Türkiye genelinde özellikle halkı, muhtarları ve yerel yöneticileri teslim almaya çalışıyorlar genel olarak aynı taktikleri uyguluyorlar.
-Bazı insanları layık olmadığı yere koymak zulümdür.
-Doğa yaşamsal bir kavramdır, temiz hava almadan temiz su içmeden dayanışma şansımız yok.
-Doğa en büyük sanatçıdır, doğa siyaset üstü bir kavramdır.
-Doğanın korunmasında sanatçı gücünden faydalanılmalı.
-İklim krizi yaşanıyor dünya yılda 1.5 derece ısınıyor bu ısınmalar devam ederse bu yıl yaşadığımız yangın ve sel felaketleri devam eder. Hep birlikte mücadele etmezsek yaşamı yok eden, suyu yok eden, gıdayı yok eden sömürü düzenin önüne geçemeyiz.  Bunun bedelini emekçi yoksul halk ödüyor.
-Altı HES bir AVM enerjisini karşılıyor.
-Politik mücadele edilmeli, Politik mücadele siyasi partilere indirgenen mücadele değildir. Politik mücadele halkın örgütlü mücadelesidir.
-Siyanürün 50 mg bir insanı zehirlemeye yeter, siyanür buharlaşır ve çeşitli hastalıklara sebep olur.
-Maden şirketlerinin işsizliği önleyeceği iddiaları tamamen gerçek dışıdır. Bunların propagandasını yapanlar işbirlikçileridir.


Ersoy Eren
www.arguvanhaber.com
Foto: Rıza Parlak

Haberi kullanmak isteyenlerin kaynak göstererek kullanmalarını rica ederiz.

 
 
 
 
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2021, 20:43

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner40

banner45

banner57

banner39

banner44

banner56